Pri zmanjševanju količin odpadne hrane so bili lani v kategoriji vrtci in prva triada osnovnih šol najuspešnejši v enoti Biba Kranjskih vrtcev. / Foto: Primož Pičulin
Pri zmanjševanju količin odpadne hrane so bili lani v kategoriji vrtci in prva triada osnovnih šol najuspešnejši v enoti Biba Kranjskih vrtcev. / Foto: Primož Pičulin
Za manj odpadne hrane
V letošnjem šolskem letu v projektu Hrana ni za tjavendan sodeluje rekordno število vzgojno-izobraževalnih ustanov, in sicer okrog tristo iz vse Slovenije, od tega več kot dvajset iz Gorenjske.
Mengeš – Projekt Hrana ni za tjavendan, pri katerem sodelujeta program Ekošola in Lidl Slovenija, tokrat poteka že 12. sezono. S projektom želijo ozaveščati o izzivih, povezanih z odpadno hrano. Tudi v tokratni sezoni bodo tako ustanove z raznolikimi aktivnostmi poskušale zmanjšati količine odpadne hrane in tako izboljšati rezultate pretekle sezone, ko so po podatkih Ekošole sodelujoče ustanove količine odpadne hrane v povprečju zmanjšale za 30 odstotkov, najuspešnejše pa celo za 85 odstotkov.
V okviru projekta tako spodbujajo odgovorno ravnanje s hrano in razmislek o socialnih, okoljskih in ekonomskih izzivih, povezanih z odpadno hrano. Obenem s projektom Hrana ni za tjavendan ozaveščajo tudi o kakovostni in polnovredni prehrani. »Dodatno želimo uvesti spremembe nakupnih in prehranskih navad, ki bi vodile k bolj premišljeni izbiri in porabi hrane ter pravilnemu recikliranju in odlaganju ostankov hrane. Oblikovati želimo nove hranozavestne prakse, ki bodo zgled tudi drugim organizacijam,« je razložil nacionalni koordinator programa Ekošola Gregor Cerar. V tej 12. sezoni projekta so za sodelujoče pripravili dva sklopa aktivnosti. V okviru tradicionalnega natečaja Reciklirana kuharija bodo lahko otroci ustvarjali recepte iz sestavin, ki so ostale od obrokov oziroma so bile tik pred iztekom uporabnosti, obtolčene ali poškodovane. V okviru nagradnega natečaja Hranozavest pa bodo sodelujoči merili količine odpadne hrane, ugotavljali vzroke za njen nastanek in predstavili rešitve za zmanjševanje količin odpadne hrane. »Aktivnosti, izvedene v sklopu projekta Hrana ni za tjavendan, bodo vzgojno-izobraževalne ustanove lahko delile in predstavile tudi na prihajajočih Global Action Days (Dnevih globalne akcije) 2026, globalni kampanji pod okriljem Foundation for Environmental Education (Mednarodne fundacije za okoljsko vzgojo), katere osrednja tema je prehranska odpornost in podnebne spremembe,« so še pojasnili v programu Ekošola.