Jubilejna Žan in Lev
Gorenjski glas / Foto: Gg
Ljubljana – Konec junija se je po skoraj enoletnem premoru znova sestal Ekonomsko-socialni svet. Po podpisu deklaracije o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga so predstavniki vlade, delodajalcev in sindikatov pozornost namenili zakonodajnim predlogom na področju zdravstva, predlaganim spremembam davčne zakonodaje in zakona o evidencah delovnega časa, na pobudo iz vrst delodajalcev pa tudi novemu pravilniku o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen, ki bo začel veljati 1. avgusta. Po mnenju pobudnikov je bilo premalo časa za prilagoditve na spremembe, zato so se zavzeli za enoletni zamik pri izvajanju pravilnika. Sprejet je bil kompromis, da naj inšpektorat za delo do konca letošnjega leta pri preverjanju stanja na terenu opozarja na kršitve, ne izreka pa še sankcij, če delodajalci še niso zagotovili ocene tveganj ali pa so v postopku pridobivanja, ter o stanju pripravi poročilo, na podlagi katerega bo Ekonomsko-socialni svet opravil nadaljnje razprave.
Izmenjava pogledov na področje evidentiranja delovnega časa se je zaključila z ustanovitvijo delovne skupine, ki bo na podlagi strokovnih gradiv vseh treh strani ugotavljala, kakšne spremembe zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti bi bile smiselne in ustrezne. »Ugotovili smo, da se v določenih točkah strinjamo, v določenih se ne. Strinjamo se o tem, da se je treba pogovoriti o smiselnosti beleženja odmora za malico, ne strinjamo pa se v tem, da bi lahko evidentiranje delovnega časa veljalo samo za kršitelje,« je povedal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec.
Tudi sveženj zdravstvenih in davčnih zakonov bosta obravnavali posebni delovni skupini, prav tako predlog zakona o zaposlovanju tujih delavcev in izhodišča za spremembe pokojninske zakonodaje, ki jih je imel Ekonomsko-socialni svet na dnevnem redu pretekli teden. Kot je po petkovi seji pojasnil minister, se glede pokojninske reforme ni razvila širša razprava, dogovorili pa so se o časovnici, terminih in načinu usklajevanj. Strokovna skupina bo obravnave predlogov začela septembra, zaključila pa naj bi jih februarja. Najprej se bodo lotili glavnih vprašanj, kot sta odmerni odstotek in upokojitvena starost, je napovedal. Ob tem je glede zavarovalne dobe ponovil stališče ministrstva za delo in vlade, da bo dovolj štirideset let.
Jeseni bo začel delovati tudi strokovni odbor, ki bo po ministrovih besedah skušal najti soglasje glede politike zaposlovanja tujcev. Delodajalska stran namreč opozarja na pomanjkanje nekaterih kadrov na trgu dela, delojemalska stran medtem svari pred kršitvami ter poudarja, da zaposlovanje tujcev ne sme postati damping slovenskim delavcem in plačam, vladna stran poskuša oba vidika združiti s še enim – da je treba za tujce zagotoviti ustrezno integracijo, je poudaril minister Luka Mesec ter dodal, da je v Sloveniji zaposlenih že blizu 150 tisoč tujih delavcev, kar pomeni 15 odstotkov vseh zaposlenih.