Župana Matjaž Rakovec in Shigeru Saigyo sta pismo o nameri o pobratenju Kranja in Fukuija podpisala v sredo v avli Mestne občine Kranj. / Foto: Tina Dokl

Kranj se povezuje s Fukuijem

Kranjski župan Matjaž Rakovec in župan japonskega mesta Fukui Shigeru Saigyo sta prejšnji teden podpisala pismo o nameri o pobratenju.

Kranj – Mestna občina Kranj v zadnjih letih povečuje krog pobratenih in prijateljskih mest, ki jih ima že več kot dvajset. Tem se bo v kratkem pridružilo še japonsko mesto Fukui, saj sta kranjski župan Matjaž Rakovec in župan Fukuija Shigeru Saigyo v sredo v Kranju podpisala pismo o nameri o pobratenju, s katerim sta se zavezala, da si bosta obe mesti prizadevali za krepitev vezi. Ob tej priložnosti so japonski gostje Mestni občini Kranj podarili natisnjeno veduto Kranja na tekstil – tekstilna industrija je ena od glavnih panog v mestu Fukui – in ogromno kaligrafijo s sporočilom, naj te spremlja sreča.

»S sodelovanjem na različnih področjih ustvarjamo dragoceno mednarodno izkušnjo med Kranjem in mestom Fukui. Spoznavamo kulturo, tradicijo, načine delovanja sistemov in dediščino obeh mest. Mladi s povezovanjem z vrstniki iz mesta Fukui pridobivajo dragocene življenjske izkušnje in boljše razumevanje sveta, kar je potrebno za uspeh v globalni družbi. Japonska kultura poudarja vrednote, kot so spoštovanje, disciplina, delovna etika, harmonija z naravo, potrpežljivost. Slovenci smo znani kot deloven, marljiv narod, obdan s prekrasno naravo, narod, ki poudarja pomen kulture in gibanja. Imamo nekaj stičnih točk, še veliko tega pa se lahko naučimo eni od drugih. In ta neposreden stik, ki ga imamo, je tisto, kar prinaša obema mestoma dodano vrednost. Podpis pisma o nameri o pobratenju pomeni nadaljevanje prijateljstva, sodelovanja in medsebojnega spoštovanja,« je ob tej priložnosti poudaril Rakovec.

Shigeru pa je dejal, da je povezovanje obeh mest nekaj posebnega. »To je moj prvi obisk Kranja. Pogled na ohranjeno srednjeveško mesto, skupaj z veličastnim razgledom na naravo in Alpe, me je resnično ganil. Vse, kar smo videli, začutili in spoznali, bomo prenesli svojim občankam in občanom. Verjamem, da lahko zgradimo močno in dolgotrajno prijateljstvo, zato stopajmo naprej skupaj, proti svetli prihodnosti,« je povedal. Japonska delegacija se je sicer ta teden na tridnevnem obisku pobliže seznanila z delovanjem kranjskih šol in kulturnih društev, obiskala je javne zavode, podjetniški inkubator, svoje ideje so ji predstavili mladi kranjski podjetniki, spoznala je turistično ponudbo v občini in se poučila o kranjski kulturni dediščini.

Kranj se je začel s Fukuijem, ki leži na otoku Honšu in ima 260.000 prebivalcev, povezovati leta 2022, potem ko je bila v tem japonskem mestu na pripravah za poletne olimpijske igre v Tokiu slovenska košarkarska reprezentanca. Pobudnica povezovanja je bila nekdanja slovenska veleposlanica v Tokiu dr. Ana Polak Petrič. Šest kranjskih osnovnih šol – pred kratkim se jim je pridružila tudi Gimnazija Franceta Prešerna – si od tedaj dopisuje z vrstniki iz mesta Fukui. Učenci teh šol so ob tokratni priložnosti v galeriji Mestne občine Kranj pripravili tudi razstavo slovensko-japonskih motivov skozi njihove oči, v Mestni knjižnici Kranj pa vse do septembra poteka fotografska razstava, na kateri se lahko občani spoznajo z japonsko kulturo in mestom Fukui tudi skozi kaligrafska dela. Ob tem razstava Fotografskega društva Janez Puhar Kranj o mestu Kranj potuje po različnih lokacijah v mestu Fukui.

×