Pokojninska reforma naj bi bila sprejeta še pred poletjem. / Foto: Nik Bertoncelj

Pokojninska reforma naj bi bila sprejeta še pred poletjem. / Foto: Nik Bertoncelj

Pokojninska reforma korak bližje uveljavitvi

Vlada bo predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju obravnavala 8. maja, potem pa bo šel v državni zbor.

Kranj – Pokojninska reforma je še korak bližje uveljavitvi. Pred prazniki je Ekonomsko-socialni svet na izredni seji dal soglasje k predlogu novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Vlada bo predlog obravnavala 8. maja, potem pa bo šel v državni zbor. Po napovedi naj bi bila novela sprejeta še pred poletjem.

Glavni poudarki

Po predlogu, ki je usklajen s socialnimi partnerji, se bo zahtevana upokojitvena starost od leta 2028 postopno podaljševala in bo od leta 2035 za dve leti daljša kot zdaj. Obdobje za izračun pokojninske osnove se bo od leta 2028 podaljševalo, od leta 2035 pa bo vključevalo najugodnejših zaporednih 40 let zavarovanja, pri čemer bodo pet najmanj ugodnih let izločili. Odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za 40 let pokojninske dobe se bo z zdajšnjih 63,5 odstotka od leta 2028 naprej postopno zviševal, od leta 2035 pa znašal 70 odstotkov. Pri usklajevanju pokojnin, pri katerem zdaj upoštevajo 60 odstotkov rasti povprečne bruto plače in 40 odstotkov povprečne rasti cen življenjskih potrebščin, pa bodo bolj upoštevali rast cen življenjskih potrebščin in manj rast plač. Tako naj bi leta 2040 delež rasti plač upoštevali le še v 20 odstotkih, delež rasti cen življenjskih potrebščin pa v 80 odstotkih.

Predviden je tudi zimski dodatek za vse upokojence, ki bo v višini 150 evrov prvič izplačan že letos novembra, do leta 2030 pa se bo postopno zvišal na 250 evrov.

Delali bomo dlje

Kot je na novinarski konferenci povedal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec, bo sicer treba delati nekoliko dlje, vendar pa se pokojnine ne bodo manjšale. V začetku bodo odmerjene celo nekoliko višje, usklajevale pa se bodo bolj zmerno kot zdaj.

Odzivi

Delodajalska stran je z dogovorom zadovoljna, zlasti je pomembno, da se prispevne stopnje za pokojninsko zavarovanje za delodajalce ne bodo zvišale. Sindikalna stran je poudarila, da je predlog reforme kompromis, bonusi za daljše ostajanje v zaposlitvi se ohranjajo, prehodna obdobja za uveljavljanje sprememb pa so sorazmerno dolga. Invalidske in vdovske pokojnine se bodo izboljšale, žal pa delodajalska stran ni pristala na to, da bi se prispevna stopnja delodajalcev nekoliko zvišala, so opozorili.

  / Foto: