Iran po napadu na jedrski objekt ne beleži povišanega sevanja (dopolnjeno) -> z novim napadom in izjavami Izraela ter Irana o škodi od 2. do 4. odstavka Dunaj
13.06.2025, 13:04
Iran po današnjem izraelskem napadu na objekt za bogatenje urana v Natancu ne beleži povišane stopnje sevanja, je sporočila Mednarodna agencija za jedrsko orožje (IAEA). Agencija je ob tem pojasnila, da iranska jedrska elektrarna v mestu Bušeher ni bila napadena.***
IAEA je sprva potrdila, da je bilo poslopje v Natancu med tarčami napada. Da je Izrael ciljal ta objekt, je v prvih izjavah dejal tudi izraelski premier Benjamin Netanjahu. Po navedbah iranskih medijev so izraelska letala podnevi znova napadla območje.
Izraelska vojska trdi, da je uspela poškodovati podzemni del objekta, kjer se nahajajo centrifuge za bogatenje urana. Prav tako naj bi zadeli ključno infrastrukturo in s tem onemogočili nadaljevanje jedrskih operacij v Natancu.
Iranska agencija za jedrsko energijo pa je sporočila, da je škoda na prizorišču napada zgolj površinska.
Šef IAEA Rafael Grossi je dopoldan na omrežju X zapisal, da po stikih z iranskimi oblastmi lahko potrdi, da v napadih ni bila zadeta tovarna za bogatenje urana v Fordovu. Prav tako je potrdil, da zaenkrat ni bil zadet jedrski center v Isfahanu. IAEA je sicer v stiku tudi z lastnimi inšpektorji v Iranu.
Izraelska vojska medtem po lastnih navedbah nadaljuje napade na Iran, ki se je nanje odzval z izstrelitvijo okoli sto dronov.
Izrael sicer splošno velja za edino bližnjevzhodno državo z jedrskim orožjem, česar pa tamkajšnji voditelji javno ne priznavajo. Izrael za razliko od Irana tudi ni podpisnik pogodbe o neširjenju jedrskega orožja, zato IAEA nima vpogleda v njegove jedrske dejavnosti. (konec)akt/msc STA121 2025-06-13/13:03