V cerkvi je na ogled okoli štirideset jaslic. / Foto: Ana Jagodic Dolžan
V cerkvi je na ogled okoli štirideset jaslic. / Foto: Ana Jagodic Dolžan
Srednja vas v znamenju jaslic
V Srednji vasi pri Šenčurju tudi letos, tokrat peto leto zapored, privabljajo poglede številne jaslice, postavljene na prostem in v tamkajšnji cerkvi.
Srednja vas – »O natančnem številu je težko govoriti, v cerkvi je blizu štirideset jaslic, pri domovih vaščanov pa jih je bržkone več kot sedemdeset,« nam je povedala Dragica Markun, pobudnica postavitve in ustvarjalka več jaslic, ki te dni sooblikujejo praznično vzdušje. Za razstavo v cerkvi so jih prispevali izdelovalci in zbiratelji iz domače občine, okolice in tudi nekoliko bolj oddaljenih krajev. Obiskovalci si jih bodo lahko ogledali do 6. januarja med 17. in 19. uro, razen na božični in silvestrski večer, 24. in 31. decembra.
Sprehod med jaslicami razkrije uporabo najrazličnejših materialov in ustvarjalnost, ki se prepletata s sporočili božiča. »Med postavitvami vaščanov se lahko sprehodite kadarkoli, posebno čarobne pa so zvečer, ko so osvetljene,« pravi Markunova. Najpomembnejše pri vsem pa je, da povezujejo ljudi, poudari in pojasni, da je postavljanje jaslic po vasi postal močan povezovalni člen med vaščani in različnimi generacijami.
Praznično podobo vasi bodo od petka, 26. decembra, do torka, 30. decembra, ob 17. uri dopolnili s programom pred gasilskim domom, kjer je Dragica Markun ustvarila pravljično vas. Prizorišče bo v petek zaživelo s pravljico za lahko noč, ki jo bosta predstavila Katja Rode in harmonikar Domen Osterman. V soboto bo sledil obisk dedka Mraza in muce Copatarice, v nedeljo improviziran pravljični večer z Rokom Bohincem in Sašem Staretom, v ponedeljek bodo pred gasilskim domom v Srednji vasi karaoke ob zvokih harmonike z Gašperjem Kristancem in Lenartom Sveteljem, v torek pa bo druženje zaokrožila pravljica za lahko noč s Tončko Prdan.
Poleg tega so v petek, 26. decembra, ob 10. uri pri cerkvi sv. Radegunde pripravili tradicionalno, letos jubilejno 30. Štefanovanje z blagoslovom konj.