Državni svet predlaga ustavnemu sodišču, da zaradi nevarnosti nastanka težko popravljivih posledic za rejce pujskov in kokoši kot tudi za državo zadrži izvajanje spornih zakonskih določb in da zadevo obravnava absolutno prednostno. / Foto: Cveto Zaplotnik

V kmetijsko-gozdarski zbornici so prepričani, da je prehodno obdobje za preusmeritev reje kokoši v kletkah v druge načine reje prekratko. / Foto: Cveto Zaplotnik

Zakon v ustavno presojo

Državni svet je na predlog kmetijsko-gozdarske zbornice vložil na ustavno sodišče pobudo za presojo ustavnosti zakona o zaščiti živali.

Kranj – Ustavno sodišče bo presojalo ustavnost zakonskih določb, ki predpisujejo brezbolečinsko kastracijo do sedem dni starih pujskov in prehodno obdobje za prepoved baterijske reje kokoši. V kmetijsko-gozdarski zbornici pričakujejo, da bo ustavno sodišče pri tem tehtalo med cilji dobrobiti živali in varstvom kmetov in slovenskega kmetijstva. »Ne nasprotujemo dobrobiti živali, vendar ob tem zahtevamo razumne in izvedljive prehodne roke in ukrepe, ki ne ogrožajo finančne varnosti kmetij,« poudarja predsednik zbornice dr. Jože Podgoršek.

Prepoved kastracije puj­skov brez uporabe anestezije in analgezije po oceni zbornice bistveno poslabšuje po­ložaj rejcev prašičev, saj ne določa ustreznega prehodnega obdobja, ni usklajena z evropsko prakso in postavlja slovenske rejce v konkurenčno slabši položaj v primerjavi z rejci iz drugih držav, kjer se tak način kastracije še vedno izvaja. Za prepoved reje kokoši v kletkah je zakon določil prehodno obdobje do konca leta 2028. V zbornici ocenjujejo, da je to obdobje prekratko, saj ne upošteva obstoječih investicij v obogatene kletke z dolgo amortizacijsko dobo in tega, da je prehod v alternativne reje povezan s pridobitvijo dovoljenj, gradbenimi posegi, nabavo nove opreme in z izpadom prihodkov. »Za vzdržen in pravičen prehod bi bilo potrebno bistveno daljše, vsaj desetletno prehodno obdobje,« so prepričani v zbornici.