Na Goriškem v začetku junija velika potresna vaja Gorica
20.05.2025, 14:10
Med 5. in 8. junijem bo na čezmejnem območju Goriške in Vipavske doline potekala velika čezmejna reševalna vaja Potres. Pripravljajo jo v okviru evropskega projekta GOin4Safety in je namenjena izboljšanju pripravljenosti in usklajevanju služb za zaščito in reševanje pri obvladovanju razmer ob izrednih naravnih dogodkih.***
Na današnji novinarski konferenci v Gorici so ob predstavitvi vaje še posebej izpostavili birokratske ovire v obeh državah, ki včasih onemogočajo pomoč oziroma sodelovanje reševalnih služb iz Italije in Slovenije.
\"Ob prehajanju meje in pomoči v sosednji državi lahko pride celo do morebitnega kršenja zakonodaje, zato so take vaje pomembne in potrebne, da se uskladimo in poiščemo najprimernejše načine sodelovanja,\" je povedal vodja reševalne vaje na slovenski strani Borut Mihelj iz Gasilske enote Nova Gorica.
Na vaji bo sodelovalo več kot 500 pripadnikov iz okoli 100 različnih reševalnih služb z obeh strani državne meje. Na vsaki strani meje bo postavljenih deset delovišč. skupaj bodo torej delovali na dvajsetih različnih lokacijah v občinah Gorica v Italiji, na slovenski strani pa v občinah Nova Gorica, Šempeter-Vrtojba, Miren- Kostanjevica in Ajdovščina.
Scenarij vaje predvideva, da bi območje Goriške stresel potres z magnitudo 5,1 po Richterjevi lestvici. Ob twm naj bi prišlo do povezanih verižnih nesreč, od porušitve objektov do uničenja infrastrukture, zemeljskih plazov, požarov, uhajanja in razlitja nevarnih snovi in drugo.
Ustvariti želijo kar se da realne razmere ob taki naravni nesreči, kar pomeni, da bo ob potresu zmanjkalo elektrike, prekinjene bodo komunikacijske povezave in podobno. Zato bodo potrebovali različne profile reševalcev, od ekip prve pomoči do radioamaterjev in jamarjev.
Sodelovale bodo tudi reševalne ekipe iz sedanje in nekdanje Evropske prestolnice kulture iz Chemitza in Reke.
Za reševalno vajo je namenjenih 70.000 evrov, je še povedal Mihelj.
Evropski projekt GOin4Safety je sofinanciran iz programa Intereg Slovenija-Italija. Vključuje tudi izobraževanje za regijske štabe Civilne zaščite ter prostovoljce iz sistema zaščite in reševanja, simulacijsko vajo za preizkus odziva in delovanja v kritičnih dogodkih ter zaključno vajo Potres.
Ajdovska občina pa v okviru tega projekta pripravlja tudi akcijski načrt za vzpostavitev nujne helikoprske medicinske pomoči za zahodno Slovenijo, katere center načrtuje ob ajdovskem letališču. (konec)rr/np STA134 2025-05-20/14:09