Kot nekdanji občan Škofje Loke, sodelavec občinske uprave, po rodu iz Žirov, čutim potrebo, da ob razpravah o lokaciji nove gorenjske bolnišnice opozorim na argument, ki ga v analizi ministrstva za zdravje ni zaslediti, pa bi moral biti upoštevan. Pri tem mislim na prebivalce območja UE Škofja Loka, ki v sedanjih razmerah, ko je bolnišnica na Jesenicah, zaradi oddaljenosti povzročajo precejšen odliv bolnikov iz regije v Ljubljano. Ta del regije pa je izključen iz analize, kot da ne obstaja.
Eden od ciljev novogradnje je razbremenitev ljubljanskega kliničnega centra. Iz tega razloga je treba novo bolnišnico locirati čim bližje škofjeloškemu območju, sicer se odliv s spodnjega konca Gorenjske v Ljubljano ne bo zmanjšal. Bolj ko bo bolnišnica postavljeno severno, več bomo še naprej hodili v Ljubljano. Odliv je močan tudi s kranjskega območja. Okrog 40 odstotkov bolnišničnih storitev za prebivalce regije namreč opravijo v Ljubljani. Jesenice so Ločanom, Poljancem in Selčanom pač »od rok«.
Zdi se mi napačno, da občine spodnjega konca niso vključene v razprave, čeprav se lokacija bolnišnice tiče tudi njih. Če niso bile vključene v splošno razpravo, sem prepričan, da bi se morale oglasiti samoiniciativno. Dobrih 20 odstotkov prebivalcev regije bi zato bilo hvaležno, če se vodstva vseh štirih občin oglasijo in se zavzamejo za rešitev, po kateri bodo upoštevane tudi njihove potrebe po najbližjem dostopu do bolnišničnih storitev.
Časa ni več veliko!
Srečko Erznožnik