V Kranju z okolico je lani srednja cena kmetijskega zemljišča znašala 6,5 evra za kvadratni meter. Slika je simbolična.
V Kranju z okolico je lani srednja cena kmetijskega zemljišča znašala 6,5 evra za kvadratni meter. Slika je simbolična.
Na Gorenjskem najvišje cene kmetijskih zemljišč v državi
Na Gorenjskem so bile lani cene kmetijskih zemljišč štiriinpolkrat višje kot na Notranjskem, kjer so bile najnižje. Večina zemljišč je bila prodana v razponu od 4,95 do 7,5 evra za kvadratni meter.
Kranj – Po podatkih iz poročila o slovenskem nepremičninskem trgu za leto 2024, ki so ga pripravili v geodetski upravi, je bilo lani v Sloveniji 6074 kupoprodaj kmetijskih zemljišč, v katerih je lastnika zamenjalo 3236 hektarjev zemljišč. Število kupoprodaj je bilo manjše kot predlani in najmanjše v zadnjih petih letih, prav tako tudi površina prodanih zemljišč. Na Gorenjskem (brez alpskega območja) je bilo 209 kupoprodaj, v katerih je bilo prodanih oziroma kupljenih 165 hektarjev zemljišč.
Srednja cena kmetijskih zemljišč brez trajnih nasadov je lani v Sloveniji znašala dva evra za kvadratni meter in se je v primerjavi z letom prej zvišala za 13 centov. Cene med posameznimi območji so se zelo razlikovale, kar je bilo predvsem odvisno od ponudbe in povpraševanja. Na Gorenjskem, kjer je kmetijskih zemljišč zaradi naravnih danosti malo, povpraševanje pa veliko, je lani srednja cena znašala 6 evrov za kvadratni meter in je bila 4,5-krat višja kot na Notranjskem, kjer so bile cene najnižje. Večina zemljišč na Gorenjskem je bila prodana v razponu od 4,95 do 7,5 evra. Razlike so tudi znotraj Gorenjske. V Kranju z okolico je bila srednja cena 6,5 evra za kvadratni meter, večina zemljišča pa je bila prodana v razponu od 5,03 do 9 evrov. V Škofjeloškem hribovju je bila srednja cena 5,15 evra, večina zemljišč pa je bila prodana v razponu 3,64 do 5,97 evra. V osrednjeslovenskem območju, kamor sodijo tudi občine Komenda, Kamnik, Domžale, Mengeš, Vodice in Medvode, je srednja cena znašala 3,03 evra za kvadratni meter, razpon pa se je gibal od 1,99 do 5 evrov za kvadratni meter.
V zadnjih petih letih (2019–2024) so cene kmetijskih zemljišč v Sloveniji porasle za 44 odstotkov. Najbolj so porasle na najbolj kmetijskem območju, to je v Prekmurju, kjer so se zvišale za 54 odstotkov, najmanj pa na območju Dolenjske in Bele krajine, kjer so porasle za vsega 19 odstotkov.