Dom Valentina Staniča pod Triglavom / Foto: Manca Čujež (PZS)

V gorah vedno več tujcev

Planinarjenje postaja eden najpomembnejših turističnih produktov pri nas, saj slovenske gore letno obišče okoli 1,7 milijona obiskovalcev, oskrbniki planinskih koč opažajo vse večji obisk tujcev.

»Prevladujejo tujci, ki jih je poleti vsaj osemdeset odstotkov, največ Hrvatov in Nemcev, veliko je Belgijcev in Nizozemcev, letos so nas obiskali tudi Finci, Romuni, Rusi, Švedi, Švicarji, Bosanci, Francozi, Srbi, Izraelci, Španci, Italijani ... izredno pisana zasedba.«

»Na vrhuncu poletne planinske sezone Planinska zveza Slovenije poudarja, naj si vsak izbere turo, za katero je ustrezno psihofizično pripravljen in ima zanjo ustrezno opremo, ki jo zna uporabljati. Pred odhodom v gore naj obiskovalci preverijo vremensko napoved, stanje planinskih poti in odprtost planinskih koč, priporočljiva je tudi rezervacija prenočišča in uporaba lastne posteljnine.«

Kranj – Poletna planinska sezona je te dni na svojem vrhuncu in v Planinski zvezi Slovenije ugotavljajo, da bo glede na število obiskovalcev ta tudi letos zelo dobra.

»Prva polovica planinske sezone do konca julija je primerljiva z večletnim povprečjem. V začetku poletja je bil obisk planinskih koč po Sloveniji zaradi nestabilnega in neugodnega vremena dokaj slab, zadnji tedni pa kažejo precej boljšo podobo. Če se bo takšno vreme nadaljevalo proti koncu avgusta, bomo že lahko govorili o zelo dobri planinski sezoni. Nekatere planinske koče v Julijskih Alpah sicer že zdaj beležijo izjemno dobre rezultate. Mreža planinskih poti in koč je razpršena po vsej Sloveniji in praviloma je v kočah zunaj visokogorja glavnina obiska izven poletja in večina obiskovalcev je domačih. A tudi sredogorske in nižje ležeče planinske koče postajajo zanimive za tuje turiste in beležijo rahel porast tujih gostov,« ocenjuje Dušan Prašnikar, strokovni sodelavec PZS, in poudarja, da je poleti med planinci v naših gorah vedno več tujcev: »Delež tujcev, ki so do zdaj prenočili v kočah okoli Triglava, se giblje okrog sedemdeset odstotkov. Tujci se praviloma odpravijo v gore tudi ob slabši vremenski napovedi. Vse večji obisk slovenskega gorskega sveta s strani tujcev sovpada tudi s siceršnjim povečanjem tujih gostov v Sloveniji, ki praviloma iščejo to, kar Slovenija promovira – zeleno, aktivno, zdravo. V gore se odpravi tudi vse več turistov, ki sicer tja ne zahajajo redno. Gore skupaj z mrežo planinskih poti in planinskih koč tako postajajo eden najpomembnejših turističnih produktov v Sloveniji.«

Tujcev tudi osemdeset odstotkov

Izjemno pestro druščino tujcev so v tej sezoni našteli tudi v Domu Valentina Staniča pod Triglavom, ki je v lasti Planinskega društva Javornik - Koroška Bela. »Zaradi vremena oziroma slabe napovedi, četudi ni bilo toliko dežja, imamo do zdaj približno tretjino manjši obisk kot lani, a se že pozna boljše vreme in približuje se vrhunec, ki ga pričakujemo prav te dni in vse do konca avgusta. Prevladujejo tujci, ki jih je poleti vsaj osemdeset odstotkov, največ Hrvatov in Nemcev, veliko je Belgijcev in Nizozemcev, letos so nas obiskali tudi Finci, Romuni, Rusi, Švedi, Švicarji, Bosanci, Francozi, Srbi, Izraelci, Španci, Italijani ... izredno pisana zasedba. Glavni cilj jim je seveda vzpon na Triglav, dosti obiskovalcev pa hodi tudi po Slovenski planinski poti,« pravi oskrbnik koče Branimir Huzjak.

V planinskih kočah, zavetiščih in bivakih po vseh slovenskih gorah je na voljo skoraj 7400 ležišč in več kot deset tisoč sedišč, a najbolj so oblegane prav koče v Triglavskem pogorju. Planinska organizacija se tovrstni pritisk trudi razpršiti na obisk vseh gorskih in hribovitih območij po državi, k temu pa pripomoreta predvsem Slovenska planinska pot in Slovenska turnokolesarska pot, ki vodi tudi mimo 52 nižje ležečih planinskih koč.