Pogrešajo devetnajstletnega Marka Torkarja
Kranj – Smo v sedmem tednu stavke Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides. Kot smo že poročali, je vlada na ponedeljkovi seji sprejela ukrepe, namenjene zaščiti in delovanju zdravstvenega sistema. Fides je kasneje objavil tudi odziv, v katerem je zapisano, da sprejeti ukrepi kažejo na veliko nepoznavanje situacije v zdravstvu. Poudarili so, da je uvajanje izmenskega dela pravno izjemno težek in hkrati za bolnike nevaren poseg v organizacijo dela, prav tako pa opozarjajo na nejasnosti v zvezi s pojmom 'običajna delovna obremenitev' ter kdo bo tisti, ki bo naredil analizo, kako obremenjeni so zdravstveni delavci in kako bodo to analizo opravili. »Če so takšne ukrepe pisali na ministrstvu za zdravje, nas odslej za javno zdravstvo še bolj skrbi, kot nas je doslej,« so zapisali.
V Splošni bolnišnici Jesenice (SBJ) je preklice soglasij za nadurno delo vložilo 60 zdravnikov, kar predstavlja 38 odstotkov celotne kadrovske ekipe. »Potrebna bo reorganizacija in prilagoditev dela, tako po strukturi kot obliki. Pričakujemo, da bo v primeru umika soglasij najhitrejša in največja sprememba potrebna na manjših oddelkih, kot sta pediatrija in ginekologija. Predvsem pri manjših oddelkih in enotah bo to najtežje,« so sporočili iz SBJ. V nadaljevanju pojasnjujejo, da bo umik soglasja v naslednjih tednih imel vpliv na dostopnost zdravstvenih storitev. Na vseh področjih in dejavnostih bolnišnice se bodo nemoteno opravljale vse nujne storitve, v polni meri bo poskrbljeno za vse ranljive skupine in z zakonom določene druge skupine, katerih zdravstvena oskrba mora biti tudi med stavko izvedena v polni meri. »Zmanjšala se bo internistična ambulantna dejavnost, internistika bo usmerjena predvsem v zagotavljanje nujnih storitev in akutne hospitalne dejavnosti, omejeni bodo tudi diagnostični in terapevtski ambulantni postopki in posegi ter kardiološka dejavnost,« so sporočili iz SBJ. Kot načrtujejo v jeseniški bolnišnici, bodo specialistika in dispanzerji predvidoma delovali normalno, prav tako celotna dejavnost porodništva, na področju ginekologije in porodništva za zdaj predvidevajo omejitev ginekološke operativne dejavnosti, kirurgija pa bo v celoti pokrila in izvedla vse nujne storitve. Postopoma (že v drugi polovici marca) pa pričakujejo zmanjšanje specialističnih ambulantnih storitev in izvajanje prospektivnih operativnih posegov.
V Osnovnem zdravstvu Gorenjske (OZG) je soglasje preklicalo 39 zdravnikov, predvsem družinskih in pediatrov. Kot so sporočili iz OZG, to predstavlja dobrih 13 odstotkov vseh zaposlenih zdravnikov v OZG. »Preklici so vodstvom nekaterih naših enot, kjer dežurajo družinski zdravniki in pediatri (zdravstvena domova Kranj in Bled), nekoliko otežili oblikovanje razporedov dela v Nujni medicinski pomoči (NMP) za mesec marec, vendar za zdaj združevanje NMP s sosednjim zdravstvenim domom, kar je predstavil državni sekretar ministrstva za zdravje, ne bo potrebno,« so poudarili v OZG in pri tem dodali še, da zdravnikom soglasja za delo drugje predvidoma ne bodo preklicali.