Ob jubileju obnovili gasilski dom

S slavnostnim rezom traku, kjer je sodeloval tudi župan Mestne občine Kranj Matjaž Rakovec, so v Žabnici odprli prenovljen gasilski dom. / Foto: arhiv društva

Ob jubileju obnovili gasilski dom

Prostovoljno gasilsko društvo Žabnica letos praznuje 120 let delovanja. Ob tej priložnosti so prenovili gasilski dom in pripravili slavnostno parado. Novembra načrtujejo še slavnostno sejo in izdajo zbornika.

Žabnica – Obnova gasilskega doma Prostovoljnega gasilskega društva (PGD) Žabnica, ki je svoje prvo slavnostno odprtje doživelo leta 1908, je tokrat trajala dobro leto dni. Prenovili so garaže in sanitarije, zamenjali streho in balkonske ograje, uredili hidroizolacijo, fasado s toplotno izolacijo ter napeljali strelovod. Pri obnovi, vredni 90 tisoč evrov, so gasilci opravili veliko število prostovoljnih ur.

Slavnostna parada

Ob odprtju in ob častitljivem jubileju samega društva so v Žabnici pripravili slavnostno parado, na kateri je sodelovalo več kot štiristo udeležencev. Vabilu so se poleg župana Mestne občine Kranj Matjaža Rakovca odzvali predstavniki društev in zveze gasilcev mestne občine Kranj, pobratenih in sosednjih društev, prišel je namestnik poveljnika Gasilske zveze Slovenije in poveljnik Gasilske zveze Gorenjske Tomaž Vilfan, odzval se je poveljnik Civilne zaščite kranjske občine Vid Krčmar, prisoten je bil predsednik Krajevne skupnosti Žabnica Andrej Šifrer. Udeležence je iz zraka pozdravil tudi air tractor Uprave RS za zaščito in reševanje, posebno rumeno letalo za gašenje požarov iz zraka.

Ob jubileju obnovili gasilski dom

Letos v Žabnici praznujejo 120 let prostovoljnega gasilskega društva. / Foto: arhiv društva

Na osrednji slovesnosti, ki je bila na športnem igrišču v Žabnici, so podelili zahvale, priznanja in odlikovanja, med drugimi pa je prisotne nagovoril predsednik PGD Žabnica Domen Kalan. Zahvalil se je vsem, ki so na kakršen koli način pripomogli pri obnovi doma, še posebej pa Mestni občini Kranj, Civilni zaščiti in Gasilski zvezi MO Kranj, ter poudaril dobro sodelovanje lokalne skupnosti in prostovoljnih društev. Program so popestrili Mestni pihalni orkester Škofja Loka in Folklorna skupina Sava Kranj, po uradnem delu pa je sledila veselica z Modrijani in didžejem.

Zbornik

Novembra ob jubileju v prostovoljnem gasilskem društvu pripravljajo še slavnostno sejo, ob tem pa bo izšel tudi zbornik o zgodovini gasilstva v Žabnici, ki sega daleč v leto 1906 in deluje v vaseh Žabnica, Šutna, Dorfarje, Forme in Crngrob.

Žabniška godba

Kot marsikje je tudi v Žabnici prostovoljno gasilsko društvo nastalo na pobudo somišljenikov in iz potrebe po učinkovitejšem gašenju. Njegov glavni pobudnik in prvi predsednik je bil Josip Logonder - Jergov, prvi poveljnik pa Jože Oblak – Štularjev, oba iz Žabnice, kot preberemo na spletnih straneh Krajevne skupnosti Žabnica. Društvo od začetkov do danes deluje neprekinjeno. Je zelo aktivno, ima več kot 300 članov in med njimi je več kot 20 usposobljenih gasilcev operativcev. Poleg vseh aktivnosti na področju gašenja in reševanja, društvo skrbi tudi za izobraževanja svojih članov, daje velik poudarek na delu z mladimi ter je tesno povezano s sosednjimi gasilskimi društvi, šolo in drugimi društvi v kraju. Zanimiv vpogled v preteklo delovanje društva pa ponuja podatek, ki smo ga zasledili na spletni strani Gasilske zveze MO Kranj: med obema vojnama so gasilci delovali tudi v dramski skupini, v gasilskem domu uprizarjali ljudske igre in imeli svojo gasilsko godbo. Ustanovitev slednje sega v Žabnici leto 1924, delovala pa je do leta 1932, ko je dokončno prenehala. Instrumente so takrat prodali kranjski mestni godbi, z izkupičkom pa omogočili nabavo prve motorne brizgalne, še preberemo.