Dijaški in študentski dom Kranj / Foto: Primož Pičulin

Fotografija je simbolična. / Foto: Primož Pičulin

Mest v dijaških domovih je dovolj, v študentskih jih še vedno primanjkuje

Z začetkom novega šolskega leta se bodo dijaki vrnili tudi v dijaške domove, do 31. avgusta pa se lahko še vpišejo na prosta mesta. Po ocenah Skupnosti dijaških domov Slovenije je mest dovolj, čeprav so nekateri dijaški domovi imeli omejitev vpisa. Primanjkovanje sob pa ostaja problem študentskih domov, zlasti v Ljubljani in Kopru.

Ljubljana – V septembru se bodo v svoje nastanitve vrnili ali se na novo vselili tudi dijaki, ki se šolajo zunaj kraja bivanja. Vpis v dijaške domove brez omejitve opisa je sicer potekal do 3. julija (z omejitvijo do 10. julija), do 31. avgusta pa se lahko na prosta mesta vpišejo še kandidati, ki se za bivanje niso prijavili v prvem prijavnem roku, izhaja iz razpisa za vpis v dijaške domove.

Iz razpisa je razvidno, da je za novince za šolsko leto 2026/2027 predvidenih skupaj 1899 mest, po podatkih o stanju prijavljenih in vpisanih dijakov na spletni strani ministrstva za izobraževanje, znanost in mladino pa je po spremenjenem obsegu mest za novince 2020. Prostih mest po izvedenem vpisnem postopku je še 97.

V šolskem letu 2025/2026 je bilo v dijaške domove vpisanih skupaj 6755 dijakov. »Iz podatkovnih baz lahko razberemo, da je vpis stabilen in izkazuje letni prirast v kumulativi več kot 700 dijakov,« je za STA navedel predsednik Skupnosti dijaških domov Slovenije Dragan Kojić.

Glede na agregatno posplošeno oceno je na ravni razpisa v sestavu vseh dijaških domov dovolj razpoložljivih mest, a so v ljubljanski in mariborski regiji tudi dijaški domovi z omejitvijo vpisa, je opozoril Kojić. Demografska projekcija izkazuje, da se bodo generacije v prihodnje manjšale, zato bodo po njegovih ocenah večji poudarek namenili dvigu nastanitvenega standarda kot pa širitvi razpoložljivosti in obsega nastanitve.

Po podatkih ministrstva znaša izhodiščna cena oskrbnine za šolsko leto 2026/2027 v dijaških domovih 298,20 evra. Cena je sestavljena iz stroškov zagotavljanja prehrane ter stroškov nastanitve. Družine z več dijaki, ki sočasno bivajo v istem ali drugem dijaškem domu, lahko uveljavljajo tudi subvencijo oskrbnine. Višina subvencije je enaka kot izhodiščna cena oskrbnine, vlogo pa starši praviloma oddajo ob vpisu v septembru, so navedli.

Primanjkovanje kapacitet problem študentskih domov vseh treh univerz

V torek se je iztekel tudi rok za oddajo prošnje za podaljšanje bivanja oziroma za uvrstitev na prvo prednostno listo za sprejem v študentske domove. Točno število oddanih prošenj še ni dostopno.

Skupaj je za subvencionirano bivanje razpisanih 12.883 mest, za študente s priznano mednarodno zaščito in študentom s priznano začasno zaščito pa 32 mest.

Na Primorskem kljub prizadevanjem primanjkuje subvencioniranih ležišč, so pri Študentskih domovih Univerze na Primorskem zapisali v programu dela za leto 2026. V študijskem letu 2025/2026 je bilo na univerzo vpisanih skoraj 5800 študentov, razpisanih subvencioniranih ležišč za celotno območje pa je bilo 1453, od tega 544 ležišč v lasti univerze, so navedli.

Tudi pri Študentskih domovih Ljubljana (ŠDL) opozarjajo na potrebo po dodatnih nastanitvenih zmogljivostih. Na podlagi dosedanjih trendov ocenjujejo, da bi bilo potrebnih vsaj deset odstotkov dodatnih ležišč, nekaj pa jih bodo pridobili z načrtovanim študentskim domom na Roški ter projektu ob Dunajski cesti, je za STA dejal predstojnik sektorja za študentske zadeve pri ŠDL Aleksandar Matković.

V Študentskih domovih Univerze v Mariboru pa bi z dodatnimi zmogljivostmi lahko omogočili hitrejšo vselitev vsem zainteresiranim študentom še pred začetkom študijskega leta ter jim v še večjem številu zagotovili cenovno ugodno bivanje, so za STA ocenili pri Študentskih domovih Maribor.

Po podatkih resornega ministrstva znaša mesečna subvencija v študijskem letu 2026/2027 v javnih dijaških, dijaško-študentskih in študentskih domovih 41,46 evra, v zasebnih študentskih domovih in pri zasebnikih pa 103,36 evra.

Študentje za namestitve v študentskih domovih v lasti Univerze na Primorskem plačujejo od 100 do nekaj več kot 150 evrov mesečno. Medtem povprečna subvencionirana stanarina v ŠDL znaša 115,94 evra na mesec. Najnižja znaša 77,42 evra za ležišče v dvoposteljni sobi v Domu Akademski kolegij, najvišja pa 184,19 evra za enoposteljno sobo v študentskem domu Litostroj. V mariborskih študentskih domovih pa bo mesečna stanarina v prihajajočem študijskem letu znašala najmanj 104 evre v študentskih domovih 4 in 16 ter največ 243 evrov v domu 1.