Hamas pripravljen v drugi fazi izpustiti vse talce naenkrat Gaza

Palestinsko islamistično gibanje Hamas je pripravljeno v drugi fazi dogovora o prekinitvi ognja z Izraelom spustiti vse preostale talce naenkrat, je danes za francosko tiskovno agencijo AFP dejal visoki predstavnik gibanja.***
\"Pogajalce smo obvestili, da je Hamas pripravljen v drugi fazi dogovora izpustiti vse talce naenkrat, raje kot postopoma, kot je bilo v prvi fazi,\" je dejal Taher al Nunu. Ob tem ni pojasnil, koliko talcev je trenutno še v rokah Hamasa in drugih islamističnih skupin.
Hamas je že pred tem v torek sporočil, da bo v soboto izpustil šest izraelskih talcev, ki jih zadržujejo na območju Gaze.
Ti ujetniki so zadnji živeči talci, ki naj bi jih gibanje predalo v okviru šesttedenske prve faze dogovora o prekinitvi ognja med Izraelom in Hamasom, ki je začel veljati 19. januarja. V okviru prve faze so se dogovorili, da bo Hamas skupno izpustil 33 izraelskih talcev, Izrael pa 1904 palestinskih zapornikov.
Pred tem bo Hamas v četrtek Izraelu predal trupla štirih umrlih talcev.
Po končani prvi fazi bi v Gazi po poročanju AFP ostalo še 58 talcev, med njimi jih je 34 po navedbah Izraela mrtvih.
Pogovori o drugi fazi dogovora o prekinitvi ognja se sicer še niso začeli. Je pa izraelski zunanji minister Gideon Sar v torek dejal, da bi se lahko začeli še ta teden. (konec)set/mc STA122 2025-02-19/15:18
×