Rise, naseljene v Slovenijo, spremljajo s pomočjo ovratnic in avtomatskih kamer. / Foto: Miha Krofl

Rise, naseljene v Slovenijo, spremljajo s pomočjo ovratnic in avtomatskih kamer. / Foto: Miha Krofl

Evropska nagrada za projekt

Projekt ponovnega naseljevanja ogroženih risov je osvojil kar dve prestižni nagradi Life 2025: kot najboljšega v Evropi v kategoriji varstvo narave in biodiverzitete ga je nagradila strokovna komisija, javnost pa je z glasovanjem projektu namenila tudi nagrado občinstva.

Kranj – Dobri dve leti sta minili, odkar so tudi na Gorenjskem v okviru projekta Life Lynx v naravo izpustili pet risov, dva na Jelovici in tri na Pokljuki; kasneje se jim je pridružil še eden. Z živalmi, ki so jih pripeljali iz Romunije in Slovaške, so želeli tudi v slovenske gozdove spet naseliti to plašno veliko mačko, z namenom, da bi do tedaj izolirano populacijo povezali z risi v Alpah in ji tako omogočili dolgoročen obstoj v tem delu Evrope.

V sedmih letih projekta so v Slovenijo in na Hrvaško doselili skupaj 18 risov in do konca lanskega leta zabeležili več kot 50 njihovih potomcev. Lani, ko se je projekt končal, smo tako v Sloveniji imeli okoli petdeset odraslih risov, od teh približno štirideset na jugu države in vsaj deset v slovenskih Alpah.

Stanje populacije risa v Sloveniji je sicer kljub doselitvam neugodno, brez intenzivnih varstvenih ukrepov mu grozi ponovno izumrtje. Vlada je konec lanskega leta sprejela strategijo ter akcijski načrt ohranjanja in trajnostnega upravljanja evrazijskega risa v Sloveniji do leta 2033.

Projekt Life Lynx pa je pred kratkim osvojil kar dve prestižni nagradi Life 2025: kot najboljšega v Evropi v kategoriji varstvo narave in biodiverzitete ga je nagradila strokovna komisija, javnost pa je z glasovanjem projektu namenila tudi nagrado občinstva. Strokovno komisijo je projekt prepričal predvsem z aktivnim vključevanjem deležnikov, še posebno lovcev, pri reševanju risov pred ponovnim izumrtjem. Podelitev nagrad je potekala prejšnji teden v Bruslju, na odprtju evropskega Zelenega tedna.

Koordinator projekta Rok Černe z Zavoda za gozdove Slovenije je ob podelitvi poudaril, da projekt Life Lynx ne bi bil mogoč brez zgodovinskega prizadevanja lovcev in gozdarjev, ki so leta 1973 ponovno naselili risa, potem ko je bila ta vrsta pri nas iztrebljena. »​Ta zgodba o ohranjanju se je začela že takrat, zato je današnja nagrada priznanje vsem, ki so kakor koli prispevali k temu pomembnemu naravovarstvenemu uspehu.«

Jutri, 11. junija, praznujemo mednarodni dan risov. Zaznamujemo ga od leta 2018 dalje, na pobudo projekta 3Lynx, saj so risi v večjem delu Evrope ogroženi in bi brez človekove pomoči težko preživeli, so še poudarili na Zavodu za gozdove Slovenije.