Pentagon umika 2000 vojakov iz Los Angelesa Los Angeles

Ameriški obrambni minister Pete Hegseth je odredil umik 2000 pripadnikov nacionalne garde iz Los Angelesa, kamor jih je poslal po ukazu predsednika Donalda Trumpa v času protestov proti racijam Službe za priseljevanje in carine (Ice), poročajo ameriški mediji. Demokratski voditelji Kalifornije so odločitev pozdravili.***
Trump je prejšnji mesec nad protestnike v Los Angelesu napotil skupno 4000 pripadnikov nacionalne garde in nekaj sto marincev, kar je guverner Kalifornije Gavin Newsom skušal blokirati na sodišču. Zvezni sodnik mu je dal prav, prizivno sodišče pa je podprlo Trumpov ukrep.
Newsom je po odločitvi Hegsetha na omrežju X objavil, da je več tisoč pripadnikov nacionalne garde še vedno v Los Angelesu brez potrebe, medtem ko jih država Kalifornija potrebuje za pomoč pri gašenjih požarov. \"Nehajte s tem teatrom in jih pošljite domov,\" je Trumpovi vladi sporočil Newsom.
Županja Los Angelesa Karen Bass je umik pripadnikov nacionalne garde v torek označila za posledico enotnosti prebivalcev Los Angelesa, ki so mirno protestirali in tožili vlado, je poročala televizija NBC.
Protesti v Los Angelesu so izbruhnili zaradi agresivnih taktik Ice, ki je pod pritiskom Trumpovega svetovalca Stephena Millerja, da dnevno iz ZDA izžene 3000 nezakonitih priseljencev. To kvoto lahko izpolnijo le, če lovijo dnevne delavce, sobarice, šolarje, priseljence, ki spoštujejo postopke pred sodiščem in niso bili nikoli kaznovani.
V Los Angelesu so protestniki začeli oblegati center za pridržanje priseljencev, potem ko so agenti Ice aretirali popularnega sindikalnega voditelja. Trump je mobiliziral nacionalno gardo in marince, ki so potem agente Ice spremljali pri racijah, kar še vedno počnejo.
Newsom se je mobilizaciji nacionalne garde uprl in trdil, da je to pretiravanje, saj se je strinjal z županjo, da mestna policija obvladuje zadeve.
Ker so nacionalni gardisti postopali po Los Angelesu, jih niso mogli uporabiti za pomoč pri gašenjih požarov v naravi, ki so v Kaliforniji pogosti. Newsom je konec junija sporočil, da gasilske enote nacionalne garde zaradi Trumpa delujejo le s 40 odstotki zmogljivosti. (konec)rp/msc STA169 2025-07-16/18:07
×