kranjski zvonik cerkev Sv. Kancijana Kranj / Foto: Gorazd Kavčič
Zvonjenje v kranjskem zvoniku je za nekatere moteče, za druge pa del slovenske tradicije. / Foto: Gorazd Kavčič

So zvonovi res preglasni

Nekateri prebivalci kranjskega mestnega jedra se pritožujejo nad glasnim in pogostim cerkvenim zvonjenjem. Kranjski župnik pa pravi, da sta zvonjenje in bitje ure primerljiva z drugimi slovenskimi kraji.

{infbox-new-50}1990{/infbox-new-50}

Kranj – V uredništvu smo prejeli pismo Kranjčana Matica Slavička, ki se pritožuje nad (pre)pogostim in glasnim cerkvenim zvonjenjem v starem mestnem jedru Kranja. »Urnik zvonjenja se je pred kratkim spremenil in po novem v centru zvoni zelo pogosto – več kot 80-krat dnevno oz. več kot 30.000-krat letno,« trdi. Na Facebooku je ustanovil tudi skupino Stanovalci proti glasnim zvonovom Kranj, kamor vabi vse, ki se jih ta problematika tako ali drugače dotika

Stanovalec: Postavite se v našo kožo

Matic pravi, da med 6. in 22. uro vsak dan zvoni vsakih petnajst minut za označevanje ure, poleg tega se čez dan zvrsti še sedem triminutnih zvonjenj in zvečer vsaj desetminutno zvonjenje, za nameček pa vsako poluro, skupno petnajstkrat v dnevu, še približno enominutno melodično zvonjenje. »Zvonjenje ure je standardna praksa po veliko cerkvah in nas po večini ne moti, bolj so problematična vsa druga zvonjenja. Vsa ta zvonjenja so glasna in zelo dolga,« je zapisal. »Vse, ki se vas to ne dotika direktno, samo prosim za toliko empatije, da se postavite v našo kožo in si predstavljate, kakšen je naš vsakdan. Npr. kakšni so naši vikendi, ko verjamem, da bi se marsikdo rad malce naspal, pa ima skoraj na vsakih 15 minut neprostovoljno, glasno, neugasljivo budilko ...« je poudaril.

»Cerkev pogostost zvonjenja upravičuje s tradicijo in turistično privlačnostjo. A kljub temu da živim v centru, še nikoli nisem videl nobene skupine turistov, ki bi pretirano uživala v zvoncih, kaj šele, da bi ti turisti zaradi tega kaj več prinesli v turistično blagajno. Medtem pa za neko globoko ukoreninjeno tradicijo ne more iti, glede na to, da so melodične zvonike namestili lani, urnik zvonjenja pa tudi prilagodili pred kratkim,« je še navedel Matic.

Župnik: Zvonjenje že tišje in manj pogosto

Kranjski župnik Andrej Naglič odgovarja, da je cerkveno zvonjenje in bitje stolpne ure v Župniji Kranj primerljivo z zvonjenjem in bitjem po drugih slovenskih krajih. To pomeni napoved maše ob 7.15 in 18.45 oz. ob nedeljah ob 7.45, 9.45 in 18.45, Angel Gospodov ob 7. in 12. uri ter sončnem zahodu, Jezusova smrt na križu ob petkih ob 15. uri, delopust ob sobotah ob 16. uri in napoved ure od 6. do 22. ure. »Igranje melodičnega zvonovja oziroma t. i. Glockenspiel, ki je v slovenskem merilu posebnost in nekaj običajnega v evropskem pogledu (npr. Dunaj, Gradec, München, Innsbruck, Strasbourg), pa je primerljivo z igranjem melodičnih zvonov po krajih srednje in zahodne Evrope, ki imajo bogato kulturno tradicijo, tj. vsako uro na pol od 7.30 do 21.30. Ostalih zvonjenj v starem mestnem jedru Kranja ni,« je razložil.

»Tudi nobeno zvonjenje ne traja več kot tri minute, razen za v primeru ročnega pritrkovanja ob posebnih praznikih in večerni ave, če upoštevamo zaporedno zvonjenje po enega zvona na več cerkvah v mestnem središču – Pungart, Rožnovenska in Kancijan. Melodije melodičnega zvonovja trajajo največ po 1,5 minute,« je še dejal župnik.

Kot je še poudaril, so v zadnjih dveh letih jakost cerkvenega zvonjenja zmanjšali z namestitvijo manjših kladiv in namestitvijo polken na odprtinah pri zvonovih, ki zvok ustrezno dušijo in usmerjajo. »Zmanjšali smo tudi obseg cerkvenega zvonjenja, in sicer z omejitvijo dolžine posameznega zvonjenja na tri minute ter ukinitvijo pogrebnega zvonjenja in zvonjenja navčka v mestu. Slednje znese 45 ur zvonjenja manj letno. Ukinili smo tudi nočno bitje stolpne ure, ki zato ne bije od 22. do 6. ure,« je pojasnil.

ZADNJI KOMENTARJI
Lorem
×