Najokusnejši festival
Podhom – V soteski Vintgar bodo prve obiskovalce sprejeli že danes, ko jo odpirajo za občane Gorij, Bleda in Jesenic, uradno odprtje za vse obiskovalce pa bo jutri. Ta konec tedna so posebno pozornost namenili družinam, za katere so pripravili ugodne cene vstopnic, je pojasnil strokovni vodja TD Gorje Tomaž Bregant in dodal, da cene vstopnic sicer tudi letos ostajajo na lanski ravni. Odpiralni čas v soteski bodo prilagajali obisku, ki je letos zaradi epidemije še zelo nepredvidljiv. »Za zdaj bo vstop v sotesko možen od 9. do 16. ure, ob koncu tedna do 17. ure, po potrebi pa bomo nato ta čas podaljševali.« Tudi v letošnji sezoni bodo nadaljevali enosmerni ogled Vintgarja, pri čemer je vstopna točka v Podhomu, za vrnitev na izhodišče pa so urejene okoliške pohodne poti, ki so tudi ustrezno označene. Ogled soteske priporočajo v jutranjih in popoldanskih urah, da se obiskovalci izognejo konici med 11. in 14. uro, ko je gneča včasih tudi neobvladljiva.
Pred odprtjem so tudi letos posebno pozornost namenili varnosti, je pojasnil Bregant. Ob urejanju brežin na obeh straneh soteske je bilo treba vsaj dve tretjini podestov postaviti na novo. »Brežini sta po žledu ogoleli, ostala so suha smrekova drevesa, ki so predstavljala veliko grožnjo za obiskovalce. Zato smo zavestno pristopili k sanaciji pobočja in v največji meri poskrbeli, da smo jih požagali na usmerjen način, da so ostala stabilizirana v pobočju.« Ob tem se je sprožilo veliko kamenja, dodatno pa so k eroziji pripomogle razmere v letošnji zimi – deževni jeseni so sledile velike količine snega in nizke temperature. V dogovoru z zavodom za gozdove so posekali tudi del bukovega gozda nad vstopno točko v sotesko. »Nekatera drevesa so bila že nevarno nagnjena in so predstavljala nevarnost za obiskovalce.« Območje so še dodatno zavarovali z leseno ograjo, da bi obiskovalcem preprečili dostop do vode in s tem dodatno erozijo.
Pri obiskovanju soteske so poskrbeli za nadgradnjo že na samem vhodu, kjer so namestili zunanji monitor, s katerim bodo obiskovalcem že na vstopni točki omogočili pregled nad sotesko. »Na ekranu bomo projicirali del izjemnega naravnega okolja soteske in informacije za obiskovalce – od režima obiskovanja do cen vstopnic,« je razložil Bregant. Tudi letos si želijo, da bi se obiskovalci v čim večji meri odločali za nakup ali rezervacijo vstopnic na spletu. »Gre za občutljivo naravno okolje, ki je tudi del narodnega parka, kjer veljajo posebni režimi,« je opozoril Bregant in dodal, da bodo v prihodnje, ko se bo obisk znova povečal, verjetno prisiljeni sotesko za krajša obdobja zapirati oziroma omejiti število obiskovalcev. Lani je bilo sicer zaradi epidemije obiskovalcev precej manj kot sicer, saj so jih v vsej sezoni našteli 130 tisoč, leto prej pa kar 406 tisoč. »Zato smo že vzpostavili nadzor nad številom obiskovalcev v soteski, pripravili pa smo tudi elaborat prometne ureditve, po katerem je predvideno, da bi občina lahko izdala odločbo o začasni zapori lokalne ceste, ki vodi do soteske. Tega si sicer ne želimo, a bo ob povečanem obisku nujno.« Gorjanski župan Peter Torkar je pojasnil, da so se že sestali z medobčinskim inšpektoratom in upravljavcem ceste, Infrastrukturo Bled, in pregledali predlog elaborata ureditve prometa. »Želimo si, da bi promet uredili tako, da bi imeli tako obiskovalci kot lokalni prebivalci čim manj težav.«
Poleg parkirišča v Podhomu imajo obiskovalci na voljo tudi parkirišče na Blejski Dobravi. »Parkirišče bo po novem plačljivo, kar bomo uredili do sredine junija oziroma ravno do začetka turistične sezone,« je pojasnil jeseniški župan Blaž Račič in dodal, da bo parkirišče v prvi vrsti še vedno namenjeno njihovim občanom ob obisku pokopališča, zato bo uro in pol mogoče parkirati brezplačno, tisti, ki bodo ostali dlje, med njimi so tudi obiskovalci soteske, pa bodo za parkiranje odšteli pet evrov, podobno kot na gorjanski strani.