Pregled - Slovenija do 15. ure Ljubljana

Pregled dogodkov v Sloveniji in mednarodne dejavnosti Slovenije do 15. ure.***
LJUBLJANA - Predstavniki družbe SŽ-Tovorni promet in nemške enote francoske multinacionalke Alstom so v Ljubljani podpisali pogodbo za nakup 30 novih večsistemskih električnih lokomotiv za tovorni promet. Pogodba je z rezervnimi deli vredna nekaj nad 152 milijonov evrov brez davka in pomeni največjo pomladitev tovrstnega voznega parka v 20 letih.
LJUBLJANA - Povprečna bruto plača za januar je znašala 2464,35 evra in je bila od plače za december nominalno nižja za 12,1 odstotka, realno pa za 11,7 odstotka. Povprečna neto plača je bila medtem pri 1569,12 evra, kar na mesečni ravni predstavlja nominalni padec za 14,1 odstotka in realni padec za 13,8 odstotka. Znižanje je predvsem posledica manjšega obsega izrednih izplačil - 13. plač in božičnic, je objavil državni statistični urad.
LJUBLJANA - Makedonski zunanji minister Timčo Mucunski se je na obisku zahvalil Sloveniji za pomoč po požaru v nočnem klubu v Kočanih. Po besedah zunanje ministrice Tanje Fajon Severna Makedonija trenutno ne potrebuje dodatne pomoči, je pa Slovenija pripravljena pomagati. Stanje poškodovanih v požaru, ki se zdravita v UKC Ljubljana, je po besedah Mucunskega kritično, a stabilno in se postopoma izboljšuje. Generalni direktor UKC Marko Jug je obljubil, da bodo naredili vse, kar je v njihovi moči. Dva poškodovana se zdravita še UKC Maribor.
LJUBLJANA - Na razpis za strokovnega direktorja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana ni prispela nobena prijava. Svet zavoda je zato za v. d. strokovnega direktorja z 19. marcem znova imenoval dosedanjega vršilca dolžnosti Gregorja Norčiča. Razpis za strokovnega direktorja bodo ponovili, so STA sporočili iz UKC Ljubljana.
LJUBLJANA - NSi zahteva sklic izredne seje odbora za zdravstvo glede neustreznega financiranja zobozdravstvenih storitev v javni mreži, je na današnji novinarski konferenci pojasnila poslanka NSi Iva Dimic. Prepričani so, da je ZZZS neutemeljeno in nestrokovno določil ceno belih zalivk, kar ogroža javno zdravstvo.
LJUBLJANA - Pred komisijo DZ, ki ugotavlja odgovornost nosilcev javnih funkcij zaradi suma političnega vmešavanja v gradnjo kanala C0 v Ljubljani, je nastopil nekdanji okoljski minister Uroš Brežan. Po njegovem bi bilo treba celoten projekt, ki je izjemno pomemben in občutljiv, zaključiti in na zaključenem izvesti presojo vplivov na okolje.
STRASBOURG - Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je na Evropski konferenci predsednikov parlamentov kot osrednja govorka na razpravi o nasilju nad politiki v četrtek izpostavila nevarnost verbalnega nasilja, ki da ga je težje dokazati in škodi demokratičnim procesom. Na prvi dan konference v sredo je medtem sodelovala v razpravi o varovanju demokracije ter zagotavljanju svobode izražanja.
LJUBLJANA - Vsi štirje policisti, ki jim je bila izrečena sodba brez sojenja zaradi ukrepanja med protestnimi shodi pod prejšnjo vlado, so pravočasno podali ugovor zoper sodbo, so za STA potrdili na Okrajnem sodišču v Ljubljani. Sodišče bo o ugovorih odločilo s sklepom, nato pa bo razpisalo predobravnavni narok, ki bo predvidoma jeseni.
STRASBOURG - Slovenija je imela glede na v sredo objavljeno letno poročilo konec lanskega leta štiri neizvršene sodbe, vse vodilne. To je sicer manj kot leta 2023 in 2022, ko jih je imela šest. Je pa odbor ministrov SE lani obravnaval dva nova primera proti Sloveniji. Lani je Slovenija v treh primerih v celoti izplačala pravično zadoščenje, ki ga je določilo sodišče, še piše v poročilu.
