Hči Klemena Rodmana Petra je v Čopovi rojstni hiši v Žirovnici predstavila knjigo Klemen Rodman in obudila spomin na očeta. / Foto: Nik Bertoncelj
Hči Klemena Rodmana Petra je v Čopovi rojstni hiši v Žirovnici predstavila knjigo Klemen Rodman in obudila spomin na očeta. / Foto: Nik Bertoncelj
Poklon Žirovnice Klemenu Rodmanu
V Čopovi rojstni hiši v Žirovnici so pred kratkim predstavili knjigo Klemen Rodman, ki odstira več kot štirideset let ustvarjanja priznanega slovenskega grafičnega in industrijskega oblikovalca ter arhitekta Klemena Rodmana z Rodin.
Žirovnica – V pogovoru s Katjo Bevk je spomin na očeta obudila Petra Rodman, soavtorica knjige in tudi sama oblikovalka. Dogodka sta se poleg članov Rodmanove družine (tudi vnukinje Lane) udeležila župana Žirovnice in Radovljice Leopold Pogačar in Ciril Globočnik. Klemen Rodman je namreč sooblikoval kulturni prostor Gorenjske, predvsem občin Radovljica, Žirovnica in Bled, pa tudi Jesenice in Tržič. Med drugim je avtor celostne grafične podobe Občine Žirovnica, Osnovne šole Žirovnica in Bled 1000 let. V svoja dela je vpletal simbole Triglava, rajske ptice in kroga, je avtor blejskih avtobusnih postajališč, urbane opreme Občine Radovljica, radovljiških stolov, večkrat nagrajenih zibk, oblikoval pa je tudi predlog novih simbolov in zastave Republike Slovenije, znamke in serijo bankovcev lipa, ki veljajo za prvo slovensko neuradno valuto.
Občina Žirovnica mu je posthumno podelila naziv častni občan in po besedah žirovniškega župana Leopolda Pogačarja so njegovo veličino žal prepoznali prepozno, šele po njegovi smrti. Kot je dejal župan, je ponosen, da je Klemen Rodman postal častni občan, odločitev o tem je politika sprejela soglasno.
Knjigo, ki ima kar 444 strani, sta začela ustvarjati Klemen in njegova hči Petra, dokončati pa jo je morala hči sama, kajti Klemen je leta 2019 zbolel, leta 2023 pa tudi umrl po težki bolezni. Bil je človek drobne postave, v katero je bilo natlačeno ogromno energije, je dejala Katja Bevk. Hči Petra se spominja njunih skupin jutranjih kav, njegovih kolažev, raztresenih po majhni mizici v dnevni sobi, ki so nastajali zgodaj zjutraj ob kavi in cigaretih, očetovih velikih sanj, občasne melanholije, knjižice Prešernovih poezij, ki jih je leta 1974 dobil kot učenec žirovniške osnovne šole za zlato Finžgarjevo bralno značko in so ga navdihovale vse do konca ... Med drugim je omenila njegovo idejno zasnovo ureditve okolice Vrbe in še posebej cerkve sv. Marka, kjer si je zamislil oblikovanje teras in krožni lipov drevored s sprehajalnima potema. Njegova obsesija je bil tudi Triglav, za projekt Vurnik pa je skupaj s soavtorji prejel Plečnikovo medaljo. Kot vsi umetniki je bil malo genialen, malo »nor«, kot je dejala hči, pa ima zasluge za očetovo oblikovalsko pot takratna učiteljica likovnega pouka na žirovniški osnovni šoli Jelka Petak, ki ga je spremljala na sprejemne izpite na Srednjo šolo za oblikovanje in fotografijo v Ljubljano. Te je uspešno opravil, šolo tudi zaključil, kasneje pa šolanje nadaljeval na Fakulteti za arhitekturo. In ne le to, Jelka Petak je zaslužna tudi za to, da so se na oblikovno šolo vpisale Mojca Rodman, s katero je bil Klemen poročen 25 let, in obe hčeri, Petra in Vesna. Kot je dejala Petra Rodman, je očetovih projektov toliko, da že razmišlja o razstavi njegovih del, pa tudi o še eni knjigi.