Janez Poklukar, predsednik Turističnega društva Gorje / Foto: Gorazd Kavčič
Janez Poklukar, predsednik Turističnega društva Gorje / Foto: Gorazd Kavčič

Od odkritja do svetovne prepoznavnosti

Ob 130. obletnici odprtja soteske Vintgar za obiskovalce so v Turističnem društvu Gorje zasnovali bogat tridnevni kulturni in zabavni program. Osrednji dogodek je bila petkova slavnostna akademija ob vstopu v sotesko, kjer je bilo davnega leta 1893 svečano odprtje in so prvi obiskovalci lahko vstopili v sotesko in uzrli lepote Vintgarja.

Podhom – Uvod v praznovanje 130. jubileja Vintgarja je bil že novembra lani, ko so v soteski odkrili novo spominsko ploščo Jakobu Žumru, tedanjemu gorjanskemu županu, ki je sotesko leta 1890 odkril skupaj z blejskim kartografom in fotografom Benediktom Lergetporerjem. Vrhunec praznovanja je bil minuli konec tedna s slavnostno akademijo, ki je potekala pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije Nataša Pirc Musar. Zbrane je nagovoril Janez Poklukar, predsednik Turističnega društva Gorje, ki upravlja sotesko Vintgar.

Odprl zastor neokrnjene narave

Zagotovo je časovni mejnik tisti, ki je vreden slavnosti in praznovanja, pa vendar prvi graditelj poti po soteski Vintgar in vizionar Jakob Žumer prav gotovo ni garal z namenom, da bomo občudovali in nagovarjali njegovo veličino, je dejal Poklukar. »Veličina takšnih srčnih mož je namreč v njihovi preprostosti, majhnosti in predanosti napredku naroda ter novim generacijam,« je poudaril. Jakob Žumer je z domačini vklesal v skalo podeste, ograje in ustvaril poti, po katerih hodimo še danes. »Obiskovalcem z vsega sveta je odprl zastor neokrnjene, včasih tudi surove narave. S tem je sebi in svojim sokrajanom skušal omogočiti boljše življenje. Žumer je bil namreč s svojim delom in vizijo eden izmed skromne peščice ljudi, ki so razumeli duha takratnega časa. Danes je to, kar je počel Žumer pred 130 leti, strategija naše domovine. Turizem je namreč v Sloveniji strateška gospodarska panoga, ki omogoča preživetje,« je dejal Poklukar. Danes soteska Vintgar z vsem obiskom omogoča dostojno življenje več tisoč ljudem. Od zgodnje pomladi do pozne jeseni jo v rekordnih letih obišče tudi več kot tristo tisoč turistov.

Priznanje formalnega upravljanja

Soteska Vintgar potrebuje skupnostno upravljanje, in to je način upravljanja, ki ga velja zasledovati in prenesti tudi na druge naravne in kulturne spomenike, je prepričan Poklukar. »Zaupana je bila v upravljanje Turističnemu društvu Gorje, ki ima skoraj petsto članov, ki prihajajo iz cele Slovenije, največ pa je domačinov.« Opozoril je, da se mnogokrat zgodi, da domačinov nihče ne vpraša, kako bodo razvijali sotesko Vintgar ter kako bodo ohranili krhko ravnovesje med človekom in naravo. Ob tem je še spomnil, da imamo v Sloveniji 1972 naravnih vrednot državnega pomena, a le tri imajo urejeno formalno upravljanje, Postojnska jama, Sečoveljske soline in Škocjanske jame. »Trenutno od države čakamo potrditev našega dolgoletnega dela in prizadevanj v obliki priznanja formalnega upravljanja s sotesko Vintgar. S tem bi bila dana podlaga, da iz naših aktivnosti zagotovimo tudi sredstva za občine Gorje, Bled in Jesenice, ki skrbijo za infrastrukturo, po kateri prihajajo obiskovalci v sotesko,« je dodal Poklukar.

Odkrili doprsne kipe

Ob tej priložnosti je Turistično društvo Gorje postavilo in odkrilo doprsne kipe Jakoba Žumra, Benedikta Lergetporerja in prof. Albina Belarja, ki so prispevali k prepoznavnosti soteske. Osrednji dogodek akademije je bila gledališka predstava V Leskah izpod peresa scenaristke in režiserke Tatjane Pintar. Spregovorili so še gorjanski župan Peter Torkar, Klemen Langus v imenu skupnosti Biosfernega območja Julijske Alpe ter odposlanka predsednice Republike Slovenije Eva Tomič.

ZADNJI KOMENTARJI
Lorem
×