Gostinci se trenutno srečujejo z velikim pomanjkanjem kadra. / Foto: Tina Dokl
Gostinci se trenutno srečujejo z velikim pomanjkanjem kadra. / Foto: Tina Dokl

V gostinstvu veliko pomanjkanje kadra

Slovenski – in tudi gorenjski – gostinci se trenutno srečujejo z velikim pomanjkanjem kadra. Po ocenah Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije v tej panogi iščejo tudi do deset tisoč delavcev.

{infbox-new-50}1133{/infbox-new-50}

Kranj – Po podatkih kranjske območne službe Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje je trenutno na Gorenjskem razpisanih več kot štiristo prostih delovnih mest na področju gostinstva in turizma. Ob tem dodajajo, da je gostinstvo podhranjeno in manj zanimivo za iskalce dela iz več razlogov. »Eden od razlogov je negotovost zaposlitve med epidemijo covida-19. Drugi je zahtevnost dela, velike delovne obremenitve in povečini neugoden delovnik. Pogosto je, vsaj še do nedavnega, prihajalo tudi do razmeroma nizkega plačila,« so povedali na zavodu in dodali, da na pomanjkanje kadra med gorenjskimi gostinci vpliva tudi bližina avstrijske Koroške, kjer so pogoji ugodnejši in zato naš kader odhaja tja. »A kljub temu je treba poudariti, da se odnosi, spoštovanje na delovnem mestu in delovni pogoji znotraj te panoge tudi pri nas spreminjajo na bolje,« so dodali.

{infbox-new-50}1134{/infbox-new-50}

Delovnik daljši, gibljiv, nestalen

Delodajalci po navedbah zavoda običajno ponudijo vsaj minimalno plačo za najnižje plačana delovna mesta, kot so sobarice in kuhinjski pomočniki, ki se zvišajo, ko in če se delavci po določenem času izkažejo. Pri kuharjih in natakarjih se osnovna ponujena plača giblje nekje v višini povprečne v državi. »Treba je upoštevati, da je na teh delovnih mestih v času največje turistične sezone nemalokrat delovnik daljši, gibljiv in nestalen, za kar so delavci tudi dodatno finančno nagrajeni. Opažamo pa, da so plače, ko povpraševanje tako močno presega ponudbo, višje, kot je običajno,« so dodali.

Iskalci zaposlitve se najraje zaposlujejo tam, kjer so urejene delovne razmere, urejeni odnosi in pravično plačilo. »Ne nujno zelo visoko plačilo, ampak pravično. Veliko jim pomeni tudi ugoden ali vsaj stabilen urnik, da lahko načrtujejo življenje in prosti čas,« so pojasnili ob dejstvu, da je trenutno brezposelnost na rekordno nizki ravni – in tega se iskalci zaposlitve zavedajo. »To pomeni, da so delodajalci tisti, ki morajo sedaj s svojo zanimivo ponudbo pritegniti kandidate,« pravijo.

Prilagoditi se bodo morali tudi gosti

Za mnenje smo povprašali tudi tri gorenjske gostince. Aleš Tavčar, lastnik Gostišča Draga v Begunjah na Gorenjskem, pravi, da se bodo morali razmeram prilagoditi tako gostinci kot gostje. »Pri nas delamo povečini domači in nekaj zaposlenih, ki imajo ustrezno izobrazbo. Sprejmemo toliko gostov, kolikor jih lahko kvalitetno postrežemo. Morda bo trenutno stanje pripomoglo, da se bodo vsesplošne razmere v gostinstvu končno uredile,« je dejal.

Oglas za plačilo 2500 evrov bruto

V restavraciji Ejga na Jesenicah so kadrovsko stisko med drugim rešili s honorarnimi delavci in eno novo zaposleno delavko, ki opravlja več različnih del. »Objavili smo oglas, kjer smo ponudili 2500 evrov bruto plačila za natakarja, a se ni nihče prijavil,« je povedala lastnica Alenka Dovžan in dodala: »V sosednjih državah imajo način zaposlovanja gostinskih delavcev nekoliko drugačen, uveljavljeni so sezonski delavci, česar pri nas na žalost ni, vsi stremijo le k redni zaposlitvi.«

Za dostojno plačilo z veseljem na delo

V piceriji Orli v Tenetišah za zdaj nimajo kadrovskih težav, a kot pravi vodja Erik Bukovac, bi lahko nastale, saj kadra ni. »V času epidemije so številni zaposleni v gostinstvu prejeli odpoved, zato so si poiskali nove zaposlitve in se v gostinstvo ne želijo vrniti. Pri nas smo kader v celoti ohranili, zato sedaj nimamo večjih težav, verjamem pa, da jih imajo tisti, ki so odpuščali. Plače gostinskih delavcev so se nekoliko dvignile, ob tem verjamem, da če človeku daš dostojno plačilo, bo z veseljem prišel v službo in bo delo dobro opravil,« je še dodal.

ZADNJI KOMENTARJI
Lorem
×