Pregled - svet, 31. 7. (četrtek) Ljubljana
31.07.2025, 20:31
Pregled dogodkov v svetu v četrtek, 31. julija.***
OTTAWA/WASHINGTON/LIZBONA - Kanadski premier Mark Carney je v sredo napovedal, da bo Kanada septembra v času zasedanja Generalne skupščine ZN v New Yorku priznala Palestino. Izrael je napoved ostro kritiziral kot del \"izkrivljene kampanje\" mednarodnega pritiska. Kritičen je bil tudi predsednik ZDA Donald Trump, ki je na svojem družbenem omrežju Truth Social danes zapisal, da bodo ZDA zaradi te odločitve \"zelo težko sklenile trgovinski sporazum\" s Kanado. Posvetovanja o priznanju Palestine so napovedali tudi v portugalski vladi.
BERLIN - Nemški zunanji minister Johann Wadephul je pred obiskom v Izraelu dejal, da je ta zaradi humanitarne krize v Gazi in vse več pobud za priznanje palestinske države vse bolj diplomatsko izoliran. Več kot 200 nemških igralcev, glasbenikov in medijskih osebnosti, med katerimi sta raper Ski Aggu in igralka Katharine Thalbach, je medtem v javnem pismu kanclerja Friedricha Merza pozvalo, naj ustavi dobavo orožja Izraelu in uvede dodatne sankcije.
TEL AVIV/GAZA - Izrael bi lahko zagrozil z priključitvijo delov Gaze in z ultimatom povečal pogajalski pritisk na palestinsko gibanje Hamas, je v sredo dejal član izraelskega varnostnega kabineta ter nekdanji minister za gradbeništvo in stanovanjsko politiko Zeev Elkin. Pogajanja med Izraelom in Hamasom so sicer znova na mrtvi točki. Izrael je nadaljeval smrtonosne napade na razdejano enklavo.
WASHINGTON - ZDA so sporočile, da bodo ukinile izdajo vizumov uradnikom Palestinske uprave (PA) in članom Palestinske osvobodilne organizacije (PLO). Pri tem so palestinske predstavnike obtožili podpiranja terorizma in prizadevanja za \"internacionalizacijo spora z Izraelom\". Palestinska uprava delno skrbi za civilne zadeve na zasedenem Zahodnem bregu, v Gazi pa ni prisotna že skoraj 20 let. Je politična nasprotnica Hamasa.
KIJEV - V ruskih napadih z brezpilotniki in raketami na ukrajinsko prestolnico je bilo ubitih najmanj 13 oseb, več deset pa je bilo ranjenih. Obrambno ministrstvo v Moskvi je medtem sporočilo, da je ruska vojska zavzela manjše mesto Časiv Jar v regiji Doneck na vzhodu Ukrajine. Ruske in ukrajinske sile so se v okolici tega kraja spopadale več kot leto dni.
KIJEV/BRUSELJ - Ukrajinski parlament je potrdil zakon o protikorupcijskih organih, ki naj bi zagotovil neodvisnost teh organov v državi. Nov zakon so sprejeli po tem, ko je prejšnji, ki je protikorupcijske organe podrejal generalnemu državnemu tožilcu, sprožil največji val protestov v državi v zadnjih treh letih. S podpisom ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega je bil zakon dokončno sprejet. Nov zakon so pozdravili v Bruslju.
HELSINKI - Finska gosti konferenco Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), ki pričakovano poteka v znamenju vojne v Ukrajini. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je zaveznice prek videopovezave pozval, naj si prizadevajo za spremembo režima v Rusiji. Udeležence je med drugim nagovoril tudi generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres. Konferenca poteka v luči prihajajoče petkove 50. obletnice podpisa Helsinške sklepne listine, temeljnega dokumenta Ovseja.
SISAK - Nekdanji hrvaški premier Ivo Sanader je bil po odločitvi sodišča predčasno izpuščen iz zapora. 72-letni Sanader iz vrst še vedno vladajoče HDZ je dolžnosti predsednika vlade opravljal med letoma 2003 in 2009. Obsojen je bil na skupno 18 let zapora v treh ločenih primerih, in sicer za polnjenje črnega sklada HDZ iz javnih sredstev in za prejem dveh večmilijonskih podkupnin.
VILNIUS - Litovski premier Gintautas Paluckas je zaradi preiskav morebitnih kaznivih dejanj podjetij, povezanih z njim, odstopil. Prepričan je, da bodo preiskave pristojnih organov situacijo razjasnile. Odstopil je tudi s položaja predsednika Socialdemokratske stranke. V skladu z ustavo mora biti novi predsednik vlade imenovan v 60 dneh.
BRUSELJ/WASHINGTON - Pogajalci EU in ZDA še vedno usklajujejo skupno izjavo, ki bo nadgradila nedavni trgovinski dogovor med stranema, je povedal tiskovni predstavnik Evropske komisije Olof Gill. Ameriški predsednik Donald Trump je medtem znova poudaril, da bodo višje uvozne carine ZDA naredile \"znova velike in bogate\".
WASHINGTON - Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo ob sklicevanju na nacionalno varnost ZDA uvedel 50-odstotne carine na uvoz polizdelkov iz bakra. To mu je priporočil finančni minister Scott Bessent. Cena bakra, ki je po Trumpovi grožnji z uvedbo carin v začetku meseca močno narasla, je v sredo padla za približno 20 odstotkov.
WASHINGTON/BRASILIA - Predsednik ZDA Donald Trump je v sredo uvedel 50-odstotne carine na uvoz iz Brazilije, je sporočila Bela hiša. ZDA so ob tem uvedle še dodatne sankcije proti brazilskemu vrhovnemu sodniku Alexandreu de Moraesu, ki vodi sodni proces proti Trumpovemu zavezniku, bivšemu predsedniku Brazilije Jairu Bolsonaru. Brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva je odzivu na oba ukrepa dejal, da je ameriško vmešavanje v pravosodje njegove države nesprejemljivo.
MOSKVA - Ruski predsednik Vladimir Putin in zunanji minister Sergej Lavrov sta se sestala s sirskim zunanjim ministrom Asadom al Šajbanijem. Gre za prvi obisk ministra nove sirske vlade po strmoglavljenju nekdanjega predsednika Bašarja al Asada. Lavrov je trenutnega predsednika Sirije Ahmeda al Šaro povabil na rusko-arabski vrh, ki bo potekal oktobra v Moskvi.
YANGON/NAYPYITAW - Mjanmarska vladajoča vojaška hunta je odpravila stanje izrednih razmer, ki ga je redno podaljševala vse od prevzema oblasti leta 2021. Odločitev utemeljuje s pripravami na volitve, ki naj bi jih izvedli decembra. Glede legitimnosti napovedanih volitev so sicer skeptični tako politični nasprotniki hunte kot mednarodni opazovalci.
ZAGREB - Potekala je vojaška parada ob 30. obletnici vojaške operacije Nevihta, s katero se je večinoma končala vojna na Hrvaškem. Na paradi so sodelovale vse veje hrvaških oboroženih sil, ki jih je predstavljalo okoli 3400 vojakov in 500 vozil. Slovesnosti so se prvič pridružili tudi pripadniki oboroženih sil iz več tujih držav. (konec)akt/akt STA179 2025-07-31/20:30