Ob evropskem dnevu gluhoslepih pozivi k sprejetju zakona o uporabi njihovega jezika Ljubljana
22.10.2024, 15:57
V Združenju gluhoslepih Slovenije Dlan so današnji evropski dan gluhoslepih, ki poteka pod sloganom S skupnimi močmi zmoremo več, obeležili s kulturnim programom, ki so ga sooblikovale osebe z gluhoslepoto. Med drugim so udeleženci dogodka ministrstvo za delo pozvali k čim prejšnjemu sprejetju predloga zakona o uporabi jezika gluhoslepih.***
Evropski dan gluhoslepih zaznamujemo 22. oktobra. Prvič smo ga na pobudo Evropske zveze gluhoslepih obeležili leta 2018. Zveza si že vrsto let prizadeva za popolno socialno vključenost ljudi z gluhoslepoto v vseh evropskih državah. Ta dan je namenjen ozaveščanju o potrebah in sposobnostih oseb z gluhoslepoto ter temu, da so ti ljudje slišani v javnosti, so poudarili v združenju.
Gluhoslepota je stoodstotna invalidnost in ne le telesna okvara. Izhaja iz resne hkratne okvare sluha in vida, pri kateri se prizadeta čutila med seboj ne morejo nadomestiti. Gluhoslepota v različnem obsegu omejuje dejavnosti in polno udeležbo v družbi. To vpliva na družabno življenje, sporazumevanje, dostop do informacij, orientacijo in sposobnost prostega ter varnega gibanja.
Na dogodku je zbrane med drugim nagovorila predsednica programskega sveta Festivala za tretje življenjsko obdobje in nekdanja varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer. Poudarila je pomen zakonskih pravic, ki pa jih je treba uresničiti tudi v praksi. \"Vsakokrat, ko vidim vaše nastope, sem vedno znova ganjena in si rečem zakaj mi, ki nimamo teh težav, sploh jamramo nad slabim vremenom, nad tem, da je treba nekam peš. Nimamo izgovorov,\" je dejala in izrazila upanje, da se bodo zgodbe oseb z gluhoslepoto dotaknile tudi tistih, ki so ostali zunaj dvorane.
Goste je pozdravil tudi ljubljanski podžupan Boštjan Koritnik, ki je vesel, da občina očitno prepoznava in veliko dela na izboljšanju mobilnosti oseb z oviranostmi.
Strokovnjak na ustavnopravnem in upravnopravnem področju Matija Urankar je predstavil aktivnosti v zvezi s predlogom zakona o uporabi jezika gluhoslepih, ki je pomladi prestal javno obravnavo. \"Ta zgodba se vleče že štiri leta, kar je nedopustno. A z optimizmom zremo v prihodnost, saj so se zadeve zadnje čase začele premikati hitreje, pa vendarle še vedno gredo počasi,\" je povedal. Zakon, ki ga pripravljajo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, naj bi ljudem z gluhoslepoto omogočal polno uresničevanje pravic do rabe svojega jezika in drugih pravic na vseh področjih življenja.
Praznovanje evropskega dneva so obogatili s programom, ki so ga sooblikovale osebe z gluhoslepoto. Želijo, da se jih sliši in vidi ter da se njihove oviranosti spremenijo v priložnosti.
Združenje Dlan je samostojna in neodvisna strokovna invalidska organizacija s statusom reprezentativnosti za osebe z gluhoslepoto. Je polnopravni član Evropske zveze gluhoslepih, Svetovne federacije gluhoslepih ter Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije. Je edina organizacija v Sloveniji, ki predstavlja gluhoslepoto v mednarodnem prostoru in ki jo priznavajo tudi mednarodne organizacije. (konec)vi/lem STA142 2024-10-22/15:56