V Parku Škocjanske jame danes Festival košnje Divača

V Parku Škocjanske jame danes pripravljajo Festival košnje. Namenjen je promociji tradicionalnega gospodarjenja s travniki, demonstraciji ročne košnje s koso na tradicionalen način in pomembnosti ohranjanja travnikov. V okviru projekta bodo predstavili projekt transPlant ter organizirali tekmovanje v ročni košnji.***
Po odprtju Festivala košnje in predstavitvijo projekta bo po 15. uri predavanje na temo Vrstno bogati travniki Slovenije.
Na uvodnem predavanju bo izkušen terenski biolog in magister ekologije in biodiverzitete Staš Miljuš predstavil travnike kot enega najbolj vrstno bogatih, a ogroženih življenjskih prostorov.
Sledil bo prikaz ročne košnje na star način, ki mu bo sledilo tekmovanje v ročni košnji. V preteklost, ko sta se po travnikih še slišali kosa in pesem, bodo obiskovalce popeljali člani Kulturno etnološko turistično športnega društva Alojz Mihelič iz Harij.
Dogajanje se bo zaključilo ob 19. uri z razglasitvijo rezultatov, pogostitvijo in večernim glasbenim koncertom Boštjana Pertinača, ki bo s svojim glasom popeljal na potep po tipični kraški krajini.
V času dogodka si bo mogoče ogledati tudi razstavo Seniki od Tolmina do Kobarida.
Na dogodku so dobrodošli tudi otroci, za katere so pripravili delavnice na temo travnikov, ki jih bo vodil in izvedel Prirodoslovni muzej Rijeka. Seznanili se bodo z divjimi opraševalci, sestavili svojo maketo čebelice, raziskali nevidni svet s pomočjo lupe, primerjali kako različne rastline vidijo žuželke in kako ljudje ter še mnogo drugega.
Dogodek bo potekal v prostorih Promocijsko kongresnega centra Pr Nanetovh na Matavunu, kjer bo otvoritev dogodka, predavanje in koncert. Dogodki, ki so povezani s praktično izvedbo košnje, pa bodo na travniku pred upravno zgradbo parka. V primeru slabega vremena bo dogodek prestavljen na naslednjo soboto. (konec)rr/mo STA016 2025-07-12/08:12
×