Gaber Krč je pred kratkim predstavil svoj prvi videospot, in sicer za pesem, ki nosi naslov Blišč. / Foto: osebni arhiv (Luka Kostanjevec)
Gaber Krč je pred kratkim predstavil svoj prvi videospot, in sicer za pesem, ki nosi naslov Blišč. / Foto: osebni arhiv (Luka Kostanjevec)
On je tisti z zvočnikom v rokah
Gaber Krč oziroma Krch, kot je njegovo umetniško ime, se je pred kratkim javnosti predstavil z videospotom za pesem Blišč. Nadobudni mladi raper z Mlake pri Kranju svoj prvi videospot opisuje kot spontan izdelek, ki je nastal v enem koncu tedna. Snemali so ga v središču Kranja.
Gaber Krč ustvarja od leta 2021, a glasba mu je bila blizu že od mladih nog. Spomni se, da je za rojstne dneve vedno dobival radie, zvočnike ali slušalke – skoraj kot da je ves čas vedel, da bo glasba njegov življenjski sopotnik. Sprva ga je navduševal rok, a konec osnovne šole ga je popolnoma prevzel slovenski rap, ki ga je raziskoval in se ga nato tudi lotil. Kot sam pravi, sta ga najbolj prevzela ritem in »kovanje besed«, način, kako lahko iz rim in ritma nastane nekaj, kar nagovarja ljudi. Če ga vprašate, kdo je, bo odgovoril preprosto: tisti, ki vedno drži zvočnik v rokah. Glasba je okoli njega ves čas – ne le njegova, ampak prav vsaka, ki ustreza energiji trenutka. »Zelo sem odprt do vseh žanrov,« je pojasnil. »Nikakor ne poslušam samo hiphopa, čeprav mi ta najbolj 'dogaja'.« Med tujimi izvajalci ga navdušuje Eminem, med slovenskimi pa posebej ceni Drilla, ki mu je navdih in ustvarjalni vzor.
Njegov ustvarjalni proces je skoraj ritual: najprej izbere instrumental, ki ga navdihne, nato pa spontano nastajajo besede. Redko se zgodi, da bi najprej nastalo besedilo in šele nato glasba. »Če ni dobre glasbene podlage, mi pesem ne bo všeč. Četudi je besedilo vrhunsko, glasba naredi svoje, melodija doda nekaj več,« pojasnjuje. Eden njegovih prvih ustvarjalnih prebojev je bila pesem Umazanija, ki je nastala v času epidemije. V njej je izražal frustracije in nezadovoljstvo z življenjem ter svetom okoli sebe. Takrat je pisanje postalo njegov ventil – način, kako spraviti iz sebe vse, kar ga moti, in preoblikovati jezo v ustvarjalno energijo.
V nasprotju s tem je pesem Blišč, njegova prva izdaja z videospotom, nastala iz bolj pozitivnega vzgiba. Krch je povedal, da mu je bila pesem že sama po sebi všeč, ker je bila nekoliko bolj lahkotna in optimistična. Ob tem je dodal, da je želel, da videospot ni le vizualna podlaga, ampak da bi imel tudi svojo kreativno noto. »Želel sem, da pesem izide bodisi kot videospot bodisi kot t. i. lyrics video, zato sem to predlagal Boru Zagoričniku, ki se ukvarja s produkcijo. Bilo je le nekaj dni pred mojim rojstnim dnem, zato sem si želel, da bi izid sovpadel s tem datumom. Bor je predlagal, da bi videospot naredili še bolj zanimiv, in prišel je s super idejo – besedilo ročno napisati na liste papirja, ki bi se nato pojavili v videu. Z veseljem sem se lotil dela in cel popoldan posvetil pisanju na liste,« je dejal Krch in dodal še, da je tudi Valentina (Tina Nunar), ki je odpela refren, svoje delo opravila več kot odlično.
Krch še pravi, da je njegova glasba vedno iskrena in izhaja iz njega samega – iz njegovih težav, pomanjkljivosti, radosti in frustracij. Pisanje pesmi zanj ni načrtovano; besede mu pogosto »priplavajo« same po sebi, ko posluša glasbo, ki ga navdihuje. Ena ali dve vrstici sta dovolj, da se pesem začne razvijati spontano. Njegov prvi videospot je šele začetek, a jasno kaže, da bo mladi raper Gaber Krč imel še veliko povedati.