LJUBLJANA - Rdeči križ Slovenije je začel zbirati humanitarno pomoč za svojce poškodovanih v požaru v Severni Makedoniji, ki so na zdravljenju v Sloveniji. Z zbranimi sredstvi jim bodo med drugim pomagali kriti stroške nastanitve, prehrane, prevoza in komunikacije, so sporočili iz Rdečega križa Slovenije.
LJUBLJANA - Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.
LJUBLJANA - Svetovni dan Downovega sindroma, ki ga zaznamujemo danes, letos poteka pod geslom Izboljšajmo naše podporne sisteme. V ospredju so pozivi k vzpostavitvi vključujočih praks na ravni primarnega in srednješolskega izobraževanja ter pravica do vključujočega zaposlovanja in bolj samostojnega bivanja oseb z Downovim sindromom.
LJUBLJANA - Obeležujemo mednarodna dneva gozdov in ledenikov. V osredju prvega je letos ključna vloga gozdov pri zanesljivi preskrbi s hrano, v ospredju drugega pa poziv h globalnemu ukrepanju za zaščito ledenikov. Zavod za gozdove Slovenije je ob mednarodnem dnevu gozdov v Apačah izvedel akcijo obnove po vetrolomu poškodovanih gozdov. Udeleženci so posadili več kot 2000 sadik, med njimi sadike hrasta, lipe ter divjih češnje, hruške in jablane. Sajenja se je udeležila tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar.
PIVKA - V Pivki so danes slovesno odprli nove prostore doma za starejše občane SeneCura. Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je ob tem dejal, da gre za pomemben doprinos v Pivki, ob tem pa izpostavil kadrovsko stisko, ki je odprtje doma zamaknila za več kot leto dni. Župan Pivke Robert Smrdelj je pojasnil, da se je vodstvo doma zaradi tega odločilo, da 60 postelj v domu ne bodo zapolnili naenkrat, ampak bodo sprva sprejeli le okrog 12 stanovalcev.
LJUBLJANA - Na zaključnem dobrodelnem koncertu za šestletno Karolino, ki ima redko gensko bolezen Cockayne sindrom tipa B, so v četrtek zbrali dobrih 167.000 evrov. Tako je za razvoj genskega zdravljenja že dovolj sredstev. V dveletni akciji so namreč skupno zbrali nekaj več kot 2,1 milijona evrov, so sporočili iz Društva Viljem Julijan.
LJUBLJANA - Združenje dramskih umetnikov Slovenije (ZDUS) je igralsko nagrado Marija Vera za življenjsko delo letos namenilo Mileni Zupančič, nagrado Polde Bibič za življenjsko delo Iri Ratej, stanovske nagrade za dveletno obdobje pa Simoni Semenič, Barbari Medvešček in Tini Vrbnjak. Podelitev nagrad bo 27. marca.
LJUBLJANA - Moderna galerija je objavila javni poziv za izbor kustosa, avtorja oziroma avtorske skupine in projekta za predstavitve Slovenije na 61. beneškem umetnostnem bienalu, ki bo od 9. maja do 22. novembra 2026. Slovenski paviljon naj bi bil tokrat predvidoma ponovno v Arzenalu. Rok za oddajo projektov je 5. maj.
MURSKA SOBOTA - V Pomurskem muzeju Murska Sobota so odprli arheološko razstavo Življenje iz zemlje, prazgodovinske naselbine v Pomurju, na kateri so prvič predstavili arheološke najdbe, odkrite pri gradnji avtoceste v Pomurju, je povedal direktor muzeja Branko Kerman. Razstava daje vpogled v prazgodovinsko življenje območja, ki zajema obdobje šest tisoč let.
VIPAVA - Točna lokacija znamenite bitke pri Mrzli reki, ki se je najverjetneje na območju Vipave zgodila leta 394, je bila več kot poldrugo tisočletje neznana. Kot so za STA povedali v Narodnem muzeju Slovenije, pa nas od tega odkritja morda loči le kratek čas. Na arheološkem najdišču v Budanjah so namreč našli več predmetov, ki bi lahko razkrili lokacijo. (konec)lem/mde/da/hss/pse/kab/spc/lem STA155 2025-03-21/15:00
×