Maja Ahačič / Foto: Tina Dokl

Življenje je šola, šola je življenje

Ob zaključku delovne dobe je učiteljica in vodja Podružnične šole Podljubelj Maja Ahačič napisala knjigo Življenje je šola, šola je življenje s podnaslovom 40 let v Podružnični šoli Podljubelj. Knjigo je posvetila učencem, staršem in krajanom ter 130-letnici šole v podljubeljski dolini.

»Avtorici Maji Ahačič je uspelo napisati obširno zgodovinsko knjigo o svojem delu v Podljubelju. To podobo je ustvarila v lepem, izbrušenem, žlahtnem in natančnem jeziku, ki ga na nekaterih mestih popestri narečje.« Jožica Koder

»Če šola živi s krajem in kraj s šolo, se ni treba bati, da bi ta izgubil dušo in se utopil v sodobnem globaliziranem svetu. Koliko truda je potrebnega za življenje v sožitju, pa ve tisti, ki si zanj prizadeva. Ena od teh oseb je zagotovo Maja Ahačič, ki je napisala knjigo Življenje je šola, šola je življenje. Knjiga predstavlja dediščino kraja, posebej pa podrobno delovanje šole v zadnjih štiridesetih letih. Je dokument časa in razmer, v katerih so delovali učitelji in se šolali otroci. Zaradi tesnega navezovanja šolskih vsebin na krajevno, naravno in kulturno dediščino predstavlja posebnost, ki jo je vredno ohranjati in na njej razvijati našo prihodnost.« Tako lepo in resnično je zvenel uvodni nagovor avtoričinih prijateljev, sodelavcev, ki so knjigo na pot med bralce ponesli na nedavni prireditvi v podljubeljski dvorani.

»Maja Ahačič je bila v naši šoli zaposlena od 1. septembra 1980. Zanjo lahko napišem le pohvalne in pozitivne besede,« je v spremni besedi napisal Stanislav Grum, ravnatelj OŠ Tržič, pod katero sodi tudi Podružnična šola Podljubelj. Kot bistveno je za Majo Ahačič poudaril: »Vseskozi se je zavedala, da šola majhnim vasem prinaša življenje.«

Maja Ahačič je v svojem 40-letnem delovanju na šoli doživela mnogo stvari. Skupaj z njo pa seveda tudi učenci. Ena izmed učenk je bila tudi Irena Romih, ki je Ahačičevo kot dolgoletna predsednica KUD Podljubelj spodbudila, naj svoja doživetja v šoli in s tem povezano v kraju zapiše v knjigo. Pomoč, podporo in spodbude je dobila tudi pri dr. Bojanu Knificu iz Tržiškega muzeja. Kot strokovnjak na področju etnologije ter ohranjanja kulturne in nesnovne dediščine je spoznal etnološki pomen nastajajoče knjige. »Iz knjige je zelo dobro razvidno, kako to, kar je pomembno za identiteto kraja, krajanov, prenašati novim generacijam,« je pojasnil Knific, ki pravi, da knjiga prinaša tudi etnološko analizo. »Ne gre samo za to, da so stvari popisane, ampak so na neki način ovrednotene skozi avtoričin pogled.«

Jezikovni pregled je avtorica zaupala upokojeni učiteljici slovenščine Jožici Koder. »Maji Ahačič je uspelo, da so besede, stavki, odstavki, poglavja, posamezni deli v knjigi tekli mirno, gladko, kot je mirne narave ona sama. Iz knjige s posebno svetlobo sijeta njena ljubezen in spoštovanje do svojega pedagoškega poklica, spoštovanje do vseh generacij učencev, staršev, kraja, vseh vaščanov. Spoštovanje in ljubezen do lepe narave, ki obkroža Podljubelj. Ta ljubezen je povezana z njenim prepričanjem, da je treba učence naučiti dobro, čim več. Knjiga je tudi doprinos slovenskemu šolstvu.« Ahačičeva je navduševala učence spoznavati šege in navade v kraju, kar se čuti v njenih besedilih. »Če ne bi bilo takega lepega sodelovanja šole in vasi, take vsebine, kot jo prinaša knjiga, ne bi moglo biti. Vsak od vas bo v njej našel svoje ime, večina celo večkrat,« je še dejala Kodrova in poudarila, da je objavljenih več kot osemsto fotografij iz bogatega arhiva podružnične šole in osebnega arhiva Maje Ahačič, ki knjigi dajejo posebno dokumentarno vrednost.

