Napoved - svet, 26. 7. (sobota) Ljubljana

Napoved dogodkov v svetu v soboto, 26. julija.***
BUKAREŠTA - Madžarski premier Viktor Orban bo imel tradicionalni letni nastop pred predstavniki madžarske skupnosti v Romuniji v kraju Baile Tusnad. Po pričakovanjih bo Orbanov govor predvolilni, saj bodo na Madžarskem prihodnjo pomlad parlamentarne volitev. Po 16 letih vladanja z dvotretjinsko večino bi Orban na njih glede na rezultate javnomnenjskih raziskav lahko izgubil večino. Etnični Madžari v Romuniji so za Orbana pomembni, ker lahko glasujejo na volitvah na Madžarskem, Orban pa jih je letos razburil s podporo skrajno desnemu, Madžarom sovražnemu kandidatu, na predsedniških volitvah v Romuniji.
PRIŠTINA - Na Kosovu se bo opolnoči iztekel rok za izvolitev novega predsednika parlamenta. Doslej je spodletelo že več kot 50 poskusov, Kosovo pa se je znašlo pred politično krizo z nepredvidljivimi posledicami. Stranka dosedanjega premierja Albina Kurtija je na volitvah februarja zmagala, vendar nima absolutne večine v parlamentu, doslej pa ji še ni uspelo najti koalicijskega partnerja.
telefon (sprejemanje servisa): 01/ 24 10 100 telefaks: 01/ 43 42 970 e-mail: desk@sta.si
DEŽURNI: zunanjepolitično uredništvo: Luka Krek tel. št. 01/ 24 10 110, e-mail: zunanja@sta.si (konec)bp/sk/spo/bp STA003 2025-07-26/00:15
×