V prostorih Občine Gorje si je mogoče ogledati razstavo akademskega slikarja Marjana Skumavca. / Foto: Primož Pičulin

Skumavčeva vrnitev v Gorje

V prostorih Občine Gorje so pretekli četrtek odprli posthumno razstavo akademskega slikarja, novinarja in boksarja Marjana Skumavca, ki je mladost preživljal v Gorjah, prvič pa je razstavljal na Jesenicah.

Gorje – Na razstavi, ki so jo naslovili Vrnitev v Gorje, so na na ogled slike in risbe iz zbirke slikarjevega brata Franceta Skumavca in njegove družine, pri čemer jih večina še nikoli ni bila predstavljena javnosti. Po besedah likovnega kritika in Skumavčevega prijatelja Milana Pirkerja slike izvirajo iz različnih časovnih in tematskih obdobij slikarjevega ustvarjanja in tako predstavljajo lep in kakovosten vpogled v avtorjevo poetiko in njen razvoj. »Pravzaprav so v pričujoči zbirki slike iz vseh avtorjevih ključnih kreativnih obdobij in je razstava kar majhna retrospektiva Skumavčevega slikarstva.«

Marjan Skumavec se je rodil 24. maja 1947 v Jurkloštru na Štajerskem, potem pa se je njegova družina zaradi narave očetove službe nomadsko selila po Sloveniji. Na Akademiji za likovno umetnost je diplomiral leta 1972 in je dobitnik študentske Prešernove nagrade. Nomad je bil po Pirkerjevih besedah tudi pozneje v življenju, ko sta postali pomembni točki njegovega življenja Ljubljana in Istra. »A kljub temu je za ključno in najpomembnejše izhodišče svojega življenja vedno dojemal Gorje s širšo okolico,« je pojasnil Pirker in dodal, da se je tu rodil tudi njegov slikarski pogled na svet. »Gorje so torej bile, če se malce romantično izrazimo, pravi slikarski in človeški dom Marjana Skumavca.« Poznan je bil predvsem kot figuralik in kronist urbanega obrobja in njegovih ljudi. »V žarišče svojega slikarska pa tudi človeškega interesa je postavil pijance, lahke ženske, junake nočne kronike, nasilneže in samomorilce ter jim vrnil človeško dostojanstvo,« je razložil Pirker. Kot krajinar pa je večinoma upodabljal motive iz Istre.

»Vsaka slika Marjana Skumavca je zgodba,« je ob razstavi v Gorjah še poudaril Pirker, saj je vsak še tako običajen oziroma nevpadljiv motiv spremenil v slikarsko zgodbo, slikarsko pravljico. »Na različne načine z različnimi sredstvi postanejo elementi iz vsakodnevne stvarnosti integralni in pomembni del širšega prostora, kozmosa, hkrati pa tudi sestavni del umetniškega dela – slike ali risbe Marjana Skumavca.« Na koncu se je Pirker še zahvalil občini ter Francetu Skumavcu in njegovi družini za privilegij, da si je mogoče v Gorjah ogledati doslej neznane Skumavčeve slike ter da se je tako Skumavec ob sedemdeseti obletnici rojstva in šesti obletnici smrti ponovno za nekaj trenutkov ustavil doma, v Gorjah.