Maja Ahačič je poučevala v rojstni vasi svoje mame. Skupaj s krajevno skupnostjo so poskrbeli za izvedbo številnih dogodkov, prireditev, predvsem pa so bili združeni v boju za ohranitev šole na vasi, na kar je spomnil tudi Jože Dovžan, ki je že več let vpet v delovanje krajevne skupnosti. Uspelo jim je in tudi letošnjih 43 učencev v štirih razredih lahko obiskuje šolo v domači vasi.

Maja Ahačič se še zelo dobro spomni svojega prvega šolskega leta službovanja. Toplega sprejema učiteljev, srčnega sprejema staršev. Z učenci so bili povsod v vasi dobrodošli, sprejeti, vsi skupaj kot ena družina. Osrečuje jo izreden napredek podružnične šole, ki je bil storjen v zadnjih štirih desetletjih, in ponosna je na ekipo sedanjih sodelavcev šole pod vodstvom Helene Ahačič. Njena posebna zahvala gre možu Marku in sinu Domnu, ki sta jo bodrila na njeni poti. »Hvaležna sem za vse, kar mi je omogočilo moje poslanstvo.« To se čuti in veje iz njene knjige, ki jo je založila Osnovna šola Tržič in oblikoval Igor Šober. Pregled pred tiskom sta opravili Helena Ahačič in mag. Urška Frelih Meglič. Maja Ahačič se je odpovedala honorarju, ideji se je pridružila celotna ekipa, ki je sodelovala pri nastajanju knjige. Honorar od prodanih knjig bodo podarili Podljubelju.

Oddajte svoj komentar

Kranj 11°

oblačno
vlažnost: 46 %
veter: JV, hitrost: 29 km/h

0/9

ponedeljek

3/6

torek

5/7

sreda

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

 

 

 

 

 

PRIREDITVE / Šenčur, 22. april 2024

Umovadba

RAZSTAVE / Škofja Loka, 22. april 2024

Razstava risb Petra Jovanoviča

RAZSTAVE / Jesenice, 22. april 2024

Razstava Helene Vidmar

IZLETI / Kranj, 23. april 2024

Kolesarski izlet DU Kranj

OBVESTILA / Naklo, 25. april 2024

Izobraževalna platforma Digiagri

IZLETI / Šenčur, 27. april 2024

Bevkov vrh, Ermanovec

 

 
 

 

 
 
 

Za pravico do groba in spomina / 11:08, 20. april

Ppopraverk:
Premiera dokumentarnega filma bo ob 17. uri.

Za pravico do groba in spomina / 09:52, 20. april

Da se izognemu nadaljevanju povojnim tabu temam, je treba članku dodati:- Ministrstvo za kulturo kljub dopolnitvam in dodatni obravnavi zavr...

Subvencija tudi za e-kolesa / 08:17, 18. april

Glede na hitrost birokratov bodo subvencije verjetno pripravljene tik pred smučarsko sezono.

Za pravico do groba in spomina / 10:49, 16. april

Za 70% SLO populacije je to drugorazredna tema. Slovenci radi mečejo v brezna in jame kar jim je viška v kleti in okoli hiše. Takrat so bili...

Za pravico do groba in spomina / 19:13, 15. april

Cerkev in Dežman bodo še trdili, da so se domobranci borili za svobodno Jugoslavijo. Kaj pa če bi še pogledali koliko gorja so naredili sami...

Neznanka vstopila v odklenjeno stanovanje / 19:09, 15. april

Stari časi, ko si pustil odklenjena vhodna vrata v stanovanje in šel brez skrbi naokoli, so že zdavnaj minila. Ampak nekateri se teh navad ne morejo znebiti, potem je pa groza.

Če operater konča v stečaju / 19:07, 15. april

Sam se v ta predlog za stečaj ne vtikam, ker enostavno ne poznam dobro situacije. Me pa na splošno moti, v kolikor gre kdo v stečaj, podjetj...