V osrednji regionalni ligi madžarski novinec, Olimpija lovi končnico Ljubljana

Osrednje regionalno hokejsko tekmovanje, liga ICE, se bo s prvimi tekmami začela ta konec tedna. V njej je 13 ekip, novinec je madžarski Ferencvaros, slovenski delež tudi tokrat predstavlja ljubljanska Olimpija, ki želi priti v končnico, kar ji v prejšnji sezoni ni uspelo.***
Ljubljančani so imeli takšen cilj tudi v prejšnji sezoni, a ga niso izpolnili, v kvalifikacijah jih je ustavil Pustertal. Pred novo sezono so pri zasedbi iz Tivolija, ki je od sezone 2024/25 ob pomoči kanadskega vlagatelja Alexandra Lefebvra močno povečala proračun in ima dolgoročno tudi zelo visoke cilje, doživeli precej sprememb.
Precej so prevetrili igralski kader, predvsem pri tujcih; po novem bodo za zmaje igrali Nathanael Halbert, T.J. Brennan, Alex Petan (ki prihaja prav iz Pustertala), Marly Quince, Evan Polei, Clayton Kirichenko in danski reprezentančni znanec slovenskih hokejistov Nicolai Meyer. Najodmevnejši prihod je Zach Boychuk, ki ima izkušnje tudi iz lige NHL, zadnjih pet sezon pred prihodom v Ljubljano pa je igral za Berlin v nemški ligi DEL.
Z njim so v klubu sprva načrtovali navezo z lansko največjo okrepitvijo Nickom Boninom, a se je kanadski veteran še pred poletjem odločil, da bo drsalke zamenjal za trenerski posel in je sprejel ponudbo svojega nekdanjega NHL kluba Pittsburgh Penguins.
Nov pa je tudi strateg na klopi tivolske ekipe. Ben Cooper je v karieri zamenjal številne klube, kot pomočnik je pet sezon delal tudi pri Salzburgu, ki v ligi ICE velja za najbogatejšo in najbolj urejeno zasedbo. Odločil se je za spremembo okolja, ker je želel nove izzive, v Ljubljani pa je po prihodu že zastavil svoj način dela in v zadnjih šestih tednih s svojimi novimi hokejisti uigraval nov sistem igre.
\"Že od začetka so fantje pripravljeni sprejeti nekaj novega, so osredotočeni. Vsi trdo delajo, uživajo, ustvarili so dobro kemijo v ekipi. Uspelo nam je narediti dober razvoj, uigravamo sistem igre, a se zavedamo, da nas čaka še veliko dela. Igralci se učijo, slog igre je zelo agresiven in zato zahteva veliko malenkosti. Ponavljamo vedno iste stvari, radi bi prisilili tekmece v napake z našim pritiskom, dobili plošček in hitro napadli. Radi bi bili hitri, agresivni in vedno v gibanju,\" je na predstavitvi pred novo sezono dejal Cooper.
Kapetansko vlogo so v klubu zaupali izkušenemu slovenskemu reprezentantu Robertu Saboliču. \"Začeli smo z \'nule\', a je vsak že igral različne načine igre. Za nekatere je to nov sistem, za druge ne. Do danes smo kar precej zrasli, je pa težko, nismo še tam, kjer želimo biti. Za prvo tekmo v petek smo pripravljeni, a je še prostor za napredek. Nekatere ekipe potrebujejo nekaj let, da osvojijo sistem igre, mi smo po petih tednih videti dobro. Čaka nas težko delo, a verjamem vase in v soigralce,\" je pred sezono optimističen Sabolič.
Pri proračunu konkretnih številk v edinem slovenskem klubu v ligi ne razkrivajo, so pa pojasnili, da so ga v primerjavi s prejšnjo sezono povečali za slabo tretjino. Za slovenske razmere gre sicer za bogato finančno ozadje, a še vedno je precej manjše, kot ga imajo predvsem avstrijski tekmeci.
So pa, kot so še poudarili na predstavitvi, med vodilnimi v ligi na področju marketinškega dela. Prodaja vstopnic se izboljšuje, sezonskih so pred novo sezono prodali skoraj četrtino več kot pred prejšnjo, veliko pa vlagajo tudi v marketinški razvoj in si prizadevajo, da bi iz tekem naredili dogodke, ne le športne prireditve.
V ligi je letos 13 ekip; od prejšnje zasedbe manjka Asiago, namesto italijanske ekipe pa je v njej novinec, druga madžarska ekipa Ferencvaros iz Budimpešte. Madžarski udeleženec ostaja tudi Fehervar, iz Avstrije prihajajo beljaški VSV, celovški KAC, branilec naslova Salzburg, Innsbruck, graški Graz99ers, Black Wings Linz, Pioneers Vorarlberg ter dunajska Vienna Capitals. Iz Italije oziroma Južne Tirolske pa še preostala kluba v ligi, Pustertal in Bolzano.
V sezoni 2025/26 bodo moštva igrala po 48 tekem v rednem delu, vsaka ekipa bo z vsako igrala po dvakrat doma in v gosteh, skupno bo v vrednem delu 312 tekem. Tako kot v zadnji sezoni bo prvih šest po rednem delu neposredno prišlo do končnice, ekipe od sedmega do desetega mesta pa bodo igrale dodatne kvalifikacije za še dve mesti v četrtfinalu.
Tam bodo trije najboljši iz rednega dela lahko izbirali tekmece, v končnici pa bodo na vseh stopnjah igrali po sistemu na štiri zmage.
Zmago iz prejšnje sezone bodo branili pri Salzburgu, ki je prišel do četrtega zaporednega naslova in skupno desetega v ligi. V velikem finalu so hokejisti s Solnograškega premagali celovški KAC.
Ti ekipi bosta tudi v novi sezoni v najožjem krogu favoritov za končno zmago. A kot je poudaril tudi novi ljubljanski strateg, ki dobro pozna Salzburg, je tekmovanje zelo izenačeno in lahko sedem ali osem ekip povsem enakovredno računa na visoko uvrstitev - v ljubljanskem taboru upajo, da bo med njimi tudi Olimpija.
Teden dni za ligo ICE se bo začelo še tekmovanje v alpski ligi. V drugem najmočnejšem regionalnem tekmovanju bo v novi sezoni le še en slovenski predstavnik.
Celjski klub se je po končani prejšnji sezoni zaradi finančnih težav umaknil iz tekmovanj. Nekaj časa je bilo tudi precej negotovosti glede usode jeseniškega hokeja, a so v Podmežakli le sestavili zasedbo za novo sezono, čeprav bo tudi gorenjski klub finančno močno oslabljen, saj se je po koncu prejšnje sezone umaknil glavni pokrovitelj Sij Acroni. Tudi v alpski ligi bo 13 klubov, novinec je Asiago, ki se je preselil iz višjega razreda, lige ICE.
Na slovenski sceni se bo hokejska sezona tudi začela ta konec tedna. V sicer dokaj okrnjenem tekmovanju (prijavljenih je le pet klubov, Olimpija Ljubljana, HDD Jesenice, Triglav Kranj, Slavija Junior in Maribor) bodo v prvem delu igrali klubi, ki ne nastopajo v mednarodnih ligah.
Od trojice Triglav, Slavija, Maribor se bo najboljši uvrstil v drugi del, kjer bo igral z Jeseničani in Ljubljančani, dve najboljši ekipi iz tega dela pa bosta prišli v finale. Ta bo v novi sezoni na sporedu že v zimskem terminu, igrali bodo po sistemu na tri zmage, državni prvak bo znan najpozneje 21. januarja. (konec)tb/alz STA095 2025-09-10/13:00
×