Pregled - Slovenija do 15. ure Ljubljana

Pregled dogodkov v Sloveniji in mednarodne dejavnosti Slovenije do 15. ure.***
LJUBLJANA - Poslanske skupine koalicije so na usklajevanjih soglašale, da podprejo Dijano Možina Zupanc za novo varuhinjo človekovih pravic, je sporočila vodja poslancev Svobode Nataša Avšič Bogovič. O tem so tudi že obvestili predsednico republike Natašo Pirc Musar.
LJUBLJANA - DZ je sprejel novelo zakona o ustavnem sodišču. Ta sledi primeru ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki je ob opravljanju sodniške funkcije opravljal raziskovalno delo kot samostojni podjetnik, in ureja postopke glede nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov.
LJUBLJANA - DZ je potrdil nov odlok o strategiji upravljanja naložb države. Vlada ga je pripravila v odzivu na aktualno dogajanje v zvezi z invalidskimi podjetji v državni lasti. Po njem se za invalidska podjetja določa ne zgolj doseganje gospodarskih ciljev, pač pa njihovo družbeno odgovorno upravljanje.
LJUBLJANA - DZ je sprejel novelo zakona o pravilih cestnega prometa. Ta med drugim predvideva višjo globo za voznike, ki ne vzpostavijo reševalnega pasu oziroma ki vozijo ali se ustavijo na njem. Globa bo po novem znašala 500 evrov.
LJUBLJANA - Minister za finance Klemen Boštjančič in ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel sta pozvala k premisleku o določilu predloga novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predvideva neprofitnost koncesionarjev pri storitvah, ki jih ti opravljajo v javni zdravstveni mreži. Omenjeno rešitev je v vladni predlog, ki bi razmejil zdravstvo, vključil odbor DZ za zdravstvo. Ministra sta opozorila na bojazen, da rešitev ne bi dosegla namena in bi bila lahko predmet ustavne presoje.
LJUBLJANA - Ministrstvo za zdravje je objavilo rezultate javnega naročila, povezanega s centralno zbirko slikovnega radiološkega materiala. Po posameznih sklopih so bile izbrane družbe Interexport, Pošta Slovenije in Telekom Slovenije. Skupna vrednost pogodb je 26 milijonov evrov z DDV, od tega je polovica iz sklada za okrevanje in odpornost.
LJUBLJANA/MARIBOR - Društvo in sindikat novinarjev ter novinarji časnika Večer protestirajo in obsojajo odločitev vodstva Večera o odpuščanju urednikov in novinarjev. To potezo skupaj z ukinitvijo samostojnega uredništva priloge V Soboto vidijo kot napad na kakovostno novinarstvo in kot degradacijo novinarskega poklica.
LJUBLJANA - Razpoloženje v slovenskem gospodarstvu se je marca rahlo izboljšalo. Vrednost kazalnika gospodarske klime je bila z -1,6 točke za 0,7 odstotne točke višja kot februarja in za 1,8 odstotne točke višja kot marca lani, so sporočili s statističnega urada.
NOVO MESTO - Stanovanjski sklad RS in Mestna občina Novo mesto sta v Podbrezniku v Novem mestu odprla sosesko s 186 novimi neprofitnimi stanovanji. Odprtja se je udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je v nagovoru dejal, da je cilj države število najemniških stanovanj z zdajšnjih 33.000 v povečati na 50.000 v prihodnjih 10 letih.
LJUBLJANA - V nastanitvenih obratih so februarja našteli skoraj 298.000 prihodov turistov, kar je odstotek manj kot februarja lani. Ustvarili so skoraj 795.000 prenočitev, kar na letni ravni predstavlja štiriodstotni padec. V dveh mesecih je bilo medtem prihodov turistov po podatkih statističnega urada za štiri odstotke več kot v enakem lanskem obdobju, prenočitev pa so ustvarili za dva odstotka več.
ROGLA/VOGEL/GOLTE/KRANJSKA GORA - V minulih dneh se je na več slovenskih smučiščih, ki so še obratovala, zaključila zimska sezona. Ta je bila predvsem za smučišča, ki imajo urejeno zasneževanje, na splošno boljša kot lani. Še vedno pa na bele strmine vabita Krvavec, kjer imajo 75 centimetrov snega, in Vogel, ki se lahko pohvali s kar 130 centimetri debelo snežno odejo.
SVETI JURIJ OB ŠČAVNICI - Ustavno sodišče je zavrglo pobudo Občine Sveti Jurij ob Ščavnici za oceno ustavnosti sklepov, s katerimi so občine Križevci, Ljutomer, Razkrižje in Veržej določile tržno ceno vode. Župan Andrej Vrzel vseeno vztraja, da bi morala imeti Občina Sveti Jurij ob Ščavnici kot solastnica infrastrukture drugačen status pri določanju cen vode.
OPATIJA - V Sloveniji in na Hrvaškem je gradbeništvo veliko prispevalo h gospodarski rasti, je pa treba zagotoviti večjo stabilnost te panoge, je na poslovni konferenci slovenskih in hrvaških gradbenih podjetij dejal ekonomist Jože P. Damijan. Udeleženci okrogle mize so medtem izpostavili izziv pomanjkanja delovne sile in konkurence tujih podjetij.
BEOGRAD - Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v okviru več menjav med drugim imenoval novega veleposlanika v Sloveniji. V Ljubljano po skoraj dveh letih zapletov prihaja srbski karierni diplomat Ivo Vojvodić, ki trenutno opravlja funkcijo prvega svetovalca na srbskem veleposlaništvu v Berlinu.
LJUBLJANA - V luči demonstracij, ki so v Turčiji izbruhnile po aretaciji župana Istanbula Ekrema Imamogluja, je ministrstvo za zunanje in evropske zadeve slovenskim državljanom v Turčiji znova svetovalo previdnost. Na omrežju X je državljane pozvalo, naj se izogibajo množicam in upoštevajo navodila lokalnih oblasti. (konec)zc/bg STA121 2025-03-25/15:00
×