Inovativne ženske skupaj z ministrico Matejo Čalušić ob odprtju razstave v avli ministrstva / Foto: Arhiv Mkgp

Inovativne ženske skupaj s kmetijsko ministrico Matejo Čalušić ob odprtju razstave v avli ministrstva / Foto: arhiv MKGP

Inovativne zgodbe podeželank

V okviru projekta Fliara so predstavili zgodbe inovativnih žensk s podeželja, med njimi tudi Polone Virnik Karničar (Šenkova domačija), Polone Štolfa (Zlata ptička) ter Nine Arnuš in Anke Pintar (Zavod 3).

Ljubljana – V desetih evropskih državah poteka triletni projekt Fliara, ki poudarja vse pomembnejšo, a pogosto spregledano vlogo žensk pri uvajanju inovacij in izboljšanju kakovosti življenja na podeželju. Iz Slovenije sodeluje kot partner v projektu Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, njihove raziskovalke so iz širšega nabora izbrale dvajset inovativnih podeželank, ki so jih predstavile v posebni brošuri in skupaj z ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano še na razstavi v avli ministrstva.

Med ženskami, ki so uspele s kmetijskimi inovacijami, predstavljajo zgodbo Polone Virnik Karničar s Šenkove domačije na Zgornjem Jezerskem. Polona je skupaj z možem postopno obnovila domačijo in ohranila kulturno dediščino, iz konvencionalnega kmetijstva prešla v ekološko in se usmerila v turizem.

Med podeželskimi inovacijami predstavljajo zgodbi Polone Štolfa ter Nine Arnuš in Anke Pintar. Polona je pred enajstimi leti v mestnem jedru Kamnika odprla trgovino, v kateri ponuja lokalno pridelano hrano, izdelke naravne kozmetike in domače obrti ter prehranska dopolnila. Razvila je lastno blagovno znamko Zlata ptička in s trgovino postopno ustvarila šest delovnih mest.

Nina Arnuš in Anka Pintar sta vodilni sili Zavoda 3 s sedežem v Škofji Loki. V zavodu razvijajo družbene in kulturne inovacije v lokalnem okolju in so zelo aktivni na področju vključevanja priseljenk in spodbujanja enakosti spolov. Vzpostavili so tekstilno skupnost, delujejo pa tudi na področju zagovorništva.