POPRAVEK: Grosupeljski svetniki potrdili spremembe letošnjega proračuna Naslov vesti se pravilno glasi: Grosupeljski svetniki potrdili spremembe letošnjega proračuna. Popravljeno vest objavljamo v celoti. Grosuplje

Grosupeljski občinski svet je na torkovi seji sprejel drugi rebalans proračuna za letošnje leto. Ta prihodke občine povečuje za 650.000 evrov, medtem ko bodo odhodki nižji za milijon evrov. Odhodki se znižujejo predvsem zaradi izpada nekaterih naložb, kar je zmotilo nekatere opozicijske svetnike.***
Z rebalansom so občinski svetniki trenutno predvidene prihodke občine z 32,2 milijona zvišali na 32,9 milijona evrov, odhodke pa z 35,9 milijona znižali na 34,9 milijona evrov. S tem se je znižal tudi primanjkljaj, in sicer z 3,7 milijona na dva milijona evrov. Občina ga bo pokrila s stanjem sredstev na računu in posojilom za nekatere naložbe v višini 2,5 milijona evrov.
Kot je na seji povedala vodja občinskega urada za finance, gospodarstvo in družbene dejavnosti Andreja Topolovšek, na prihodkovni strani z rebalansom nekoliko povečujejo davčne prihodke, prihodke od prodaje zemljišč ter sredstva iz državnega proračuna in EU, namenjena tako naložbam kot tekoči porabi.
Odhodke pa zmanjšujejo predvsem zaradi zamika nekaterih projektov, med drugim obnove industrijske ceste v Grosupljem, ki se ne more začeti, ker občina še ni dobila pravice graditi, gradnje Kettejeve ceste, kjer občina še ni pridobila vseh zemljišč, gradnje vodovoda Velika Loka, kjer je treba prilagoditi projektno dokumentacijo, ter urejanja Grosupeljščice z gradnjo zadrževalnika Veliki potok. Tudi ta za projekt se zamika, ker še niso bila pridobljena vsa zemljišča.
Bodo pa po besedah Topolovškove z rebalansom več sredstev namenili za dokončanje Nogometnega parka Brinje, nadzidavo Zdravstvenega doma Grosuplje in ureditev satelitskega urgentnega centra, kar je sicer predvsem posledica prejetih sredstev iz državnega proračuna.
V razpravi je občinski svetnik Matjaž Trontelj (NSi) kot pomembno izpostavil zlasti nadzidavo zdravstvenega doma in ureditev satelitskega urgentna centra. Oba projekta sta zelo pomembna za zagotavljanje primerne zdravstvene oskrbe v občini, je ocenil. Opozoril pa je, da morajo biti zlasti pri urejanju satelitskega urgentnega centra zelo proaktivni, saj so sredstva, ki jih v ta namen namenja država, omejena.
Do rebalansa in nasploh proračunskega načrtovanja je bil kritičen Renato Beden (Svoboda). Opozoril je, da so v proračunu z izpadom nekaterih naložb letos prihranili 2,2 milijona evrov, zato ne razume, zakaj potreba po 2,5-milijonskem posojilu. Topolovškova mu je odgovorila, da je vseh naložb za okoli 15 milijonov evrov: \"In zato je potrebno posojilo.\"
Nekateri svetniki pa so izrazili bojazen, da nekaterih projektov, ki so bili prestavljeni, sploh ne bo, ali pa se bo njihova izgradnja zavlekla predolgo. (konec)ako/np STA072 2025-09-10/11:14
×