Večina vprašanih pričakuje vnovično zaostrovanje ukrepov, medtem ko jih 17 odstotkov meni, da zaostrovanja ukrepov sploh ne bo. / Foto: Primož Pičulin

Daleč od normalnosti

V zadnji Valiconovi javnomnenjski raziskavi, ki so jo opravili med 20. in 22. avgustom na vzorcu 521 odraslih anketirancev, so ugotovili opazno poslabšanje doživljanja epidemije covida-19, a je drugačno kot lani v času podobne epidemiološke situacije.

Ljubljana – Opazen je porast zaskrbljenosti, znova se je povečal interes za spremljanje dogodkov v zvezi z epidemijo. »Glede na poslabševanje epidemiološke situacije in obdobje, v katerem se večina ljudi vrača z dopustov, gre za pričakovan razvoj dogodkov, a je po drugi strani doživljanje epidemije precej drugačno kot lani v času podobne epidemiološke situacije. Ko smo glavne kazalce doživljanja epidemije primerjali z meritvami oktobra lani, ko je bilo število okužb podobno kot v tem trenutku, smo namreč zaznali precej manj pesimizma in zaskrbljenosti kot takrat, a po drugi strani tudi precej podobno osebno doživljanje razmer, ki ostaja daleč od normalnosti obdobja pred pojavom koronavirusa. Sodeč po indeksih potrošnje in finančnega stanja se je letos sicer precej popravila gospodarska situacija, kljub temu pa smo ukrepom za omejevanje širjenja virusa in vladi precej bolj nenaklonjeni kot oktobra lani,« rezultate raziskave pojasnjujejo pri Valiconu.

Neprijetno in utrujajoče

Večina oziroma podoben odstotek kot oktobra lani situacijo še vedno doživlja kot »neprijetno in utrujajočo«. Nekoliko bolj so opazne razlike pri odstotku tistih, ki situacijo opisujejo kot »normalno, glede na nove razmere« (takih je trenutno 18 odstotkov, oktobra lani 13 odstotkov). »Je pa po drugi strani tokrat tudi nekoliko več takih, ki situacijo dojemajo kot povsem brezupno (pet odstotkov, oktobra lani trije odstotki), kar kaže tudi na to, da med prebivalci očitno obstajajo precejšnje razlike pri soočanju z epidemijo, tako trenutno kot na dolgi rok,« razlagajo pri Valiconu. Po eni strani, kot kažejo pridobljeni podatki iz raziskave, je doživljanje epidemije s časom postalo manj intenzivno, po drugi stran pa verjetno lahko pričakujemo tudi dodatno poslabšanje v doživljanju razmer, ko bo minila poletna in dopustniška brezskrbnost.

Namera cepljenja ostaja na nizki ravni

»Seštevek deleža že vsaj enkrat cepljenih in tistih, ki pravijo, da se bodo zagotovo ali verjetno cepili, namreč znaša 63 odstotkov,« so pokazali zadnji rezultati Valiconove raziskave. »Nekoliko več je tokrat takih, ki se verjetno ne bodo cepili (17 odstotkov), nekoliko manj pa takih, ki se zagotovo ne bi cepili (20 odstotkov).«

Večina prepričana, da je novi val okužb že tu

Tokrat so preverjali tudi, kakšna so pričakovanja glede nadaljnjega razvoja širjenja virusa, pri čemer je večina prepričana, da je novi val okužb že tukaj (38 odstotkov) ali pa bo nastopil jeseni (38 odstotkov). Le desetina je mnenja, da bo četrti val okužb nastopil kasneje kot oktobra. Medtem ko 13 odstotkov vprašanih odgovarja, da četrtega vala okužb verjetno (6 odstotkov) ali zagotovo (7 odstotkov) ne bo.

»Ko smo anketirance povprašali, kako intenziven bo po njihovem mnenju tokratni val okužb, je večina (44 odstotkov) odgovorila, da bo primerljiv s prejšnjimi. Slaba tretjina odgovarja, da bo blažji, slaba četrtina pa, da bo hujši. Večina vprašanih prav tako pričakuje vnovično zaostrovanje ukrepov, pri čemer jih dobri dve petini vprašanih meni, da se bo to zgodilo že septembra. Slaba četrtina pričakuje zaostrovanje ukrepov oktobra, preostali pa kasneje. Da zaostrovanja ukrepov sploh ne bo, jih meni 17 odstotkov.«

Oddajte svoj komentar

Kranj 9°

oblačno
vlažnost: 82 %
veter: S, hitrost: 11 km/h

4/10

četrtek

6/18

petek

4/22

sobota

Vremenska napoved

Po

To

Sr

Če

Pe

So

Ne

 

 

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 28. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

IZLETI / Kranj, 29. marec 2024

Na jadranske otoke

OBVESTILA / Preddvor, Naklo, Šenčur, 29. marec 2024

Angleška urica, pohod, test kondicije

RAZSTAVE / Rateče - Planica, 30. marec 2024

Razstava ročnih del

OBVESTILA / Sv. Jošt nad Kranjem, 31. marec 2024

Praznovanje velike noči

IZLETI / Kranj, 4. april 2024

Izlet DU Kranj

IZLETI / Kranj, 5. april 2024

Na ogled Primorske

IZLETI / Kranj, 6. april 2024

Izlet PD Iskra Kranj

 

 
 

 

 
 
 

Dela na Betinu predčasno končana / 06:58, 26. marec

Ko Noe dela barko. Gradbinci res nismo.

Gorenjska bolnišnica / 11:19, 25. marec

Bravo Dr. Aleksander Stepanović! Vsa čast za napisano! Edina logična lokacija je Kranj po vseh merilih.

Kranj diha z vojašnico / 08:48, 25. marec

Migranti s svojo rodnostjo ne bodo popravili rodnosti Slovenije, ampak naredili Slovenijo neslovensko in uničili naš narod in našo kulturo.K...

Že zdaj učenje materinščine / 08:41, 25. marec

Pod to skrajno levičarsko vlado bodo kaj kmalu Slovenijo spremenili v geto za Slovence in razglasili Tretjo Jugoslavijo.

Kranj diha z vojašnico / 14:25, 22. marec

Dežman, katera vlada do sedaj vas ni nategnila? OK, ta tolpa kriminalcev je razred zase, to je res...

Že zdaj učenje materinščine / 14:24, 22. marec

Omogočili pouk bosanskega jezika? Kakšen poseben razlog? V Sloveniji pač uradni jezik Slovenščina !!
Zaenkrat še !

Protestno pismo zaradi uničenja grba Republike Slovenije / 14:21, 22. marec

Hobič in Hribovšek, a nimata nobenega pametnega dela??