Večina navzočih na koordinaciji županov, ki jo je gostila Občina Kranjska Gora (od leve): Benjamin Wakounig, Henrika Zupan, Roman Roblek, Eva Štravs Podlogar, Peter Torkar, Ciril Globočnik in Jože Sodja / Foto: Suzana P. Kovačič

Večina navzočih na koordinaciji županov, ki jo je gostila Občina Kranjska Gora (od leve): Benjamin Wakounig, Henrika Zupan, Roman Roblek, Eva Štravs Podlogar, Peter Torkar, Ciril Globočnik in Jože Sodja / Foto: Suzana P. Kovačič

Karavanke nas povezujejo

Koordinacije županov Zgornje Gorenjske sta se udeležila predsednik in tajnik Slovenske gospodarske zveze, Benjamin Wakounig in Roman Roblek. Pogovarjali so se o nadgradnji sodelovanja med Koroško in Slovenijo.

Kranjska Gora – Kot je povedala kranjskogorska županja Henrika Zupan, imajo nekatere občine že zdaj tesne vezi s sosednjimi občinami na različnih področjih, vsi udeleženci nedavne koordinacije županov pa so se strinjali, da sodelovanje še okrepijo. »Karavanke niso meja, ampak nas povezujejo. Tudi na področju turizma Slovenska gospodarska zveza že sedaj pomaga predvsem slovenskim podjetnikom pri navezovanju stikov. Na področju turističnih produktov, transporta in povezav bi se dalo še marsikaj narediti in te vezi bomo z veseljem vzpostavili in gojili,« je dodala županja.

Benjamin Wakounig: »Prostor je treba razvijati v turizmu, izobrazbi, šolstvu, izmenjavi, novih tehnologijah. Kajti prostor, v katerem živimo, ne sme biti ovira, ampak ga je treba odpreti, pametne glave na obeh straneh pa povezati.«

Eva Štravs Podlogar, direktorica Razvojne agencije Zgornje Gorenjske, je pojasnila, da so za dva nova projekta v vrednosti okrog 25 tisoč evrov uspešno kandidirali na javnih razpisih. Prvi je Interreg Slovenija-Avstrija, ki je namenjen izmenjavi dobrih praks na temo ekološkega semenarstva, kjer sodelujejo s strokovnjaki iz Slovenije in Koroške. Drugi je projekt čezmejne koordinacije županov Karavanke – nekoč ločnica, danes povezovanje; sodelovanje bo temeljilo na mobilnosti, turizmu in trajnosti. »Oba projekta bosta trajala eno leto in se bosta zaključila v drugi polovici leta 2026. Prepričana sem, da bosta veliko pripomogla k boljšim povezavam, kot tudi dodanim možnostim za gospodarsko sodelovanje, predvsem pa se mi zdi izjemno pomembno, da smo v tem prostoru povezani, da poznamo drug drugega v smislu turizma, da poznamo tudi ponudbo drug drugega in da seveda izkoristimo že zdaj kar dobre možnosti v povezavi z vlakom.«

Kot je pojasnil Benjamin Wakounig, imajo v Slovenski gospodarski zvezi 350 članov, veliko jih prihaja tudi iz Slovenije in jim pomagajo, če želijo priti na avstrijski trg. Kot vzor že vzpostavljenega sodelovanja je omenil Karavanke Unesco Globalni Geopark, kjer je v deželi pod Peco povezanih pet slovenskih in devet avstrijskih občin. Nekaj podobnega bi lahko naredili v povezavi občin Zgornje Gorenjske in občin od Rožne do Ziljske doline. »Prostor je treba razvijati v turizmu, izobrazbi, šolstvu, izmenjavi, novih tehnologijah. Kajti prostor, v katerem živimo, ne sme biti ovira, ampak ga je treba odpreti, pametne glave na obeh straneh pa povezati.«

Občina Bohinj je pobratena z občino Rožek/Rosegg, in kot je povedal bohinjski župan Jože Sodja, trenutno zelo dobro sodelujejo. Projekt čezmejne koordinacije županov pa je ocenil kot priložnost, da se sodelovanje nadaljuje na področju gospodarstva, šolstva, kajti slovenski otroci hodijo tudi v šole v Celovec. »Kar se tiče turizma, si lahko marsikje ogledamo zadeve, kako lažje kakšno stvar izpeljati z manj kompliciranja. Mislim, da imamo tudi na gospodarskem in kmetijskem področju Koroško lahko za zgled, kako reševati kmetije, in bi bilo prav, da se še bolj povežemo na ta način.« Predvsem pa župane veseli, kako lepo se na Koroškem ohranja in neguje slovenski jezik.