Fotografija je simbolična. / Foto: Nik Bertoncelj
Fotografija je simbolična. / Foto: Nik Bertoncelj
Slovenija na tovrstne napade ni imuna
Današnji tragični napad v Avstriji, s katerim so bila nasilno prekinjena nedolžna življenja, obsojajo v slovenski policiji. Notranji minister Boštjan Poklukar je opozoril, da se tovrstni dogodki lahko zgodijo tudi v Sloveniji in da nanje nismo imuni.
Ljubljana – Po tragičnem strelskem napadu v Gradcu, v katerem so umrli mladi ljudje, je minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar izrazil sožalje in poudaril nujnost preventivnega delovanja tudi v Sloveniji.
Kot je dejal v današnji izjavi za javnost, so na notranjem ministrstvu takoj, ko so bili obveščeni o dogodku, sklicali operativni sestanek z vodstvom policije, na katerem so ocenili stopnjo tveganja in morebitne grožnje za slovenski izobraževalni sistem. Minister Poklukar je bil ves čas v stiku tudi z ministrom za vzgojo in izobraževanje Vinkom Logajem ter ministrom za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igorjem Papičem, s katerima so si sproti izmenjevali informacije.
»Dogodek, ki se je zgodil v Avstriji, se lahko zgodi tudi v Sloveniji, ki ni imuna na tovrstne napade, zato moramo biti še posebej pozorni. Apeliram na starše, skrbnike, učitelje in profesorje, da spremljajo vedenje učencev, dijakov in študentov ter poskušajo pravočasno zaznati morebitna odstopanja v vedenju ali potencialno nasilno ravnanje. Vem, da to ni enostavno, a vendarle staršem in skrbnikom priporočam, da občasno pogledajo v šolsko torbo otroka,« je dejal Poklukar. Ob koncu šolskega leta, ki za mnoge mlade pomeni povečano raven stresa, poziva k pogostejšemu pogovarjanju z njimi ter spremljanju njihovih psihosocialnih stanj.
Poklukar je poudaril, da se slovenska policija na t. i. amok situacije (tj. aktivne, življenju nevarne dogodke) pripravlja že več let. V sodelovanju z osnovnimi in srednjimi šolami izvajajo usposabljanja, tako za šolsko osebje kot tudi operativne enote na terenu. »Bistveno je, da v primeru napada ukrepamo hitro – hitrost lahko prepreči tak pokol, kot se je zgodil danes v Avstriji in ga njihovi varnostni organi niso mogli preprečiti. Gre za res veliko tragedijo.«
Minister je hkrati opozoril na širjenje dezinformacij, ki spremljajo takšne dogodke: »Spremljajte uradne in preverjene informacije prek uveljavljenih medijskih kanalov. Širjenje neresnic v takšnih trenutkih le povečuje nemir.«
Spomnil je, da so lani izboljšali protokol obveščanja in ukrepanja v primeru grožnje v vzgojno-izobraževalnih ustanovah oziroma visokošolskih zavodih ter podpisali dogovor o njegovi uporabi z ministrstvom za vzgojo in izobraževanje ter ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije.
»Policija je usposobljena in pripravljena na tovrstne dogodke. Trenutna ocena tveganja za vsa področja v Sloveniji ostaja na srednji ravni,« je še povedal Poklukar.
Že dopoldne so se na napad odzvali v slovenski policiji in ga ostro obsodili. »Takšni dogodki nas ponovno opominjajo, kako pomembno je sodelovanje, preventivno delovanje, usposabljanje ter pravočasno zaznavanje in prijavljanje nevarnega vedenja,« so zapisali.
V policiji že zadnje desetletje sistematično izvajajo usposabljanja za interveniranje oziroma ukrepanje v primeru amok situacij in drugih sorodnih varnostnih groženj. Usposabljanja vključujejo tako preventivne ukrepe kot tudi taktike za učinkovito posredovanje.
»Izkušnje kolegov iz evropskih držav, kjer so tovrstni napadi pogostejši, jasno kažejo, da je za učinkovito ukrepanje ob takšnih dogodkih ključno tesno sodelovanje vseh interventnih služb. Zato se slovenska policija redno usposablja skupaj z ekipami nujne medicinske pomoči in gasilci, saj prav skupna usposabljanja vseh deležnikov dokazano povečujejo verjetnost uspešnega posredovanja,« so pojasnili.
Za pravočasno preprečitev takšnih dejanj je bistvenega pomena, da vsak posameznik, ki zazna znake morebitnega nasilnega vedenja ali groženj zoper življenje drugih, to nemudoma sporoči – bodisi policiji na telefonsko številko 113, staršem, učiteljem ali drugi zaupanja vredni osebi. Informacije je mogoče posredovati tudi anonimno, in sicer prek sistema e-prijav ali na brezplačni anonimni telefon 080 12 00. »Ključno pri spopadanju z nasiljem je, da ima družba ničelno toleranco do nasilja,« so še poudarili v policiji.