sojenje za umor žene Mohammada Esmaeila Owfjarda na fotografiji zagovornik obdolženega Peter Prus Pipuš / Foto: Tina Dokl

Peter Prus Pipuš, zagovornik obdolženega
/ Foto: Tina Dokl

Obramba dvomi o prištevnosti obdolženca

Na kranjskem okrožnem sodišču se je nadaljevala glavna obravnava v sojenju 39-letnemu Irancu, ki naj bi na parkirišču brniškega letališča umoril nekdanjo ženo, prav tako Iranko. Obramba je predlagala postavitev sodnega izvedenca psihiatrije, ki bi ugotavljal obdolženčevo stanje v času očitanega dejanja.

Kranj – Po obtožnici naj bi 39-letni iranski državljan Mohamed Esmail Ovjfard 7. novembra lani oborožen z nožem prišel na parkirišče brniškega letališča z namenom, da umori svojo 33-letno nekdanjo partnerico, mater njunih treh otrok. Enajstkrat naj bi jo zabodel in večkrat porezal po predelu prsnega koša, vratu, obraza, hrbta in rok, pri čemer naj bi ji povzročil hude fizične bolečine ter psihično trpljenje.

Obdolženi naj bi se po dejanju z osebnim vozilom odpeljal, prijeli pa so ga na njegovem delovnem mestu v Celovcu 9. novembra. Na truplo žrtve, ki se je usodnega večera vračala iz Istanbula, kjer se je poročila s svojim novim partnerjem, je naslednje jutro ob prihodu v službo naletel eden od zaposlenih na območju letališča.

Želi biti osebno prisoten

Obdolženi, ki je v priporu v Ljubljani, se je tudi tokratnega naroka zaradi pomanjkanja pravosodnih policistov udeležil prek videokonference. Tovrstni udeležbi sicer nasprotuje, saj želi biti pri izvedbi vseh dokazov osebno prisoten na sodišču, da bi se lahko pred zaslišanji prič posvetoval z zagovornikom in pripravil morebitna vprašanja. »To je moja pravica – da sem prisoten na sodišču,« je dejal sodnemu senatu. Po mnenju novega zagovornika Petra Prusa Pipuša je obdolženčeva navzočnost še posebno pomembna pri zaslišanju dveh obremenilnih prič iz vrst policije, ki bi morali biti zaslišani prav na tem naroku.

Sodni senat, ki mu predseduje sodnik Vid Bele, je ugodil prošnji obdolženega ter odločil, da bosta omenjeni obremenilni priči zaslišani ob njegovi fizični navzočnosti. Na naroku pa bi morali zaslišati obdolženčevega delodajalca, ki pa se obravnave ni udeležil.

Vprašanje prištevnosti

Zagovornik Prus Pipuš je sodišču podal tudi vlogo z dokaznim predlogom, v kateri navaja, da se obdolženi očitanega dejanja ne spominja, da ima težave s spominom ter da se je v Avstriji zdravil zaradi shizofrenije oziroma drugih duševnih bolezni. Zaradi tega se, kot je povedal, poraja dvom, ali je dejanje storil v stanju prištevnosti, zmanjšane prištevnosti ali neprištevnosti. Sodišču je predlagal, naj imenuje sodnega izvedenca psihiatrične stroke, ki bi pridobil obdolženčevo zdravstveno dokumentacijo iz Avstrije in podal mnenje o njegovi prištevnosti v času izvršitve očitanega kaznivega dejanja.

Tožilka Nadja Gasser je predlogu obrambe nasprotovala, saj po njenem prepričanju ni v ničemer izkazano, da bi bila pri obdolženem prisotna bolezenska motnja. Poudarila je, da v spisu ni nobene zdravstvene dokumentacije, ki bi potrjevala kakršno koli bolezensko stanje in na podlagi katere bi bilo mogoče utemeljeno sklepati, da so trditve obrambe resnične. »Imamo zgolj informacije zagovornika, ki v svoji pisni izjavi navaja, da naj bi mu obdolženi povedal, da se dogodka ne spominja. Take izjave v dokaznem postopku ne moremo upoštevati,« je dejala.

Zagovornik je ob tem pojasnil, da se obdolženi v Zavodu za prestajanje kazni zapora Ljubljana zdravi pri psihiatru oziroma je poiskal zdravniško pomoč. »Omenil je, da ima ponoči prisluhe, da ga zasledujejo neznani ljudje in da sliši kapljanje vode, čeprav v sobi, kjer je nastanjen, ni odprte pipe. V priporu so mu predpisali antidepresive in druga zdravila, vendar mu glede tega ni bila izročena nobena zdravstvena dokumentacija,« je povedal Prus Pipuš. Po njegovih navedbah se je obdolženi že predhodno zdravil pri psihiatru v Celovcu, a trenutno z medicinsko dokumentacijo ne razpolaga, saj do njegovega stanovanja v Avstriji nima nihče dostopa.

Skušal storiti samomor

Za besedo je nato zaprosil še obdolženi. Dejal je, da je imel zdravstvene težave tako v Avstriji kot v Iranu. »V Avstriji mi ni nihče pomagal, imel sem resne težave. Dokler se nisva ločila, sva z ženo skupaj skrbela za otroke. Me je pa pogosto obtoževala in klicala policijo,« je pojasnil.

Povedal je, da je po ločitvi skušal storiti samomor in da ga je policija takrat odpeljala v bolnišnico. »Želel sem se vreči pod vlak, a so me rešili prijatelji.« Zaradi težav v preteklosti naj bi začel uživati alkohol in kokain. »Tisto noč, ko sem šel na letališče, sem pil alkohol, nato pa sem na letališču vzel kokain. Zato se ne spomnim, kaj se je zgodilo,« je zatrjeval obdolženi.