Rožle Bregar / Foto: arhiv filma

Ponujali so mu žensko

Radovljičan Rožle Bregar se je pred kratkim vrnil iz Mongolije, na ranču Mrcina pa predstavil foto zgodbo dokumentarca, ki so ga snemali na Grenlandiji.

Na ranču Mrcina v Studoru v Bohinju je Rožle prisotnim predstavil zgodbo o lovcih z vzhodne Grenlandije, zgodbo o zadnji generaciji inuitskih lovcev. Potopis je izkušnja filmske ekipe, ki je tam preživela tako poletje kot zimo. Rožle je prisotne tako popeljal skozi inuitsko pripoved in zakulisje snemanja dokumentarnega filma pokojnega režiserja Jureta Breceljnika Zadnji ledeni lovci.

Danes se Rožle pod projekte podpisuje kot režiser fotografije, pri dokumentarcu o inuitskih lovcih pa se je usoda žalostno poigrala in v roke je prijel tudi režisersko palico. »Pred dvema letoma sva se na Grenlandijo z Juretom odpravila prvič. Sam je precej delal foto ture po Islandiji, kjer je slišal za zgodbo o Inuitih na vzhodni Grenlandiji in začel razmišljati o dokumentarcu. Štirinajst dni sva raziskovala, potem smo se prijavili na razpis, dobili sredstva in najprej smo se odpravili v Bruselj. Grenlandija namreč spada pod Dansko, ki pa jo zelo omejuje z zakoni in v lovu, tako da smo se odločili, da posnamemo še drugo plat zgodbe, ki se nanaša na politiko in zakone. Takrat smo nenadoma izgubili režiserja. To se je zgodilo mesec dni pred glavnim odhodom na Grenlandijo. Razmišljali smo, kaj naj storimo. Ali naj dobimo novega režiserja? In koga, saj v Sloveniji ni veliko režiserjev, ki bi se tega sploh lotili, pa tudi ni enostavno. Naj prestavimo vse skupaj na drugo leto, da se stvari malce umirijo, ker smo bili še vsi malce pod vtisom Juretove smrti? A na koncu je padla odločitev, da zadevo speljemo sami. Na papirju sem prevzel režijo jaz, celoten projekt pa je bil od tam naprej zastavljen zelo timsko.« Dokumentarec Zadnji ledeni lovci je sedaj v montaži, luč sveta naj bi ugledal drugo leto spomladi.

Rožle je po Grenlandiji nadaljeval svoje delovno popotovanje, tokrat pa se je ravno vrnil iz Mongolije, kjer so si fantje ogledali in raziskali področje za še en dokumentarni film.

»Tokrat nas zanimajo nomadi, ljudstvo Tsaatani, ki živijo čisto zraven Rusije, na severu Mongolije. So edini na svetu, ki imajo udomačene jelene in se sedemkrat na leto selijo, ker se prilagajajo jelenom.«

Rožle je v bistvu snemal, še preden je fotografiral – že v osnovni šoli. Ljubezen do kamere se skozi leta le še stopnjuje. Zadnji dve leti se največ posveča dokumentarcem. Njegovo delo je način življenja, in kljub temu da je kar stresno, tudi fizično lahko naporno, lokacije pa vse prej kot udobne, v njem uživa. S smrtjo se je spogledoval dvakrat, a ne med snemanjem. »Oče živi na Japonskem že 25 let in je tam gorski vodnik. Velikokrat ga obiščem. Leta 2008 je imel 50 let. Marca je imel rojstni dan, šli smo v hribe za teden dni in me je pač zasul plaz. Fotografiral sem sredi strmega brega, ko je nad menoj neki smučar 'porezal flanko' in v sekundi me je zasulo. Nosilo me je 150 metrov, k sreči pa so me rešili v desetih, petnajstih minutah.«

Zanimalo nas je še nekaj, in sicer: ko se takole odpravi na drugi konec sveta, med nam manj znana ljudstva, se mu je že kdaj zgodilo, da so ga želeli poročiti. Vprašanja ni ravno pričakoval, so se pa zato njegova usta razpotegnila v širok nasmeh, saj se mu je to res zgodilo. »Ravno na Grenlandiji,« pove. Spremljali so življenje dveh inuitskih lovcev, živeli v njunem okolju, in ko ti ponudijo ženo ali hčer, je situacija neprijetno nerodna. »Na srečo nihče od njih ni znal ne dansko ne angleško, čeprav jih veliko govori dansko. Tako se iz tovrstne zagate rešuješ s pogovarjanjem z rokami in risanjem sličic,« razloži Rožle, ki ga tovrstna ponudba ni zanimala. In tudi če je kaj razumel, pač ni razumel.

Oddajte svoj komentar

Kranj 12°

delno oblačno
vlažnost: 37 %
veter: Z, hitrost: 11 km/h

-2/14

petek

2/10

sobota

-1/13

nedelja

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PRIREDITVE / Jesenice, 19. april 2024

Mladost mesta rdečega prahu

PRIREDITVE / Mojstrana, 19. april 2024

Nepal – dežela himalajskih velikanov

PRIREDITVE / Medvode, 19. april 2024

Evropski teden mladih

PRIREDITVE / Adergas, 19. april 2024

Večer otroškega kamišibaja

OBVESTILA / Britof, 20. april 2024

Blagoslov koles

OBVESTILA / Šenčur, 20. april 2024

Spominska plošča Janezu Mlakarju

PRIREDITVE / Adergas, 20. april 2024

Ljudske pesmi v evropskem prostoru

PRIREDITVE / Šenčur, 22. april 2024

Umovadba

 

 
 

 

 
 
 

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...

Dela na Betinu predčasno končana / 09:47, 15. april

Skupni načrt, časovnica se mi pa za ta projekt, ki ni majhen, zdi precej čuden. Okoli Bleda bi morala biti obvoznica fertik, tko da bi sedaj...

Je bil gradbeni poseg na Veliki planini nezakonit / 09:01, 9. april

Skrajni čas je bil, da se je elektrificiralo tudi pastirsko naselje "Veliki stan", saj so inšpektorji neprestano kaznovali in grozili kmetom...