Snežno neurje v ZDA zahtevalo smrtne žrtve Washington
07.01.2025, 07:56
V snežnem neurju, ki je konec tedna zajelo osrednji in vzhodni del ZDA, je umrlo najmanj pet ljudi v štirih zveznih državah, so sporočile tamkajšnje oblasti. Večina jih je življenje izgubila v prometnih nesrečah. Odpovedanih je bilo prek 2300 letov, brez elektrike pa je ostalo okoli 200.000 odjemalcev od Missourija do Virginije.***
V Missouriju je bilo samo v nedeljo v prometnih nesrečah udeleženih najmanj 365 ljudi. Več deset jih je bilo poškodovanih, najmanj ena oseba je umrla. V Kansasu in Virginiji sta v prometni nesreči življenje izgubili dve osebi. En človek je zaradi mraza umrl v Teksasu, navaja britanski BBC.
Po podatkih spletne strani FlightAware je bilo v ponedeljek po celotnih ZDA odpovedanih prek 2300 letov, na tisoče pa jih je beležilo zamude. Pred tem je v noči na ponedeljek brez elektrike ostalo približno 200.000 odjemalcev od Missourija do Virginije, piše na spletni strani Poweroutage.us.
Po napovedih ameriške nacionalne meteorološke službe (NWS) se bo snežna nevihta še nocoj umaknila proti vzhodu, nad zahodni Atlantik. Kljub temu sneženje marsikje ne bo ponehalo. Po pričakovanjih bodo vztrajale tudi nizke temperature. V Kansas Cityju naj bi se denimo spustile do -17 stopnji Celzija, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Izredne razmere so v veljavi v najmanj sedmih zveznih državah, in sicer v Kentuckyju, Arkansasu, Missouriju, Virginiji, Zahodni Virginiji in Marylandu. Ukrepe za soočanje z izrednimi razmerami so aktivirali tudi v Teksasu.
Oblasti na prizadetih območjih so prebivalce pozvale, naj se izogibajo potovanjem po cestah, saj so na njih ponekod obtičali tudi snežni plugi. (konec)msc/set STA024 2025-01-07/07:55