podelitev priznanj Moja dežela lepa in gostoljubna Turistično društvo Medvode Vanja Ločniškar / Foto: Tina Dokl

Vanja Ločniškar iz Žlebov je širši javnosti znana kot dolgoletna prostovoljka v turizmu in tudi kot Marješka Pehta. / Foto: Tina Dokl

Ja, tudi Marješka Pehta sem

Vanja Ločniškar je širši javnosti znana kot dolgoletna prostovoljka v turizmu in tudi kot Marješka Pehta. Na letošnjih Dnevih slovenskega turizma je prejela priznanje za izjemen prispevek pri razvoju turistične društvene organizacije.

Vanja Ločniškar iz Žlebov ni le turistična delavka – je poosebljenje slogana Turizem smo ljudje. S svojim srcem, energijo in predanostjo dokazuje, da so za vsakim uspešnim turističnim projektom prav ljudje, ki ga ustvarjajo. Njena pot je polna presenečenj, izkušenj in priložnosti, ki so jo oblikovale v eno najvidnejših osebnosti turizma v Medvodah in širše. Tako se glasi začetek obrazložitve priznanja za izjemen prispevek pri razvoju turistične društvene organizacije, ki ga je prejela. Je najvišje priznanje v slovenskem turizmu za leto 2025.

»Pehtin čaj vsebuje okrog deset različnih rožic: marjetico, vijolico, trobentico, več vrst mete, bezeg, lipo, pljučnik in še kakšna bi se našla.«

»Priznanje mi pomeni veliko. Ponosna sem že zato, ker so me sploh predlagali, opazili moje dobro delo. Po drugi strani pa ga razumem tudi kot obvezo. Očitno se moje delo še ne bo tako hitro končalo,« je dejala. S prostovoljstvom se je srečala leta 2003, ko je sprejela službo vodje Turističnoinformacijskega centra Medvode. Tam je spoznala prostovoljce in videla, kako delajo s srcem, dušo in predanostjo svojemu okolju, pišejo zgodbo turizma v Medvodah. Začela jih je povezovati in spodbujati – in to ne samo v domači občini, pač pa širše. »Tudi sama sem želela postati del njih in se od njih učila. Potem se je vse skupaj samo še stopnjevalo. Prostovoljstvo je ostalo del mene tudi z nastopom nove službe – in tako je že kar lepo obdobje, tudi sedaj, ko sem že v pokoju,« je dodala.

Je ena izmed idejnih ustanoviteljic Turističnega društva Žlebe - Marjeta. »Društvo je nastalo predvsem zato, da pokažemo ljudem, kaj vse tukaj imamo. Če ni skupnosti, ki deluje in predstavlja lokalno dediščino, ostaneš zaprt v svojem okolju. Žlebe so poseben kraj, poln zgodb, ki jih še lahko razvijemo in privabljamo ljudi,« je poudarila. Kmalu po ustanovitvi društva je prišla tudi njena vloga Marješke Pehte. Po vsej Sloveniji deli svoje znanje o zdravilnih rožicah z območja Polhograjskih dolomitov. »Marješka Pehta se je zgodila spontano, nikoli si nisem mislila, da bo tako zaživela. Na Pohodu po poteh roparskih vitezov in na drugih dogodkih smo želeli kot zanimivost predstaviti kostume vitezov, grajskih gospodov in gospa ... In potem sem rekla, da v takšno naravo, kot je tukaj, bi pa spadala ena Marješka Pehta. Tako se je zgodilo. Ja, tudi Marješka Pehta sem, tega ne morem zanikati; in v tej vlogi sem že okrog dvajset let,« je predstavila zanimivost.

Je tudi predsednica Turistične zveze Medvode, ki je pod njenim vodstvom postala ključna povezovalka turističnih društev in lokalnih deležnikov. Aktivna je tudi v vseslovenskem izboru Moja dežela – znak gostoljubnosti, kjer poleti skupaj z ekipo preverja gostoljubnost krajev po Sloveniji. Zadnja leta se z enako energijo posveča Mali šoli turizma, kjer mladim približuje turistični potencial in pomen prostovoljstva.

Njen moto, ki ji daje zagon za nove projekte, je: Prostovoljci v turizmu delajo z vsem srcem. Njihova nagrada ni plačilo, ampak iskrena pohvala in zadovoljstvo tistih, ki cenijo njihov trud. »To je temelj turizma, ki smo ga začeli tlakovati prav prostovoljci, šele kasneje se lahko razvije v gospodarsko dejavnost,« je še povedala Vanja Ločniškar.