izredne razmere gorenjska poplave poplava 5.8.2023 Škofja loka / Foto: Tina Dokl
Država bo prostovoljcem, ki pomagajo na prizadetih območjih, financirala sedem dni izrednega plačanega dopusta. Fotografija je simbolična. / Foto: Tina Dokl

Dan solidarnosti: ponedeljek bo dela prost

Vlada se je na današnji seji odločila, da bo ponedeljek, 14. avgust, dan solidarnosti, ki bo dela prost. Pred sredino obravnavo v državnem zboru je še nekoliko spremenila predlog novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki ga je sicer sprejela že v soboto.

Ljubljana – Vlada je danes že drugič obravnavala novelo zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, pri tem pa po besedah ministra za naravne vire in prostor Uroša Brežana sprejela tri pomembne novosti. Kot je povedal na današnji novinarski konferenci, bo vlada dodatno finančno podprla občine, ki so bile letos prizadete v ujmah. S predvidenih 20 odstotkov so delež predplačila prizadetim občinam za izvedbo nujnih sanacijskih ukrepov dvignili na 40 odstotkov predvidene škode.

Objavljeni predlog uvaja tudi možnost povračila škode v kmetijstvu oz. širi obseg upravičenosti za škodo, za katero je mogoče prejeti državno subvencijo za zavarovalno premijo in uveljaviti izplačilo škode za 100-odstotno poškodovanost kmetijskih kultur po načelu de minimis. Pri tem so novelo zakona uskladili s priporočili Evropske komisije, je dodal Brežan.

Vlada je v predlogu zakona uvedla tudi retroaktivnost, kar pomeni, da se z zakonom odzivajo na vse naravne nesreče, ki so Slovenijo prizadele od 1. januarja 2023. Poleg tega bo država, kot je še povedal Brežan, financirala sedem dni izrednega plačanega dopusta za vse prostovoljce, ki pomagajo na prizadetih območjih, hkrati pa bo prizadetim podjetjem financirala ukrep čakanja na delo.

Po besedah predsednika vlade Roberta Goloba se zakon posveča ključnim izzivom, ki jih imajo občinske oblasti pri vzpostavljanju osnovne infrastrukture. »Prioriteta je zagotavljanje dostopnosti do domov, energetske in telekomunikacijske povezave ter odvoz odpadkov,« je pojasnil Golob. Dejal je, da so uvedli tudi institut višje sile v gospodarstvo, kmetijstvo in ribogojstvo. »Država bo zaposlenim, ki zaradi višje sile ne morejo na delovno mesto, subvencionirala osemdeset odstotkov plače, enako velja za čakanje na delo,« je dodal Golob.

Pomagajmo znancu, sosedu, prijatelju

Vlada se je odločila, da bo ponedeljek, 14. avgust, dan solidarnosti in dela prost dan. Kot je predsednik vlade še pred sejo zapisal na Instagramu, želi, da Slovenija te težke in naporne dni zaključi v duhu solidarnosti. »Da pomagamo znancu, sosedu, prijatelju, vsem, ki so jih prizadele hude poplave,« je navedel in dodal, da bo to dan, ko bo cela Slovenija stopila skupaj in ko bo vsak od nas po svojih močeh prispeval svoj delež. »Prepričan sem, da Slovenija to zmore,« je dejal Golob.

Register praznih stanovanj

Na seji vlade je beseda tekla tudi o nadomestni gradnji za ljudi, ki so v povodnji ostali brez strehe nad glavo. Ta bo po Golobovih napovedih znova umeščena v sistem sanacije, pri čemer bodo morale občine zagotoviti zemljišča, jih komunalno opremiti in spremeniti občinski prostorski načrt. »Ta postopek danes traja sedem let, mi želimo, da bi bil čim krajši. Poleg tega v tem trenutku nobena nadomestna gradnja ni vključena v sanacijski načrt, kar pomeni, da je v celoti preložena na pleča ljudi. Koncept bomo spremenili na način, da bodo občine zagotovile zemljišča in jih dovolj hitro komunalno opremile, država pa bo skupaj s proizvajalci montažnih hiš poskrbela, da se tja postavijo objekti,« je pojasnil premier.

V vmesnem obdobju je Golob napovedal centralni register praznih stanovanj in enotne najemniške pogodbe za namestitev prizadetih družin. Pojasnil je, da bodo aplikacijo Poplave 2023 razširili s področjem začasnih stanovanj, kjer bo vzpostavljen osnoven in pregleden register. Država bo v aplikacijo vključila tudi svoja prosta stanovanja, tako neprofitna stanovanja iz stanovanjskih skladov kot druga, s katerimi razpolagajo državna podjetja. »Na ta način želimo takoj olajšati stisko tistim, ki so ostali brez strehe nad glavo,« je povedal in poudaril, da gre za začasno rešitev. Register praznih stanovanj in objektov bo vzpostavljen že v četrtek.

Predlog novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč bodo poslanci državnega zbora po hitrem postopku obravnavali v sredo na izredni seji.

Za učinkovito pomoč prizadetim občinam

Po seji vlade so se srečali še s predstavniki občinskih združenj, in kot je povedal predsednik vlade, so župane seznanili z vladnimi aktivnostmi in obenem pridobili najbolj relevantne informacije s terena. Izmenjali so si poglede glede nadaljnjih korakov, ki so pomembni za koordinacijo na nacionalen nivoju. »Da tistim občinam, ki so najbolj prizadete, kar se da učinkovito pomagamo,« je dejal predsednik vlade.

Obenem so si izmenjali podatke o izzivih pri zbiranju velikih količin odpadkov in čiščenju vodotokov. Kot je še povedal Golob, bodo enak sestanek imeli prihodnjo sredo, da bo vlada lahko morebitne nove predloge vključila v zakonske spremembe za spopad s posledicami ujme, ki bodo še sledile.

Tako minister Brežan kot premier Golob sta poudarila, da bo za odpravljanje škode po poplavah v prihodnje potrebno dodatno spreminjanje zakonodaje.

ZADNJI KOMENTARJI
Lorem
×