Sorica – Praznik drobnice v Sorici je bil ena od aktivnosti v okviru projekta Iz drobnice, ki poteka v projektnem partnerstvu petih lokalnih akcijskih skupin (LAS) in ga sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in slovenska država v okviru Programa razvoja podeželja 2014–2020. V projektnem partnerstvu kot edina z Gorenjskega sodeluje LAS Loškega pogorja oziroma Razvojna agencija Sora, ki je skupaj z Društvom rejcev drobnice Škofja Loka tudi organizirala prireditev. V sodelovanju z Zvezo društev rejcev drobnice Slovenije je v okviru prireditve potekalo tudi enaindvajseto državno tekmovanje v striženju ovc. »Projekt Iz drobnice je namenjen razvoju reje drobnice ter predelave in trženja izdelkov iz drobnice,« je dejala vodja projekta Jerneja Klemenčič Lotrič in dodala, da so na prireditvi predstavili volno in volnene izdelke, mesne in mlečne izdelke in jedi iz mesa in mleka drobnice, prikazali pa so tudi obdelavo in uporabo volne.
Ko je železnikarski župan Marko Gasser v uvodnem nagovoru izrekel udeležencem dobrodošlico v Sorici, je dejal: »Včasih so se ljudje od tu odseljevali, danes se vračajo nazaj, saj mir in bivanje v neokrnjeni naravi odtehtata vsako daljšo pot v dolino ter ponujata vse več možnosti ne le za bivanje, ampak tudi za delo. Ker so pod Ratitovcem pogoji za bivanje ostrejši kot marsikje v dolini, se je treba prilagajati na vseh področjih življenja, tudi v kmetijstvu, ki ga prebivalci ohranjamo kljub strmim predelom in visoki nadmorski višini. To nam je pomembno, ker na tak način ohranjamo kulturno krajino. V veliki meri je prisotno tudi pašništvo, ob reji goved se odločamo tudi za rejo ovc, s čimer preprečujemo zaraščanje. Praznik drobnice je zagotovo na pravem mestu!«
»Reja drobnice stagnira,« ugotavlja rejec Janez Bogataj iz Dolenje Žetine, že tretji mandat predsednik Društva rejcev drobnice Škofja Loka, in dodaja, da je to posledica odnosa države in tudi staranja rejcev. Subvencije, ki jih dobivajo kot hektarska plačila, so premalo spodbudne, občasno imajo opravka tudi z volkom. »Na naši kmetiji je pred štirimi leti pokončal 39 živali,« je ob tem dejal Bogataj in dodal, da rejci zaradi volka zapirajo drobnico čez noč v ograde, kar ni dobro, saj se drobnica zaradi visokih dnevnih temperatur najraje pase ponoči.
Društvo združuje okoli sedemdeset članov iz občin Škofja Loka, Železniki, Gorenja vas - Poljane in Žiri. Med člani je le deset večjih rejcev in le peščici je to glavna kmetijska dejavnost. Vsako leto organizirajo za člane strokovna predavanja, delavnice, predstavitve in ekskurzijo. Sodelujejo tudi v projektu Razvojne agencije Sora z naslovom Iz drobnice. Zanimivo: član društva je že vrsto let tudi župan Marko Gasser, ki redi okoli osemdeset ovc. Kot je dejal, se z ovčerejo ukvarja zaradi ohranjanja krajine in za hobi. Nekdaj je ovce tudi sam strigel, zadnji dve leti pa za to najema izurjene strižce.
Na prazniku drobnice je bilo vse v znamenju drobnice. Obiskovalci so si lahko ogledali trope ovc in strojno striženje ovc, okušali različne jedi iz mesa in mleka drobnice, med njimi tudi sladoled, si ogledali prikaz dela ovčarskega psa z ovcami, se sprehodili »po tržnici« s ponudbo volne in volnenih izdelkov ter mesnih in mlečnih izdelkov, si ogledali predelavo volne – česanje, predenje, tkanje, prisluhnili Pastircem in drugim pesmim, ki so jih zapeli Javorski pevci, ter izbranim besedam, ki so jih drobnici namenili govorci – Marko Gasser, župan Občine Železniki, Janez Bogataj, predsednik Društva rejcev drobnice Škofja Loka, Roman Savšek, predsednik Zveze društev rejcev drobnice Slovenije, Gašper Kleč, direktor Razvojne agencije Sora, Boris Grabrijan, direktor Krajinskega parka Kolpa, Marjana Cvirn, urednica revije Drobnica in tajnica zveze društev rejcev drobnice ...
Na državnem tekmovanju v striženju ovc, sicer že enaindvajsetem po vrsti, ki so ga nazadnje pripravili pred šestimi leti, je bila udeležba bolj skromna – nastopili so štirje tekmovalci, med njimi ni bilo nobenega z Gorenjskega. Sodniki so poleg časa, ki so ga tekmovalci porabili za striženje desetih ovc, upoštevali še število ureznin, kakovost striženja in ravnanje z živalmi. Državni prvak je postal Andrej Škibin, drugi je bil Urban Škander, tretji Alojz Novak in četrti Samo Pinter z gorske kmetije v občini Borovlje.