Jelka Reichman ustvarja ilustracije že pol stoletja. / Foto: Tina Dokl

Pravljični svet Jelke Reichman

Zagotovo smo vsi odraščali ob ilustracijah Jelke Reichman, našo domišljijo so burile podobe Pikija Jakoba, Mačka Murija, Cepetavčka, Miškolina, Zmaja Direndaja, Šivilje s škarjicami. Jelka je ena najbolj prepoznavnih ilustratork, ki ustvarja že več kot pol stoletja.

Kranj – Na Gimnaziji Franceta Prešerna je na ogled razstava ilustracij akademske slikarke Jelke Reichman, ki so nastale v njenem dolgoletnem sodelovanju z založbo Mladinska knjiga. Razstavljenih je 17 del iz obdobja od leta 1965 do 2017. Dela za razstavo, ki bo odprta do božiča, je posodil Tržiški muzej, pripravili pa sta jih profesorici Gimnazije Franceta Prešerna Irena Koncut Marolt in Žuža Spindler.

Pod Jelkinimi rokami so nastajale ilustracije številnih slikanic, voščilnic, znamka na temo zaljubljencev pa je bila v Ameriki tudi izbrana za znamko tedna. V tem času se je nabralo skoraj dvesto ilustracij različnih knjig, več kot dvajset samostojnih razstav, sodelovala je tudi na številnih mednarodnih razstavah. Je dobitnica treh nagrad za življenjsko delo – Levstikove nagrade, Župančičeve nagrade in nagrade Hinka Smrekarja, prejela je tudi nagrado za izvirno slovensko slikanico Sto ugank, leta 2011 je bila Slovenka leta, 2016 pa je postala častna meščanka Ljubljane. Njena umetniška pot se je začela z ilustriranjem dela Dragotina Ketteja, ki ji ga je zaupala takratna urednica Kristina Brenk, s tem pa se je začelo tudi njeno dolgoletno sodelovanje z Mladinsko knjigo. Vanjo je verjel tudi profesor na Akademiji za likovno umetnost Marij Pregelj, prepoznal je njen občutek za risbo. Jelka meni, da je ilustracija kompleksa tvorba, ki mora podpirati tekst, da skupaj tvorita organizem. Poleg kompozicije, dobre risbe, barvnega soglasja in avtorjevega notranjega izraza je pri ilustraciji najpomembnejša »štimunga«. Če te ni, ne dobiš občutka, kje se zgodba dogaja, v kakšnem času je. Brez »štimunge« je pol izgubljenega. Ilustratorka ima v svojem domu, ki včasih spominja na muzej, veliko zbirko plišastih medvedkov, ki jih je ob različnih priložnostih dobila v dar. Leta 2014 je izdala knjigo Najlepše pesmi o živalih, za katero je izbrala 22 pesmi in jih tudi ilustrirala. Že desetletje sodeluje tudi s Cicibanom, otroško revijo, ki je dobila ime po junaku Župančičeve pesmi in izhaja že več kot sedemdeset let. Jelka pravi, da je že kot majhna deklica občudovala Cicibanove ilustracije Marjance Jemec Božič, Marlenke Stupica in Ančke Godec ter si silno želela, da bi nekoč sama risala za to priljubljeno otroško revijo.