Direktorica CSD Gorenjska Urška Repar Justin in Branka Brenkuš, strokovna vodja enote za dolgotrajno oskrbo na CSD Gorenjska / Foto: Tina Dokl
Direktorica CSD Gorenjska Urška Repar Justin in Branka Brenkuš, strokovna vodja enote za dolgotrajno oskrbo na CSD Gorenjska / Foto: Tina Dokl
Kadri in drugi izzivi dolgotrajne oskrbe
Na delovnem srečanju o dolgotrajni oskrbi na Gorenjskem so občine in izvajalci poudarili izzive predvsem pri pridobivanju in zaposlovanju kadra ter najemanju prostorov, nejasnosti so tudi glede virov financiranja kadra, najemnih in drugih stroškov.
Kranj – Namen nedavnega delovnega srečanja na kranjski občini je bila izmenjava aktualnih informacij med vstopno točko za dolgotrajno oskrbo Centra za socialno delo (CSD) Gorenjska ter občinami in izvajalci dolgotrajne oskrbe v gorenjski regiji. Direktorica CSD Gorenjska Urška Repar Justin je predstavila delovanje vstopne točke za dolgotrajno oskrbo, ki jo trenutno sestavlja osem svetovalk in dve upravno-administrativni delavki, a za polno zasedbo potrebujejo še dve svetovalki. »Svetovalke so trenutno v fazi usposabljanja za ocenjevanje upravičenosti do dolgotrajne oskrbe. Za namen praktičnega dela usposabljanja pridobivamo tudi soglasja ljudi, ki bi bili pripravljeni sodelovati pri tem,« je pojasnila.
Vstopna točka za dolgotrajno oskrbo je na Koroški cesti 21 v Kranju. Vlagatelji lahko vloge za uveljavljanje pravic oddajo tako na vstopni točki kot na drugih enotah CSD Gorenjska, lahko jih pošljejo tudi po pošti na naslov Šuceva 23, 4000 Kranj, ali po e-pošti na dolgotrajna.csdgoren@gov.si. Informacije o dolgotrajni oskrbi so dostopne tudi na spletni strani CSD Gorenjska, telefonski številki 04 620 48 01 in osebno na vstopni točki v Kranju.
Direktorica Urška Repar Justin je poudarila kar nekaj izzivov, s katerimi se srečujejo na vstopni točki, med drugim s pridobivanjem novega kadra tako zdravstvene kot socialne stroke in dostopnostjo vstopne točke. »Vstopna točka na Gorenjskem je v Kranju, kar je težava za dostopnost prebivalcev iz oddaljenih predelov Gorenjske,« je opozorila. Direktorica je izrazila tudi skrb zaradi pomanjkanja službenih vozil, na katera v vstopni točki trenutno še čakajo, prav tako še čakajo na vzpostavitev informacijskega sistema za izdajanje odločb.
Trenutno edina že veljavna pravica iz dolgotrajne oskrbe je pravica do oskrbovalca družinskega člana. S 1. julijem se uveljavljajo pravice do dolgotrajne oskrbe na domu, pravica do e-oskrbe ter pravica do storitev za krepitev in ohranjanje samostojnosti. S 1. decembrom pa se uveljavita pravici do dolgotrajne oskrbe v instituciji in denarni prejemek. Vloge za vse pravice bodo dostopne na spletni strani CSD Gorenjska in jih bo mogoče oddati en mesec pred uveljavljanjem pravic.
Večina občin namerava izvajanje storitve prenesti na obstoječe izvajalce pomoči na domu. Kot so poudarili, gre trenutno zgolj za ustne dogovore med občinami in izvajalci, saj še čakajo na osnutek pogodbe ministrstva za solidarno prihodnost. V mestni občini Kranj so v fazi dogovarjanja z Domom upokojencev Kranj. Občine Škofja Loka, Žiri, Železniki in Gorenja vas - Poljane imajo ustni dogovor s Centrom slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka. Enako velja za občine Radovljica, Bled in Gorje, ki imajo ustni dogovor z Domom dr. Janka Benedika Radovljica, ter za občine Jesenice, Kranjska Gora in Žirovnica, ki imajo dogovor z Domom upokojencev dr. Franceta Bergelja Jesenice. V Bohinju bo izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu prevzel Zavod sv. Martina. V občini Tržič je ustni dogovor z Domom Petra Uzarja Tržič, kjer se je izvajal tudi pilotni projekt uvajanja dolgotrajne oskrbe. V občini Cerklje se predvideva, da bo izvajalec Dom Taber. Dom starejših občanov Preddvor bo prevzel izvajanje dolgotrajne oskrbe na domu za občini Preddvor in Jezersko. Občina Naklo razmišlja v smeri, da bi izvajanje prenesla na Dom starejših občanov Naklo, ki že izvaja pomoč na domu za njihove občane. V občini Šenčur dogovora z izvajalcem še nimajo, razmišljajo v smeri podelitve koncesije ali priključitve k izvajalcu Doma upokojencev Kranj, ki za njihove občane že izvaja pomoč na domu.
Občine in izvajalci so poudarili izzive predvsem pri pridobivanju in zaposlovanju kadra ter najemanju prostorov, nejasnosti so tudi glede virov financiranja kadra, najemnih in drugih stroškov. Kot je sklenila direktorica CSD Gorenjska, pa je bilo srečanje dobro izhodišče za iskanje rešitev v smeri uspešnega sodelovanja pri izvajanju dolgotrajne oskrbe na Gorenjskem. Naslednje delovno srečanje naj bi bilo tik pred začetkom izvajanja novih pravic, predvidoma v juniju.