Starši za novo šolo

Starši otrok, ki obiskujejo Osnovno šolo Preserje pri Radomljah, opozarjajo na prostorske in varnostne izzive ter si prizadevajo za dolgoročno ureditev šolskih razmer. / Foto: Nika Toporiš

Starši za novo šolo

Starši otrok iz Osnovne šole Preserje pri Radomljah so se povezali v civilno iniciativo Novo šolo – varno šolo, s katero zahtevajo izgradnjo nove šolske stavbe.

Preserje pri Radomljah – Kot poudarjajo v iniciativi, je bil objekt iz leta 1963 projektiran za 600 otrok, trenutno pa ga obiskuje 900 otrok. Pouk zato poteka tudi v prostorih, ki prvotno niso bili namenjeni učilnicam, kar vpliva na kakovost dela in vsakdanjo organizacijo šolskega življenja. Šolski objekt po njihovem ne izpolnjuje več prostorskih in varnostnih pogojev za izvedbo pouk. Opozarjajo na omejitve pri uporabi skupnih prostorov, kot so jedilnica, telovadnica in sanitarije, ter na dotrajanost dela infrastrukture. »Šola je dotrajana, premajhna in nima vseh mehanizmov, ki bi zagotavljali varno in spodbudno učno okolje za učence in delovno okolje za učitelje. Strah nas je, da bi se v primeru izrednega dogodka naši otroci znašli v stampedu zaradi preozkih hodnikov ali skakali skozi okna, kot smo lahko bili priča ob nedavnem dogodku v ljubljanskem dijaškem domu.«

Civilna iniciativa je kritična tudi do doslej predlaganih rešitev, kot so prizidek, dvoizmenski pouk ali selitev dela pouka v druge objekte, saj pomenijo le začasne ukrepe. »Ponovno zatekanje k izgradnji prizidka in širitvi jedilnice/telovadnice ne naslavlja prostorske stiske ter potresne in požarne nevarnosti obstoječih objektov in predstavlja le še en začasni obliž,« so bili jasni. Oporekajo tudi sklicevanju na demografske podatke o upadu rodnosti in zmanjšanju števila oddelkov na šoli, saj se na šolo vpisujejo tudi otroci iz drugih občin, na območje pa se priseljujejo mlade družine. Z decembrom so zato začeli kampanjo in peticijo za umestitev gradnje nove šole v proračun Občine Domžale. Kot eno od možnosti navajajo tudi odkup sosednjega zemljišča, katerega lastniki naj bi bili projektu naklonjeni.

Občina Domžale: Šola je varna

Na drugi strani Občina Domžale poudarja, da nadaljuje projekt gradnje prizidka k obstoječi šoli, za katerega je že pridobljeno gradbeno dovoljenje. Prihodnje leto je predviden izbor izvajalca, v prvi fazi je načrtovana gradnja osmih novih učilnic, v drugi pa prenova kuhinje in jedilnice. Projekt je po navedbah občine usklajen z vodstvom šole, potrjen v proračunu in na občinskem svetu. Občina zavrača očitke o nevarnosti objekta in poudarja, da ima šola uporabno dovoljenje in ni požarno ogrožena, kar naj bi potrdil tudi inšpektor. Glede pobud za novo šolo pojasnjujejo, da zemljišče ob šoli ni v občinski lasti in da nakup brez ustrezne strokovne in investicijske podlage ni mogoč. Občinski svet je na zadnji seji tudi sklenil, da občinska uprava pridobi neodvisno strokovno mnenje gradbene stroke, ki bo celovito ocenilo varnost, konstrukcijsko stanje ter prostorsko in funkcionalno ustreznost šolskega objekta. Občina ob tem poudarja, da mora pri načrtovanju investicij upoštevati tudi druge nujne projekte na področju osnovnega šolstva in predšolske vzgoje ter da bi nepremišljena novogradnja lahko ogrozila druge pomembne naložbe.