V Cankarjevem domu razstava ljubljanske ALUO ob 40-letnici študija oblikovanja Ljubljana

Ob 40-letnici visokošolskega izobraževanja na področju oblikovanja bodo drevi v veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma odprli razstavo O! in predstavili dela študentov ljubljanske Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO). Za prikaz povezave med biologijo, tehnologijo in oblikovanjem so uporabili še robota in sviloprejke.***
Robota so pri akademiji opisali kot preciznega ukrivljevalca in varilca razstavnih konstrukcij, sviloprejke pa kot subtilne in vztrajne graditeljice. Skupaj so tvorili nenavadno zavezništvo, v katerem biologija, tehnologija in oblikovanje dihajo kot eno, s pomočjo svetlobe in toplote sviloprejke tkejo niti v nove strukture, robot uravnava pogoje zapredanja, človek pa snuje vizijo, so zapisali v opisu razstave.
\"To ni več le proizvodnja - je živi organizem ustvarjanja, v katerem naravno in umetno sodelujeta v popolni, a časovni in v rezultatu nepredvidljivi harmoniji. Tako izzivalno, neznačilno za današnji, vse bolj iztirjeno predvidljivi čas. Biodesign tu ni prihodnost, je vznemirljiva sedanjost,\" še piše.
Vključili so več kot 30 zaključnih del, ki so na oddelku za oblikovanje vizualnih komunikacij ter oddelku za industrijsko in unikatno oblikovanje nastala v preteklih desetih letih.
Razstava sovpada z 80. obletnico delovanja ljubljanske ALUO, predstavili bodo tudi publikacijo Bombon. V začetku junija sledi predstavitev knjige in pogovor z avtorji.
Razstava, ki bo na ogled do 2. junija, je rezultat interdisciplinarnega projekta Univerze v Ljubljani z naslovom Nova evropska svila, podprtega v okviru razvojnega stebra financiranja, ki ga sofinancira Javna agencija za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS. (konec)nak/kb STA044 2025-05-20/09:00
×