Odgovor

V Gorenjskem glasu je bila 11. oktobra 2024 objavljena vest z naslovom »Zavod: ugodneje se je upokojiti do konca leta« avtorice Urške Peternel. V vesti smo zasledili napačne in pomanjkljive informacije, zato vam skladno s členi od 26 do 32 ZMed posredujemo pojasnila glede objavljene vsebine in prosimo za popravek.

Na začetku bi želeli pojasniti, da se pokojnine ne usklajujejo z rastjo povprečne neto plače, kot je navedeno v vesti. Veljavna zakonodaja (ZPIZ-2) predvideva redno uskladitev pokojnin enkrat letno. Višina redne uskladitve je odvisna od rasti povprečne bruto plače v preteklem letu in povprečne rasti cen življenjskih potrebščin v preteklem letu. Uskladitev je vezana na uradne statistične podatke, ki jih objavi SURS. V letu 2024 je bila redna uskladitev v višini 8,8 odstotka.

Za oceno, kdaj je upokojitev ugodnejša – konec letošnjega leta ali v začetku naslednjega leta, pa je pomembna primerjava uskladitve pokojnin tekočega leta (v letu 2024 je bila redna uskladitev v višini 8,8 odstotka) z rastjo povprečne neto plače v tekočem letu (v letu 2024), ki bo podlaga za izračun valorizacijskih količnikov za preračun osnov iz preteklih let. Uradni podatki glede porasta neto plač v letu 2024 bodo sicer znani šele v sredini februarja 2025, vendar je, na podlagi podatkov za prvih sedem mesecev letošnjega leta, ko je porast neto plač 4,1 odstotka, že mogoče ugotoviti, da bo rast neto plač bistveno nižja od redne uskladitve, ki je bila izvedena v letošnjem letu. Kakšna bo razlika v višini, bo dokončno znano 15. 2. 2025, ko bodo znani končni podatki o porastu neto plač za leto 2024. Lahko sicer predvidevamo, da bo upokojitev v letu 2024 ugodnejša najmanj za tri odstotke, realno pa za dobre štiri odstotke.

Poudariti pa je treba, da obstajajo tudi izjeme, za katere bo upokojitev ugodnejša v letu 2025, in ne v letu 2024. Gre za nekatere zavarovance, ki so izpolnili pogoje za starostno upokojitev, in sicer 40 let pokojninske dobe brez dokupa, pri znižanju starosti za pridobitev 40 odstotkov starostne pokojnine pa so uveljavljali otroke za znižanje starostne meje, ki je potrebna za izpolnitev pogojev za priznanje pravice. Ti zavarovanci so ostali vključeni v obvezno zavarovanje za polni delovni oziroma zavarovalni čas in prejemajo 40 (ali 20) odstotkov starostne pokojnine. V letu 2025 bodo izpolnili starost 60 let, kar pomeni, da ob upokojitvi ne bodo uveljavljali otrok pri znižanju starosti, ampak pri dvigu odmernega odstotka. Pri takih zavarovancih je torej izračun, kdaj se jim bolj splača upokojiti, odvisen od dopolnjene pokojninske dobe brez dokupa, ki presega že dopolnjenih 40 let pokojninske dobe brez dokupa, in od števila otrok, ki jih bo zavarovanec uveljavljal pri višanju odmernega odstotka.

Treba je še enkrat opozoriti, da gre tukaj za odločanje, ali je ugodnejša upokojitev konec leta 2024 ali v začetku leta 2025.

Za nekoga, ki po izpolnitvi pogojev ostane v zavarovanju npr. še štiri mesece ali več, prejema 40 odstotkov pokojnine in je plača višja od pokojnine ter bo upravičen do ugodnejšega vrednotenja vsaj 1,5 odstotka, je iz finančnega aspekta boljša upokojitev v letu 2025.

Za vse, ki se odločajo, ali bi se upokojili v letošnjem letu ali v letu 2025, je možna tudi delna upokojitev ali pa upokojitev v letu 2024 ter ponovni vstop v zavarovanje, s čimer si varujejo ugodnejšo odmero, tudi pri kasnejši upokojitvi, npr. čez pol leta, eno leto, dve leti ali tudi več. Pri ponovnem vstopu v zavarovanje je treba poudariti, da bodo zavarovanci deležni ugodnejšega vrednotenja le v primeru, če bodo v ponovnem zavarovanju ostali vsaj šest mesecev.

Zaradi vsega navedenega ni mogoče zaključiti, da se je ugodneje upokojiti do konca leta, kot je zapisano v naslovu vesti (Zavod: ugodneje se je upokojiti do konca leta). Naš zavod to tudi ves čas poudarja, saj zaradi navedenih dejavnikov ni enoznačne formule za odločitev, kdaj se upokojiti, in je skoraj pri vsakem posameznem primeru lahko drugačna.

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije

×