Skupna novinarska konferenca ni prinesla rešitve
Kranj – Kranjski mestni svet je Nadzornemu odboru Mestne občine Kranj in Skupni službi za notranjo revizijo predlagal uvedbo revizije nad poslovanjem Osnovne šole Jakoba Aljaža Kranj. Kot je pojasnil podžupan Janez Černe, je na občino prispelo anonimno pismo o domnevnih nepravilnostih na šoli, s strani večjega števila zaposlenih pa tudi pismo podpore ravnateljici Luciji Rakovec. Z dopisoma se je seznanila tudi Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, ki pa se do navedb iz anonimnega pisma ne želi opredeljevati in za to niti nima pristojnosti, predlaga pa uvedbo revizijskega postopka, ki naj razjasni, ali so se očitane nepravilnosti na šoli zgodile, na podlagi ugotovitev pa naj se po potrebi tudi ukrepa.
Po anonimki še pismo podpore
Obe pismi smo prejeli tudi v našem uredništvu. Prvo govori o domnevnih škodljivih praksah ravnateljice Lucije Rakovec, ki Osnovno šolo Jakoba Aljaža vodi zadnja tri leta. Anonimni avtorji ji med drugim očitajo pomanjkanje pedagoških, vodstvenih in organizacijskih sposobnosti, s svojim vodenjem pa naj bi ustvarila toksične odnose in razdor v kolektivu. Zaradi njenega ravnanja naj bi šolo zapustilo že več kot trideset zaposlenih, trdijo. V pismu ji očitajo tudi domnevno katastrofalno finančno poslovanje šole, nad katerim da ni nadzora.
V pismu podpore pa zaposleni na šoli, ki so ga napisali kot odziv na anonimko, poudarjajo, da je v zadnjih letih res prišlo do zamenjave kadra, za kar obstajajo različni vzroki – od upokojitev, preseljevanja zaposlenih v druge kraje do odhajanja v druge poklice zaradi slabih razmer v šolstvu. Ravnateljico opisujejo kot korektno in odlično pedagoško vodjo, zaposleni pa da se na delovnem mestu počutijo varne in slišane.
»Zelo jasno, kdo stoji za anonimko«
»Zapisov nekih anonimnih piscev ne želim komentirati, čeprav je zelo jasno, kdo so osebe, ki stojijo za tem pisanjem. Namen anonimke je več kot očiten – diskreditacija mene osebno z jasnim ciljem in agendo, ki stoji za tem. Povem vam lahko le, da sem pri svojem delu dosledna, načelna in se ves čas trudim ravnati v skladu z veljavnimi predpisi in zakonodajo. Tako etično ravnanje pričakujem tudi od ostalih zaposlenih na šoli, kar je očitno lahko za nekoga zelo moteče,« se je na očitke za Gorenjski glas odzvala Lucija Rakovec. »Pri večini kolektiva, ki s srcem in z največjo etiko opravlja svoje poslanstvo, kar pedagoški poklic zagotovo je, uživam absolutno podporo. To so zaposleni jasno izrazili tudi v majski anketi pedagoškega kadra, ki nam bo med drugim služila kot osnova za samoevalvacijsko poročilo o zadovoljstvu zaposlenih z delovnimi pogoji in vodenjem šole. Svojo podporo so izrazili tudi pisno s pismom podpore, ki so ga nesli na občino, ko so izvedeli, kako nekateri poskušajo diskreditirati mene osebno,« je dodala.
Glede predloga mestnega sveta za izvedbo revizijskega postopka je Lucija Rakovec povedala, da gre za povsem legitimno pravico ustanovitelja. »Vedno sem vesela zunanjega pregleda delovanja šole, ki jo vodim, saj ugotovitve revizij ali pa inšpekcijskih pregledov pri svojem delu vsakokrat vidim kot priložnost za izboljšave svojega vodenja in poslovanja šole,« je pojasnila.
»Če ni discipline, se uvajajo ukrepi«
»Imam občutek, da raznih zavodov ne vodijo več ravnatelji, ampak da jih vodi kader, naj si bodo to čistilke, kuharice, kuharji in tako naprej,« je ravnateljico Lucijo Rakovec podprla mestna svetnica Sonja Mašić (VZK), nekdanja članica sveta zavoda OŠ Jakoba Aljaža. »Tisti, ki bi moral nadzorovati poslovanje nekega zavoda, to so običajno ravnatelji, hoče tudi disciplino. In če discipline ni, uvaja ukrepe. Eden od nogometnih sodnikov je celo lagal, da živi v Novem mestu, zato da si je obračunaval potne stroške. Kadar ni dobil prostega termina za svoje tekme, kjer je sodil, je šel na bolniški dopust ali pa je šel darovat kri. Še enega takega sodnika imamo tam, pa ni važno. Za tistega močno dvomim, da je vse svoje obveznosti izpolnjeval, kot je treba. Prišlo je do menjave v kuhinji, ki pa nekaterim ni všeč,« je dejala. »Mladi učitelji so popolnoma drugačni od starejših. Imajo druga pričakovanja, druge zahteve in druge potrebe. Ravnateljica bi morala verjetno v odnosih ubrati kakšno drugačno, bolj mirno ali bolj diplomatsko pot,« je dodala.
Najeli detektiva
Svetnico Sandro Gazinkovski (Gibanje Svoboda) pa je zanimalo, zakaj je šola v zadnjem letu porabila več kot 11 tisoč evrov za detektivske storitve in 12.800 evrov za odvetniške storitive v letih 2023 in 2024. Kot je bilo pojasnjeno, je ravnateljica detektivsko službo najela zaradi ugotavljanja kraja, s katerega posamezni delavci šole prihajajo na delo, saj je obstajal sum na lažno prikazovanje prevoznih stroškov. »Kontrola je bila upravičena, saj so se sumi izkazali za resnične, posledično pa bi, v kolikor ravnateljica ne bi ukrepala, zgolj v enem šolskem letu nastali nedovoljeni stroški v višini okoli 15 tisoč evrov,« so pojasnili v uradu za družbene dejavnosti Mestne občine Kranj. Posledično je šola najela tudi odvetniško pisarno, da so se vsi postopki vodili pravno ustrezno.