Gorski reševalci so v enem od scenarijev iz gozda reševali ponesrečenca s poškodbami glave. / Foto: Peter Košenina
Gorski reševalci so v enem od scenarijev iz gozda reševali ponesrečenca s poškodbami glave. / Foto: Peter Košenina
Dan gorskih reševalcev na Jezerskem
Gorski reševalci so se prejšnjo soboto srečali na Jezerskem, na Dnevu gorskih reševalcev, kjer so se pomerili na tekmovanju iz prve pomoči. Ob tej priložnosti so podelili tudi diplome novopečenim članom.
Zgornje Jezersko – Na Jezerskem je prejšnjo soboto potekal Dan gorskih reševalcev, ki ga je organizirala Gorska reševalna zveza Slovenije (GRZS), tokrat v sodelovanju z domačim Društvom Gorska reševalna služba Jezersko. Dogodek je združil preizkušanje znanja, predstavitev opreme, pohod po dolini Ravenske Kočne, aktivnosti za otroke in sprejem novih članov. Obiskovalci so lahko od blizu spoznali delo gorskih reševalcev, ki letno opravijo več sto zahtevnih posredovanj – lani kar 633, letos do sobote že 157. Potekala je tudi vaja gozdne nesreče, ki je zajemala prikaz tirolske žičnice in dvig poškodovanca v helikopter, pri čemer so sodelovali člani GRS Jezersko, PGD Jezersko in ekipa helikopterja slovenske policije.
V osrednjem delu so ekipe društev svoje znanje preverile na tekmovanju iz prve pomoči, ki je obsegalo sedem scenarijev. Udeležilo se ga je 15 od skupno 18 društev, ki delujejo pod okriljem GRZS. Nekatere ekipe so zaradi dejanskih posredovanj prispele z zamudo – kar je znova potrdilo, da je pomoč ponesrečencem vedno na prvem mestu.
Udeleženci so se spoprijeli s situacijami, kot so poškodbe gozdarjev, padalcev, kolesarjev, pretep v planinski koči, nesreča na smučišču in nesreča s kosilnico. Po besedah koordinatorja tekmovanja Žana Karničarja so bili primeri zasnovani na podlagi dejanskih intervencij, ki jih gorski reševalci pogosto doživljajo na terenu. »Vsak scenarij je zahteval celostno obravnavo – od varnega dostopa do ponesrečenca in zagotavljanja lastne varnosti do sistematičnega pregleda, nudenja ustrezne pomoči, temeljnih postopkov oživljanja in učinkovite komunikacije z regijskim centrom ali zdravnikom,« je pojasnil. Letos so se najbolje odrezale ekipe GRS Bohinj, GRS Jezersko, GRS Škofja Loka, GRS Radovljica in GRS Celje.
Slavnostni trenutek je bil sprejem 18 novih članov v vrste gorskih reševalcev – 14 moških in 4 žensk. Predsednik GRZS Gregor Dolinar je ob tem poudaril pomen tovrstnih srečanj, saj združujejo izmenjavo izkušenj in krepijo temeljne vrednote prostovoljnega reševanja v gorah. »Znanje prve pomoči je eno ključnih področij našega dela. Mi smo tisti, ki prvi pridemo do ponesrečenca, in prav naša prva pomoč pogosto odloča o izidu – ali bo oseba preživela in kakšne posledice bo imela,« je dejal. Opozoril je tudi, da je sezona že v polnem teku, gorski reševalci pa so nanjo kar najbolje pripravljeni.
Dogodka se je udeležil jezerski župan Andrej Karničar, ki je spomnil, da je bilo prav Jezersko pred 15 leti prizorišče prvega takšnega srečanja.